Ktoré pamiatky najviac ohúrili turistov za rok 2015?


Náš článok o najlepšie hodnotených pamiatkách sa bude opäť opierať o reálne štatistiky z Tripadvisoru (cestovateľská poradňa). Za rok 2015 bolo vybraných na základe hlasovania až 25 pamiatok. V našom článku nájdete prvých 10 pamiatok, ktoré si cestovatelia obľúbili najviac.

Dúfame, že vás namotivujeme a v budúcnosti jedno z miest navštívite 🙂 Poprípade ak ste navštívili pamiatku, ktorá je opísaná v článku tak sa podeľte s nami o váš zážitok a dojem na našej Facebook fanpage

1. Zabudnuté kráľovstvo Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat - letenkyzababku
Chrámový komplex – Angkor Wat  |  By: HENG FU MINGCC BY 2.0

Tento rozľahlý chrámový komplex sa rozprestiera na severozápade Kambodže a svojou monumentálnosťou je často porovnávaný s egyptskými pyramídami. V preklade “mestský chrám“, prezývaný tiež chrámová džungľa sa nachádza v pralese medzi jazerom Tonlesap a pohorím Phnomkulen a rozprestiera sa na ploche 1500 x 1300 metrov. Komplex bol vybudovaný v 12. storočí pre kráľa Survajamana druhého, ktorý ho obýval spolu s približne 20-tisíc poddanými. V 14 storočí sa tu usadili budhistickí mnísi, ktorí si tu zriadili svoj kláštor a odvtedy sem denne vstupujú oblečení v oranžovom ošatení, aby sa modlili a rozjímali v duchovných cvičeniach. Chrámový komplex tvorí vodná priekopa, tri galérie a päť centrálnych svätýň. Angkor Wat je jediným a najväčším náboženským centrom Kambodže.

2. Stratené mesto Inkov, Machu Picchu

Machu Picchu - letenkyzababku
Stratené mesto Inkov | By: David StanleyCC BY 2.0

Stratené mesto Inkov objavil americký archeológ Hiram Bingham až v roku 1911, ktorý vrch pomenoval kečuánskym jazykom ako Starý vrch, teda Machu Picchu. Pôvodný názov mesta Inkov nie je známy. Celé mesto bolo postavené z kameňov opracovaných tak, aby do seba zapadali bez použitia malty, akýchkoľvek železných nástrojov, dokonca aj bez pomoci ťažných zvierat. Na stupňovitých terasách nazývaných “andenes“ sa pestovali najmä zemiaky či kukurica. Množstvo obyvateľov sa odhaduje na 4000 – 10 000 osôb. Predpokladá sa, že sa obyvatelia mesta zaoberali aj astronomickými pozorovaniami a možno predpokladať, že mesto bolo kultúrnym centrom Inkov. Podľa archeologických nálezov je zrejmá, že tu prebiehali náboženské obrady spojené s uctievaním božstva Slnka. Pred výstupom na horu Machu Picchu je nutné sa zapísať do veľkej knihy, aby mali zamestnanci prehľad, či sa každý vrátil a či nik náhodou nespadol.

3. Tádž Mahal, Agra

taj mahal - letenkyzababku
By: TANAKA Juuyoh (田中十洋)CC BY 2.0

Tádž Mahal, súčasť svetového dedičstva UESCO, je stavba v indickom štáte Uttarpradéš. Je to mauzóleum, ktoré postavil Šáhdžahán na pamiatku svojej ženy, ktorá zomrela pri pôrode 14-teho dieťaťa a on zložil sľub, že postaví taký pomník, ktorý bude hodný jeho ženy. Stavba, ktorej názov označuje skratku mena Mumtázmahal, začala v roku 1631 a skončila roku 1648. Stavalo ju vyše 20 000 remeselníkov. Materiál bol dopravovaný z celej Indie a Ázie, pri výstavbe sa použilo vyše 1000 slonov a do mramoru bolo zasadených 28 rôznych druhov drahokamov a polodrahokamov. Budova je preslávená na celom svete a môže sa zdať, že sa vznáša medzi nebom a zemou vďaka symetrickému členeniu či zrkadleniu vo vode. Existuje tiež aj názor, že ide o prestavbu pôvodnej hinduistickej stavby.

4. Mešita Sheikh Zayed Mosque, Abú Dabí

Sheikh Zayed Grand Mosque - letenkyzababku
By: Achilli Family | JourneysCC BY 2.0

Nachádza sa v Abu Dhabi a je považovaná za centrum viery v Spojených arabských Emirátoch (ďalej len SAE). Postavil ju prezident SAE, ktorý chcel vytvoriť mešitu, ktorá by zjednotila rozličné kultúry islamského sveta. Výstavba trvala od roku 1996 až do roku 2007. Je to najväčšia mešita v SAE. Rozprestiera sa na viac ako 12 hektároch a je to kľúčové miesto pre Piatočné modlitby a navštíviť ju naraz môže viac ako 40 tisíc ľudí. Ponúka tiež rôzne edukačné či kultúrne aktivity a programy pre návštevníkov. Nachádza sa tam knižnica, v ktorej nájdete publikácie viac ako 200 rokov staré, či preklady kníh do angličtiny, nemčiny, španielčiny, francúzštiny, taliančiny či kórejčiny.

