To, že je letisko v Bratislave oproti ostatným letiskám hlavných miest vyšehradskej štvorky celkom pozadu je známe. Pozitívnym faktom však ostáva, že čo sa rastu počtu cestujúcich týka, Slovensko je tento rok na špici Európskej únie. Za september 2016 narástol počet cestujúcich medziročne dokonca až o 9%.
S vyšším záujmom o lety prichádza aj záujem ďalších dopravcov. V správach RTVS sme sa sa včera mohli dozvedieť o rokovaniach bratislavského letiska s dopravcami na Blízkom východe.
Jednou z nich by mala byť spoločnosť Cham Wings Airlines, ktorá by chcela lietať z Libanon-u do Bratislavy a späť. Ide o malú sýrsku leteckú spoločnosť, ktorá dosiaľ do Európskej únie ešte nelietala. Ak by sa aj táto linka spustila a spoločnosť dostala povolenie, otázkou ostáva atraktivita linky samotnej. Libanon po tom, čo sa deje v susednej Sýrii aktuálne najvyhľadávanejšou turistickou destináciou nie je a aj fakt, že ide o sýrsku spoločnosť u mnohých ľudí zaváži.
Omnoho atraktívnejšou by však mohla byť linka do Iránu. Či už pôjde o lety Iran Air alebo o lety iného dopravcu.
Dopyt po letoch do Iránu je celkom veľký a to aj vďaka cenám, ktoré sú na ázijskú destináciu skutočne skvelé. Pribaľme k tomu bezpečnostnú situáciu, ktorá je v Iráne veľmi dobrá, úplne inú kultúru, ktorú majú ľudia chuť spoznať a dostaneme magický koktejl, ktorého výsledkom by mohla byť úspešná linka.
Dosť však záleží na tom, aké budú ceny a či budú môcť konkurovať Ukraine International Airlines a Aegean Airlines, ktorí lietajú do Teheránu s cenovkami často krát aj okolo 200€/spiatočný let.
Celú reportáž si môžete pozrieť TU