Lofotské ostrovy. Nádherná príroda počas celého roka, úchvatné fjordy a mohutné skaly

Lofoty
By: Sergei Gussev - CC BY 2.0

Leží na pobreží Atlantiku a je tvorený približne 80 ostrovmi. Patrí k najväčším turistickým lákadlám severného Nórska. Je známe predovšetkým vynikajúcim rybolovom a veľkolepými prírodnými úkazmi. Reč je o súostroví Lofoty.

Lofoty sa rozprestierajú vo vodách Nórskeho mora, ďaleko nad arktickým kruhom. Sú  vzácnou základňou divokej prírody a ponúkajú nezvyčajnú krajinu majestátnych hôr, hlboké fjordy či kolónie morských vtákov a dlhé pláže. Nachádzajú sa 100300 kilometrov od severného polárneho kruhu a od nórskej pevniny ich oddeľuje fjord Vestfjorden.

Lofoty
By: Sergei GussevCC BY 2.0

Obývané sú už približne 6 tisíc rokov. V minulosti sa tu ľudia živili prevažne rybolovom a lovom. História súostrovia je silne spätá s érou Vikingov. V tomto období bolo na tomto mieste postavené množstvo osád, v ktorých sídlili vikingskí náčelníci. Od 14. storočia boli Lofoty osídlené obchodníkmi z Bergenu. Kvalitu života na Lofotách do značnej miery ovplyvňovali výsledky rybolovu.

Lofoty
By: Sergei GussevCC BY 2.0

Lofoty ako turistická destinácia ponúkajú širokú škálu zážitkov. Od neuveriteľne krásnej prírody, cez pešiu turistiku, rafting na oceáne až po lyžovanie. Nájdete tu aj starú rybársku dedinku Nusfjord, ktorej pôvod siaha do polovice 19. storočia. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že si do dnešnej doby zachovala pôvodnú neopakovateľnú atmosféru a bola zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 
Nusfjord
Nusfjord – By: barnimages.comCC BY 2.0

Na jednom z ostrovov, Vestvågøy, sa nachádza rozsiahly komplex múzea Lofotr Vikingmuseum. Ten je venovaný bohatej histórii námornej plavby v Nórsku.

Vestvågøy
Vestvågøy – By: DavideGorlaCC BY 2.0

Čo sa podnebia týka, zaujímavým faktom je to, že na ostrovoch môžete zažiť jednu z najväčších teplotných odchýlok na svete vzhľadom na zemepisnú šírku. Vďaka Golfskému prúdu nie je podnebie také prísne, ako v iných severských krajinách.

lofoty
By: Sergei GussevCC BY 2.0

Súostrovie tvoria štyri hlavné ostrovy Austvågøy, Vestvågøy, MoskenesøyFlakstadøy a spolu s ďalšími mnohými menšími ostrovčekmi ležia pri sebe tak blízko, že sa podobajú jednému pohoriu. Ostrovy sú obklopené nespočetným množstvom skál a sú osadené prítokmi a fjordami. Tie sú tvorené obrovskými skalnými stenami, ktoré dosahujú výšku až 1000 metrov. Samotné hory sú charakteristické strmými snehovými vrcholmi.

Lofoty
By: Sergei GussevCC BY 2.0

Cestovný ruch na Lofotských ostrovoch predstavuje významný celoročný príspevok do hospodárstva. Počas letných mesiacov sa na ich odľahlých plážach a v rybárskych prístavoch stretávajú turisti, kajakári či kempisti. V zime to tu zas hýri lyžiarmi či zvedavcami, ktorí sem prídu obdivovať krásy severských svetelných úkazov.

Lofoty
By: Arnstein RønningCC BY 2.0
Lofoty
By: Sergei GussevCC BY 2.0
Lofoty
By: Sergei GussevCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?