5. Bazilika Sagrada Familia, Barcelona

Sagrada familia - letenkyzababku
By: claire rowlandCC BY 2.0

Chrám Svätej rodiny sa nachádza v španielskej Barcelone. Výstavba sa začala v roku 1882, no trvá dodnes a od začiatku sa stavia len vďaka darom či príspevkom.. Je hlavnou stavbou architekta Antoina Gaudího, ktorý chcel vybudovať ‚poslednú kresťanskú svätyňu‘, vďaka čomu chrám oplýva kresťanskými symbolmi, najpremyslenejším zo symbolov je 18 veží, ktoré reprezentujú 12 apošolov, 4 evanjelistov, Pannu Máriu a tá najväčšia Ježiša Krista. O dokončení kostola prebiehajú rady diskusií. Niektorí sú za, niektorí proti, no dokončenie stavby je naplánované na rok 2026 na sté výročie smrti Gaudího. Stavba by tak trvala celých 144 rokov.

6. Bazilika sv. Petra, Vatikán

bazilika sv. petra - letenkyzababku
By: Robert NymanCC BY 2.0

Je to najnavštevovanejšia svätyňa na svete, ktorá sídli v maličkom štáte – Vatikán. Na výstavbe Baziliky, ktorá pochádza až z 1. storočia (Nepodložený fakt) sa podieľali známy umelci ako sú Michelangelo, Donanto Bramante či Bernini. Výstavba Baziliky trvala až 120 rokov a dodnes je centrom katolíckeho kresťanstva. Podľa legendy Bazilika nesie názov po apoštolovi Petrovi, ktorému Ježiš Kristus daroval svoje posolstvo. Údajne je tu Sv. Peter aj pochovaný. Z celkových vyše 100 hrobiek je tu takmer 20% hrobiek o ktorých sa nevie veľa respektíve nič.

7. Duomo, katedrála v Miláne

duomo - letenkyzababku
By: Bruno CordioliCC BY 2.0

Jednoznačne ozdoba mesta Miláno je práve katedrála Duomo. Leží v centre mesta a vstup je zadarmo. Taktiež je tu možné zaplatiť si prehliadku so sprievodcom vo viacerých jazykoch (6 až 10Eur). Nájdete tu mnoho umeleckých diel, vysoké vitráže či veľký orgán. Z katedrály je nádherný výhľad na okolité budovy a na námestie Duomo. K výhľadu sa môžete dopracovať výťahom alebo peši po 250 schodoch. Výstup na strechu je však spoplatnený. Tento Dóm patrí k najväčším na svete a je sídlom arcibiskupa. Veľkolepá budova je stará viac ako 500rokov.

8. Alcatraz, Kalifornia

alcatraz - letenkyzababku
By: Marco VerchCC BY 2.0

Fascinujúce miesto a pritom tak temné. Kedysi to bol názov, ktorý bol postrach pre každého gangstra. Povesť najobávanejšieho väzenia dostal Alcatraz právom. Sídli na ostrovčeku v Sanfranciscom zálive, ktorý je vzdialený od pevniny dosť ďaleko a preto bol akýkoľvek útek márny. História sa tu začala písať už od roku 1850 kedy Alcatraz slúžil ako vojenská pevnosť. Ostrov sa stal federálnym väzením až na začiatku roku 1934. Väzenie držalo v svojej moci najhorších kriminálnikov až 30 rokov. V roku 1963 bolo väzenie zavreté pre rozpočet. Bolo pre vládu drahé financovať väzenie, na ktoré sa všetko muselo prepravovať loďou. Väzenie však za svoje pôsobenie splnilo účel. Za celé roky z neho nikto neutiekol. Síce boli pokusy ale všetko márne. Dnes slúži toto miesto ako turistická atrakcia a múzeum. Nájdete ho v pobrežných vodách San Francisca.

Vedeli ste, že?

– Vo väzení sedel aj najobávanejší Al Capone.

9. Socha Ježiša Krista, Rio de Janeiro

By: Cyro A. SilvaCC BY 2.0

Azda najväčšie zobrazenie nášho spasiteľa Ježiša Krista. Dych berúci pohľad na veľký monument, ktorý rozprestiera ruky a hľadí na mesto Rio De Janeiro. Socha Ježiša „objíma“ mesto už od roku 1931, keď sa ľudia ešte 10 rokov pred výstavbou rozhodli vyzbierať peniaze a postaviť sochu Ježiša. Od výstavby je to hlavný symbol brazílskeho veľkomesta. Socha je vysoká 39 metrov aj s podstavcom a je postavená na pahorku Corcovado. K soche sa môžete z mesta dostať so železnicou, ktorá takmer k soche (40m pod sochou).

Vedeli ste, že? 

– V soche sa nachádza skrytá kaplnka.

– Kamene na výstavbu boli prinesené až zo Švedská.

10. Golden Gate Bridge, San Francisco

Most Golden Gate - letenkyzababku
By: EvonneCC BY 2.0

Svetoznámy most Golden Gate Bridge „Most Zlatej brány“ bol postavený v roku 1937. Stavba mostu trvala viac ako 4roky a jeho „otec“ Joseph Strauss sa stretol s veľkým odporom pri jeho realizovaní. Veľa ľudí neverilo, že most vydrží stáť dlho nad Golden Gate zálivom. Vietor tu býva silný a niekedy je tu hustá hmla a preto si mysleli, že podmienky pre výstavbu mostu tu nie sú priateľné. Most však naplnil očakávania statikov a stojí tu dodnes. Spája San Francisco s Marin County okresom a ročne cez most prejde viac ako 40 miliónov vozidiel. Ak chcete vidieť nádhernú panorámu, odporúčame vám zobrať si foťák a počkaj si na večer. Vtedy je most nádherné vysvietený (viz. obrázok). Ráno zväčša cez most prechádza hmla. Taktiež je možná prechádzka z jednej časti mostu na druhý, ktorá trvá do hodinky 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno