Malebné mestečko na brehoch jazera obklopené neuveriteľnou prírodou. Poznáte Hallstatt?

By: Kevin Poh - CC BY 2.0

Scenéria ako z obrázka či pohľadnice. Pastelové farebné domčeky, ktorých odrazy sa lesknú v sklenených vodách jazera a zo všetkých strán sú obklopené majestátnymi horami, to je neuveriteľná krása rakúskeho mestečka Hallsatt. Už len samotný pohľad na fotografiu tohto miesta je pozvánkou na návštevu pre milovníkov pekných miest a prírody.

Mestečko leží v spolkovej krajine Horné Rakúsko, ktorá sa nachádza v okrese Gmunden. Obklopuje ho pohorie Dachstein a obmýva jazero Hallstatter See. Až do 19. sotoročia bolo toto krásne mestečko dostupné len loďou, alebo horskou cestou. Dnes sa z neho stala populárna turistická destinácia, ktorá je zároveň zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.  V súčasnosti je fungujúcim jazerným mestom, v ktorom našlo svoj domov takmer 800 obyvateľov.

By: Daniel MásloCC BY 2.0

Existuje niekoľko možností, ako sa dostať do tohto veľkolepého alpského mestečka. No tým najlepším a najzaujímavejším je trajekt cez jazero. Pri pohľade na otvárajúcu sa scenériu mestečka nadobudnete ihneď pocit, že chcete o tomto mieste zistiť viac. Tajomstvom bohatstva Hallstattu je vyhľadávaná komodita ležiaca pod povrchom, soľ, s ktorou dedinčania po stáročia obchodovali. Na tomto mieste sa nachádzajú soľné doly a miestne múzeum zobrazuje históriu mestečka so 7000 rokov starými artefaktmi.

By: NikkyCC BY 2.0
By: Honza SoukupCC BY 2.0

Okrem spomínaného, mestečko sa môže pýšiť ďalšími zaujímavými miestami či budovami atraktívnymi pre turistov. Jedným z nich aj Kostol Kalvarienberg postavený v roku 1711. Mestečko dostalo kostol do daru od bezdetného manželského páru súdnych tajomníkov. Leží na neďalekej hore Kalvarienberg, ktorá ponúka pôsobivý výhľad na celé mestečko. Je ozajstným majstrovským dielom barokovej architektúry.

By: Party LinCC BY 2.0
By: Sander HoogendoornCC BY 2.0

Ako správne turistické mestečko, aj Hallstatt ponúka množstvo obchodíkov so suvenírmi, reštaurácií, kaviarní či hotelov. To všetko je koncentrované na Tržnom námestí v centre mesta. Nachádza sa na ňom aj socha Najsvätejšej Trojice a je obklopené krásnymi budovami. Niet divu, že je hlavnou atrakciou mestečka.

By: TauralbusCC BY 2.0

Menej tradičnou, no o to viac zaujímavou atrakciou je márnica v Michaelovej kaplnke. Existuje od 12. storočia a obsahuje 1200 lebiek. Kaplnka je postavená v barokovom štýle. Až 610 lebiek je maľovaných a popísaných s dátumom úmrtia a sú usporiadané podľa rodiny. S touto tradíciou sa začalo v roku 1720, keď sa už na cintoríne nenachádzal žiaden priestor a ani možnosť jeho rozšírenia. Na lebkách sú väčšinou namaľované kvety, pretože hroby sú tiež ozdobené kvetinovými vencami.

By: TauralbusCC BY 2.0

Turistami obľúbené je aj spomínané jazero Hallstatt, ktoré spája tri malé mestečká v okolí, Obertraun, Bad GoisernHallstatt. Jazero je hlboké 125 metrov a v minulosti bol najdôležitejším spôsobom na prepravu ťaženej soli.

By: Honza SoukupCC BY 2.0

V Hornom Rakúsku v lyžiarskom stredisku Dachstein sa nachádza aj jedna mimoriadna zaujímavosť. Je ňou vyhliadková plošina vyrobená úplne zo skla. Je súčasťou najvyššieho mostíka v rakúsku a nachádza sa v nadmorskej výške takmer 2700 metrov. Počas jasných dní ponúka výhľad až do susedných krajín.

By: Kārlis DambrānsCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

1 komentár

  1. V Hallstatte sa nakrúcal legendárny seriál Teta, bolo tam ako Frankensteinovo. A hrad Hohenwerfen bol za samotný frankensteinovovský hrad, kde bývali strašidlá ☺️

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.