KAMBODŽA – cestovateľská príručka, ktorá vám ušetrí hodiny času!

Kambodža - Veronika Sýkorová
Kambodža - Veronika Sýkorová

Kambodža – krajina,ktorá nás dostala. Nielen historickým Angkor Wat a jeho chrámami, pre ktoré je známa, ale hlavne pre jej krásnu prírodu, úžasnú atmosféru a skvelých ľudí. Kambodžu si buď zamilujete alebo ju budete nenávidieť.

Kedy sa vybrať do Kambodže?

Tak ako zvyšok Ázie najvhodnejšie obdobie pre návštevu je počas našej zimy tzn. približne od novembra do apríla. Nateplejšie mesiace sú január až marec, kedy býva aj najmenší počet zrážok. Monzúnové obdobie začína v máji a končí približne v novembri – to ale neznaméná, že tieto krajiny nemôžte navštíviť počas týchto mesiacov.

Sama som v Ázii bola niekoľkokrát práve počas nášho leta a vôbec to nebolo na škodu. Síce vám môže spŕchnuť aj každý deň, v priebehu pár minút sa vyčasí a ani neviete, že vám pršalo. Má to ale aj pár výhod – lacnejšie letenky a ubytovanie, nepreplnené pláže a turistické miesta nepraskajú vo švíkoch. 

Takže Kambodža je určite krajina, kde môžte uniknúť pred zimou, ale takisto aj pred neznesiteľnými teplotami v rozhorúčených mestách Európy.

Koh Rang - Veronika Sýkorová
Koh Rang – Veronika Sýkorová

Musíš mať nejaké očkovania?

Do Kambodže nepotrebuješ žiadne špeciálne povinné očkovania, podobne ako v celej JV Ázii, no jednoznačne by som vám odporučila mať očkovanie proti hepatitíde A a B pre váš vlastný pocit bezpečia. 

Aj keď sme dostávali mnoho rád aby sme si antimalariká zaobstarali musím povedať, že by to pre nás bola zbytočnosť. Samozrejme závisí od miest, ktoré chcete navštíviť. Miesta, ktoré sme navštívili my boli bezpečné, no ak sa chystáte do neturistických oblastí na severozápade Kambodže napr. Mondulkiri tak ich určite zvážte.

KAMBODŽA - cestovateľská príručka, ktorá vám ušetrí hodiny času!
oblasti zasiahnuté maláriou

Čo sa týka hygieny, neodporúča sa piť vodu z vodovodu, pre istotu si vodu kupujte balenú. Jedla na ulici sa vôbec báť nemusíte, aj keď to vyzerá všelijako nikdy sa nám nič nestalo a jedlo je omnoho chutnejšie ako v reštauráciach. Vždy je dobrým znamením ak tam uvidíte domácich – zaručená kvalita. 

Ako sa do Kambodže dostať?

Akciové letenky do Kambodže je veľmi ťažké nájsť. Letenky do mesta Phnom Penh alebo Siem Reap počas sezóny sa pohybujú okolo 550-700€. Cena, za ktorú sa oplatí kúpiť letenky do Kambodže je cca 450 eur. Keďže sme nemali na také letenky v našom termíne štastie, využili sme lacnejšiu verziu – a to let z Viedne do Bangkoku (Thajsko) a odtiaľ sme sa presunuli neskôr do Kambodže. Letenky do Bangkoku sme našli za 340€ na osobu, to už je cena, s ktorou sa dá pracovať.

Všetky letenky vždy vyhľadávam cez http://skyscanner.com.

Následne z Bangkoku máte viacero možností ako sa môžte dostať do Kambodže – buď autobusom alebo letecky. Cesta autobusom z Bangkoku do Siem Reap je samozrejme lacnejšia, no tento spôsob prepravy odporúčam hlavne ak máte na cestovanie viac času a chcete skúsiť aj niečo iné (pretože tu aj cesta autobusom môže byť zážitok). Táto cesta trvá približne 10 hodín a jednosmerný lístok stojí okolo 25-30$, tzn. že cenový rozdiel nieje až taký markantný a viete si ušetriť veľa času ak by ste si zvolili leteckú variantu. 

Autobusy si viete objednať aj online, na internete nájdete kopec spoločností ktoré tento druh dopravy ponúkajú, no my sme autobusy riešili cez http://bookmebus.com

No POZOR nekupujte si lístky príliš v predstihu, pretože nieje žiadnym prekvapením keď na vás jednoducho zabudnú ako na nás (my sme lístky riešili 3 mesiace dopredu) a nebudete sa mať ako dostať do mesta, ktoré ste mali v pláne. Takže optimálny čas kedy to riešiť je pár týždňov pred plánovaným odchodom.

Jednosmerná letenka z Bangkoku do Siem Reap stojí približne 40-60$ a let trvá len hodinku, čo vám ušetrí veľmi veľa času. Z bangkoku sa viete dostať aj do iných častí Kambodže a to napríklad Phnom Penh – hlavné mesto Kambodže alebo Sihanoukville – odkiaľ sa viete loďou dostať na ostrovy Koh Rong a Koh Rong Sanloem.

Takže keď si to zhrniem naša celková cena za všetky letenky (tzn. Viedeň – Bangkok , Bangkok – Siem Reap, Sihanoukville – Bangkok) pre jednu osobu bola 450€

škola v KambodžiAké dokumenty potrebuješ?

Jediné čo na víza budete potrebovať je cestovný pas platný po návrate z krajiny naspäť domov ešte 6 mesiacov, fotku pasového formátu (3,5×4,5) a 30$.  Je možné si víza kúpiť aj online v predstihu, čo nieje veľmi spolahlivé. Najjednoduchší spôsob ako získať víza je priamo na letisku. Víza sú platné po dobu 30 dní. Pokiaľ cestujete autobusovou dopravou nieje žiaden problém, no treba mať oči na stopkách a dať si pozor na možných podvodníkov.

KAMBODŽA - cestovateľská príručka, ktorá vám ušetrí hodiny času!
Víza

Čím sa dá platiť v Kambodži?

V Kambodži majú veľmi zaujímavý spôsob platenia. Používajú tu dve meny:  kambodžský riel (KHR) – čo je vlastne oficiálna mena, no ich obehovou menou je americký dolár (USD). Za 1$ dostanete 4000 rielov, čo je v prepočte za 1€ niečo okolo 5000 rielov. 

Jednoznačne si treba zobrať so sebou doláre. V reštauráciach, v obchodoch, za výlety jednoducho za všetko budete mať ceny vypísané v dolároch. Problém nastáva ak máte zaplatiť 0,50$ – vy zaplatíte 1$, no oni vám nevrátia naspäť v dolároch, ale v rieloch – takže naspäť vám vydajú 2000 rielov. Tie viete následne ďalej použiť, takže žiaden strach. Treba byť však opatrný a kontrolovať si vždy výdavok! Prvé dni budete zmätení, no potom si zvyknete a už to pôjde samo. 

Aké ceny sú v Kambodži?

Jedna z vecí, ktoré ma v Kambodži prekvapili boli jednoznačne ceny. Kambodža vôbec nieje lacná. Ak si to porovnám s inými krajinami v JV Ázii je to veľký rozdiel. Ale samozrejme ako všade aj tu sa dajú nájsť miesta kde sa dá lacno najesť, no treba mať oči na stopkách.

V reštauráciach sú ceny porovnateľné s tými európskymi. Takže v reštaurácii za hlavné jedlo zaplatíte okolo 7-10$, čo je na Áziu viac než dosť. No ak sa uskromníte, na ulici sa najete za pár drobných. Jedlo na ulici je nielen lacnejšie, ale aj chutnejšie – jednoznačne odporúčam a vôbec sa netreba báť. Hygiena stánkov na ulici nieje 100% samozrejme, ale záruku hygieny nemáte ani v drahej khmérskej reštaurácii. 

Ázia je jednoducho taká, s tým treba rátať.

Lort Cha - tradičné khmérske rezance za 1$ (Roman Gajdoš)
Lort Cha – tradičné khmérske rezance za 1$ (Roman Gajdoš)

Ako si zabezpečiť internet v mobile?

Hneď ako doletíte do Kambodže moje prvé kroky vždy vedú do stánku so SIM kartami. Určite to nájdete, bývajú to väčšinou najviac vysvietené stánky na letisku a zamestnanci sa snažia zničiť konkurenciu, takže vás budú vítať skôr než sa spamätáte. Keďže naša cesta po Kambodži trvala 3 týždne, potrebovali sme väčší objem dát. Za 10$ sme mali SIM kartu s dátami na celý čas, nemali sme žiaden problém so signálom a aj rýchlosť ineternetu bola pozoruhodná.

Ako cestovať po Kambodži?

Predpokladám, že každý kto si tento blog číta netúži po dovolenke, kde bude ležať na pláži na jednom mieste. Preto je dôležité si zorganizovať všetky presuny do rôznych miest po celej Kambodži vopred. 

