Jazero Bled v Slovinsku. Malebné miesto, ktoré stojí za návštevu

By: Aurel CUVIN - CC BY 2.0

Bled je mesto nachádzajúce sa v Slovinsku a ako väčšina európskych miest je populárnou turistickou destináciou práve pre svoju malebnosť. Mesto je však veľmi obľúbené a navštevované aj vďaka svojmu ľadovcovému jazeru s rovnomenným názvom.

Jazero je situované v čarovnom, až idylickom prostredí a obklopujú ho hory Julských Álp spolu so sviežimi zelenými lesmi. Jazero je ľadovcového pôvodu, voda sa tu zhromaždila stekaním z okolitých končiarov. No aj napriek tomu má voda v jazere veľmi príjemnú teplotu, a to preto, lebo sa tu nachádza veľké množstvo termálnych prameňov. Bledské jazero je atraktívnym priestorom na rekreáciu či aktívnu dovolenku. Kopce v okolí  ponúkajú množstvo turistických či cyklistických trás s neuveriteľnými výhľadmi na krajinu.

Jazero Bled v Slovinsku. Malebné miesto, ktoré stojí za návštevu
By: Arian ZwegersCC BY 2.0

V strede jazera leží jediný prirodzený ostrov Slovinska. Na ostrove sa nachádza niekoľko budov, z ktorých hlavným pútačom je kostol Nanebovzatia Panny Márie. Kostol bol postavený v 15. storočí a v súčasnosti je navštevovaný ako pútnické miesto. Majestátna veža kostola meria 52 metrov a nachádza sa v nej schodisko, ktoré tvorí 99 schodov vedúcich na vrch budovy. Toto miesto je pre svoju príťažlivosť a malebnosť veľakrát využívané ako miesto konania svadieb. Na ostrove sa nachádza aj niekoľko iných zaujímavostí, no kostol je jeden z najelegantnejších objektov na Blede.

Jazero Bled v Slovinsku. Malebné miesto, ktoré stojí za návštevu
By: Aurel CUVINCC BY 2.0

Aj napriek jeho malým rozmerom ostrov priťahuje pozornosť ľudí už od dávnych čias. Archeológovia objavili stopy osídlenia, ktoré sa datujú do 11. storočia pred naším letopočtom. Dokonca, našlo sa tu 124 hrobov s kostrami z obdobia od 9. do 11. storočia.

Toto miesto je veľmi príjemným prostredím nielen pre cestovateľov či športovcov. Na svoje si tu prídu aj rybári, pretože v jazere sa nachádza množstvo rýb, predovšetkým kaprov.

Jazero Bled v Slovinsku. Malebné miesto, ktoré stojí za návštevu
By: Steven Vanden BrouckeCC BY 2.0

Aj vďaka výskytu termálnych prameňov na ostrove vzniklo viacero wellness hotelov. Tie ponúkajú svoje služby nielen svojim hosťom, ale aj „okoloidúcim“ návštevníkom.

Veľmi populárnym miestom v blízkosti jazera je ikonický Bled Castle, ktorý je podľa písomných prameňov najstarší slovinský hrad a v súčasnej dobe je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií Slovinska.

Jazero Bled v Slovinsku. Malebné miesto, ktoré stojí za návštevu
By: Ronnie MacdonaldCC BY 2.0

 

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?