Mandalay. Mjanmarské centrum (nielen) budhistickej kultúry

chrám
By: Paul Arps - CC BY 2.0

Mandalay je druhým najväčším mestom v Mjanmarsku, ázijskou krajinou, ktorú obmýva Andamanské more. Je nielen ekonomickým ale aj kultúrnym centrom Hornej Barmy. Bolo posledným kráľovským mestom a oplýva svojím vlastným šarmom, ktorý je podporený nádhernými kláštory, indickými chrámami či mešitami.

Mesto dal postaviť kráľ Mindon v rokoch 18571859 a nahradilo tak Amarapuru ako hlavné mesto Mjanmarského kráľovstva. Bolo posledným hlavným mestom kráľovstva, pretože v novembri 1885 britské vojska zapríčinili jeho pád. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto obsadené Japoncami, ktorí ho takmer úplne zničili. No neskôr bolo opäť obnovené britskou armádou pod vedením generála Williama Slima.

pagody
By: Jason EppinkCC BY 2.0
Mandalay. Mjanmarské centrum (nielen) budhistickej kultúry
By: David StanleyCC BY 2.0

Majoritou v meste sú budhisti, ktorí o ňom hovoria, že je nezničiteľným srdcom Mjanmarska. Mandalay je významným budhistickým centrom a je domovom pre množstvo mníchov. Na námestí mesta sú usporiadané tabule z bieleho mramoru, na ktorých sú zaznamenané budhistické texty. Každý z týchto mramorov je chránený malou pagodou. Pagoda je budhistická vežová stavba, ktorá je obvykle stavaná na v rámci chrámových komplexov či v ich blízkosti. V centre mesta sa tiež nachádza vodná pevnosť Fort Dufferin či zrúcaniny kráľovského paláca, ale aj starý dom britskej vlády.

chrám
By: Paul ArpsCC BY 2.0

Známym miestom je Mandalay Hill, ktoré sa vyznačuje veľkým množstvom pagód a kláštorov. Je hlavným pútnickým miestom pre barmských budhistov už takmer dve storočia. Ponúka krásny panoramatický výhľad na mesto, ktorý stojí za zdolanie schodísk, ktoré k nemu vedú. Nachádza sa tu však aj cesta, ktorá toto miesto sprístupňuje tým, ktorí sa sem nemôžu dostať po schodoch. Pri južnom prístupe na úpätí kopca sa nachádzajú dva gigantické leogryfy, levie sochy. V ďalšom bode na vrchole sa nachádza vyobrazenie Budhu s pravou rukou smerujúcou k mestu nazývané Shweyattaw. Podľa legendy Budha raz navštívil toto miesto a predpovedal, že v toku 2400 bude na úpätí kopca postavené veľké mesto, ktoré vzkriesi jeho učenie.

chrám
By: David StanleyCC BY 2.0
mandalay
By: Marcela TokatjianCC BY 2.0

Mesto však ponúka nielen náboženské pamiatky, ale nachádza sa tu aj univerzita umenia. Prekvitá tu remeslo hodvábneho tkania, ale aj pivovarníctvo, balenie čaju či rezbárska výroba, zlatníctvo a strieborníctvo. No nachádzajú sa tu aj veľkolepé trhy. Mandalay je napojené na rieky MyitngeMagyi a obklopujú ho bambusové lesy.

trh
By: amanderson2CC BY 2.0
tkanie
By: amanderson2CC BY 2.0
Mandalay. Mjanmarské centrum (nielen) budhistickej kultúry
By: Ed ClaytonCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?