Autobusom

My sme sa medzi všetkými mestami presúvali len autobusmi, je to asi v porovnaní ceny a kvality najlepšia možná varianta na presuny. Všetky autobusy sme riešili cez http://bookmebus.com. Autobusy sú čisté, pekné a pohodlné. Po Kambodži premávaju tzv. hotel busy, kde máte posteľ pre dve osoby a keď zvolíte nočný spoj v pohode sa tam obaja vyspíte a na ďalší deň môžte ďalej fungovať bez toho aby ste boli dolámaní. ďalšou možnosťou sú aj tzv. VIP vany pre menej osôb, tie sú predovšetkým na kratšie trasy. No takisto nájdete aj obyčajné busy, ktoré sú samozrejme lacnejšie, no z môjho pohľadu tých pár dolárov už stojí za to. 

Orientačné ceny:

  • zo Siem Reap do Phnom Penh (6 hodín – max 12$)
  • zo Siem Reap do Sihanoukville (11 hodín – max 25$)
  • z Phnom Penh do Sihanoukville (5 hodín – max 12$)

KAMBODŽA - cestovateľská príručka, ktorá vám ušetrí hodiny času!Letecky 

Samozrejme pohyb lietadlom je určite pohodlnejší a rýchlejší, no určite drahší. Pre porovnanie cena z Phnom Penh do Sihanoukville je približne 50$ a cesta trvá okolo 45 minút – ani sa nenazdáte a už ste opäť na zemi. 

Loďou

Loď môžte využiť na trase zo Sihanoukville na ostrovy Koh Rong a Koh Rong Sanloem. Je možné kúpiť si spiatočný lístok ktorý stojí 25$ a využiť ho môžte z oboch ostrovov napr. zo Sihanoukville idete na Koh Rong Sanloem, a naspäť sa vraciate z Koh Rong do Sihanoukville. 

Požičanie motorky

Požičanie motorky je výborný spôsob ako sa pohybovať v určitom meste, je to veľmi lacná verzia a máte neskutočnú slobodu. Môžte zastaviť kde len chcete, na ako dlho chcete.

Ceny motoriek sa pohybujú podľa ich výkonu od 8-25$ no mali sme šťastie a natrafili sme v meste Kampot aj na motorku za 4$ na celý deň. Ako depozit musíte samozrejme nechať pas, takže treba dávať pozor na defekt alebo rôzne iné šarapaty, pretože už aj Kambodžania vedia ako z turistov vymámiť peniaze.

Benzín stojí v Kambodži okolo 4000 rielov tj. 1$ za 1liter. 

Na požičanie motorky nepotrebujete preukázať vodičský preukaz, ale v prípade ak by vás zastavili policajti musíte mať Medzinárodný vodičský preukaz. Ten si viete vybaviť bez problémov na počkanie na polícii, kde sa vybavujú doklady. Kolok na tento preukaz stojí 6,50€.

Grab / PassApp

Najviac využívané taxi v Kambodži sú Grab alebo PassApp, vzhľadom k tomu, že vám to cenu automaticky vyráta nemôžu si od vás vypýtať viac. Keďže v Kambodži nie každý domáci rozumie anglicky ušetrí vám to čas vysvetlovať taxikárom kde presne sa chcete dostať. Nepríde pre vás len obyčajný taxík ale tuk-tuk, čo už je zážitok sám o sebe. Ak ste náročnejší alebo cestujete vo väčšom počte viete si v týchto aplikáciach vybrať v možnostiach aj auto pre viac osôb. 

Čo treba ešte podotknúť je, že PassApp vám ukáže cenu len v kambodžských rieloch, takže buďte obozretný pri prepočítavaní na USD.

Určite si stahnite obe aplikácie, keďže v niektorých mestách nefunguje Grab ale len PassApp a zas naopak.

KAMBODŽA - cestovateľská príručka, ktorá vám ušetrí hodiny času!Je Kambodža bezpečná?

Keď sme odchádzali na náš trip po Kambodži veľa ľudí sa nás pýtalo ‘‘Je Kambodža bezpečná?‘‘ Odpoveď na túto otázku je jednoznačne ÁNO! Za 3 týždne, ktoré sme tam strávili sa nám nestala jedna situácia, pri ktorej by sme sa nad touto otázkou vôbec zamysleli. 

Takže zahoďte všetky predsudky a šup do plánovania.

AUTORKA: Veronika Sýkorová.

Instagram: https://www.instagram.com/veronika_sykorova/

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 21

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?