Michal kúpil lacné letenky do Nepálu a poslal nám jedno skvelé VIDEO!

Už nejaký ten rok sme plánovali navštíviť Nepál, ale vždy sa našla nejaká príčina prečo sme nakoniec nešli. V polovici októbra minulého roka sa objavili výborné ceny spiatočných leteniek z Bratislavy do Kathmandu za približne 410€.

 
Letelo sa z Bratislavy do Dubaja kde bol asi 10 hodinový prestup a z Dubaja do Kathmandu. Leteli sme spoločnosťou flyDubai. Išlo nás do Nepálu spolu 8 ľudí a z toho dvaja išli o dva dni skôr ale za tú istú cenu.
 
Po prílete do Kathmandu sme si vybavili potrebné víza a priamo na letisku aj objednali taxi, ktorý bol podľa skúseností našich kamarátov lacnejší, ako keby si ho stopneme pred letiskom. Už presun taxíkom cez mesto je zážitok. Oficiálne sa v Nepále jazdí po ľavej strane ale zistili sme že je to skôr v strede. Aj pri jednoprúdovej ceste idú vedľa seba bežne 2 autá, čiže s opačným smerom sú vedľa seba aj 4 autá plus nejaká tá motorka.
 
Kvalita ciest by sa dala prirovnať k naším poľným cestám a aj keď má už veľká časť ulíc asfalt, tak sa to pri jazde autom často krát vôbec nezdá. Ubytovali sme sa v hoteli, čo sme našli cez Booking v turistickom centre Thamel.
 
V Kathmandu sme boli pozrieť pamiatky a miesta ako Pashupatinath – miesto kde spaľovali mŕtvych, The Great Boudha – Stupa, Swayambhu – opičí chrám.
 
Zostali sme v Kathmandu dva dni, kým sme si vybavili trek. Ja s priateľkou sme išli na trek do oblasti Annapurien a ďalší 4 kamaráti išli na Gokyo trek neďaleko Everestu.
 
My sme si vybrali jednoduchší trek, kedže sme viac lezci ako turisti a išlo nám viac o natočenie a nafotenie dobrých záberov ako o prekonávanie výškových rekordov.
 
Letenky (nám do Pokhary a kamošom do Lukly) nám vybavili v ubytovaní. Na druhý deň ráno sme odleteli do Pokhary, kde sme tiež zostali ešte nasledujúci deň a odtiaľ leteli ďalším ešte menším lietadlom (asi pre 16 osôb) do mesta Jomsom (2760m.n.m.).  Odtiaľ sme postupne zostupovali až do mesta Tatopani kde sa nachádzajú horúce pramene a „kúpele“, ktoré vlastne boli dva malé betónové bazény.
 
Odtiaľ sme zase stúpali do mesta Ghorepani (2880m.n.n), z ktorého sa chodieva skoro ráno na pozorovanie východu slnka na vyhliadku Poon Hill (3210m.n.m.) Takže sme si dali budíček asi o 3:50 a dali si rannú prechádzku na východ slnka. Miesto je to veľmi populárne kedže sa tam zhromaždilo asi 300 ľudí.
 
Z Poon Hillu sme ďalej pokračovali smerom do Tadapani, kde sme sa po ceste stretli s ďalšou dvojicou, ktorá vyrazila do Nepálu o dva dni skôr a išli ABC trek. Po príchode do Ghandurku sme sadli na autobus a išli späť do Pokhary, kde sme sa s tou dvojicou kamarátov zase stretli a už sme spolu zostali až do konca výletu.
 
V Pokhare sme zostali ešte další deň a potom sme išli autobusom do Lumbini – pútnického mesta, kde sa narodil Budha. Po 8 hodinách v autobuse, ktorému asi chýbali tlmiče a celý čas hrala nepálska „moderná“ huba, začne človek rozmýšľať či sa neoplatí dať tých 100€ za letenku ako 4€ za autobus 😀
 
V Pokhare bolo relatívne teplo, asi 25°C. Ale v Lumbini, ktoré je asi 3km od Indických hraníc bolo tak 35°C. Domáci nám povedali, že sme tu v dobrom období keď nie sú komáre, takže som ich za noc zabil asi iba 40. Neviem si predstaviť koľko ich tam je v čase monzúnov.
 
V Lumbini sme si pozreli komplex chrámov, odporúčam požičať si bicykel asi za 1,5€ na deň, lebo pešo by to bola ozaj kvalitná prechádzka.
 
Keďže sme mali ešte stále veľa času do spiatočného letu na Slovensko, tak sme sa rozhodli vyskúšať ďalšiu cestu autobusom do národného parku Chitwan. Tam sme si vybrali celodenný výlet autom na safari. Bol to zážitok vidieť voľne žijúcich krokodílov, pávov, nosorožcov, čiernych medveďov, divých prasiat a dokonca aj tigra, ktorý ale bol tak ďaleko že ho bolo voľným okom len veľmi ťažko vidno, ale videli sme 🙂
 
Cesta autobusom späť do Kathmandu trvala vďaka kolónam asi 12 hodín, takže samozrejme všetkým tento zážitok odporúčam absolvovať 😀
 
V Kathmandu sme boli ešte 2 dni, pozreli si ešte nejaké pamiatky a s miernym meškaním sme leteli späť do Dubaja a následne na Slovensko do Bratislavy.
 
Veľa informácií o ceste som tu nespomenul, ale myslím že ak niekoho zaujíma cesta do Nepálu viac, bude jednoduchšie odpovedať na otázky v komentároch 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Avatar
Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)