Kondyor Massif je jediný kruhový horský systém na svete. Nachádza sa vo východnej Sibíri v Rusku. Ide o ojedinelé a netradičné sformovanie pohoria. Len na zamyslenie, skúste si predstaviť slávne Alpy ako sa nerozliehajú po dĺžke, ale sú zložené v dokonalom kruhu.
Kondyor Massif vytvára obrovský kruh, ktorého rozsah je možné pozorovať len z vesmíru. Miestni obyvatelia toto miesto považujú za posvätné a nazvali ho Urgula. Pohorie má priemer 8 kilometrov a výška zvislých stien je v rozmedzí od 1200 do 1387 metrov.
Spočiatku sa vedci domnievali, že pohorie bolo vytvorené meteoritom či dokonca veľkým asteroidom pri dopade na zemský povrch. Neskôr však bola táto teória zamietnutá. Hypotéza o ohromnej sopke tiež nebola preukázaná. Je však veľmi pravdepodobné, že Kondyor Massif bol vytvorený pri výbuchu starovekej sopky pod povrchom. Výsledkom erupcie bola magma, ktorá vyrastala z jadra a jej tlak bol taký silný, že sa jej podarilo výrazne pozdvihnúť povrch zeme, teda skaly. No jej sila nestačila na to, aby povrch praskol a vytvorila sa sopka. Pôvod tohto záhadného pohoria je teda stále neznámy.

Zaujímavé je, že Kondyor Massif pozostáva z typu skaly, ktorý nie je schopný udržať vodu. Zo stredu pohoria pramení rieka Kondyor, ktorá vyzerá, ako keby prerezávala stred dokonalého skalnatého kruhu. Prostredie pohoria je veľmi rozmanité a líši sa od prostredia okolitých močiarov. Táto oblasť je veľmi obľúbeným a priaznivým miestom pre medvede.
Vnútro pohoria je plné drahého kovu – platiny. Platinové ložiská sú jedinečné, pretože neležia v hĺbke pohoria, ale nachádzajú sa priamo na jeho povrchu. Je to prvýkrát, čo geológovia našli platinu vo forme gigantických hrúd vážiacich od 1,5 kg do 3,5 kg. Niektoré z týchto hrúd vyzerajú ako kryštály, väčšina z nich má podobu šesťhranov. Kým vedci nenatrafili na tento objav, nemali tušenie, že platina môže existovať vo forme hrúd či kryštálov. Stojí za to spomenúť, že platinové hrudy nájdené v tomto pohorí sú pokryté tzv. „zlatou košeľou“, teda tenkou vrstvou zlata. Okrem toho, keď geológovia študovali Kondyor Massif, podarilo sa im objaviť nové minerály, ktoré v okolí neboli nikdy nájdené. Pohorie je okrem platiny bohaté aj na zlato a iné drahé kovy. Platina sa v okolí pohoria ťaží už niekoľko rokov, keďže ide o jedno z najväčších ložísk platiny na svete, no ekológovia tvrdia, že extrakcia tohto kovu narušila rovnováhu ekosystému pohoria.
Kondyor Massif leží viac ako 1100 kilometrov od mesta Chbarovsk. Na miesto, kde sa nachádza, neexistuje žiadne priame dopravné spojenie. Ak by ste však toto pohorie chceli navštíviť, môžete letieť lietadlom do Mar-Kuel a odtiaľ budete cestovať autom (približne 5 hodín) alebo vrtuľníkom. Región v okolí pohoria totiž, bohužiaľ či našťastie, nedisponuje turistickou infraštruktúrou.
Snímky Kondyor Massif zachytené prostredníctvom Google Earth si môžete pozrieť tu.
Autor článku: Bc. Zuzana Benková