Jet d´Eau. Impozantná fontána v Ženevskom jazere

By: tomislav medak - CC BY 2.0

Jet d´Eau môžeme doslovne z francúzštiny preložiť ako prúd vody. V skutočnosti však ide o obrovskú fontánu v Ženevskom jazere. Je jednou z najvyšších svojho druhu na svete a patrí medzi najznámejšie časti ženevskej panorámy. Pôvodne išlo o poistný ventil vodného potrubia v Ženevskom jazere. Postupom času sa stala turistami vyhľadávanou atrakciou.

Fontána bola postavená v roku 1886 na kontrolu a uvoľňovanie tlaku hydraulického závodu v La Coulouvrenière. Jej prvotným účelom  bolo znižovať nadmerný tlak, ktorý vznikal na mestskej hydraulickej elektrickej sieti. Táto sieť používa vodu, ktorá je pod tlakom, na prenos mechanickej energie z veľkého centrálneho čerpadla do viac ako sto dielní a tovární v okolí mesta prostredníctvom siete potrubí. Na konci každého pracovného dňa, keď sa stroje v továrňach vypnú, pretlak sa hromadí v systéme. Z toho dôvodu je potrebné tento tlak uvoľniť. Na tento účel slúži práve fontána, popularita postupne stúpala a stala sa výrazným symbolom mesta.

By: eilidh_wagCC BY 2.0

Prvotná myšlienka verejnej hydraulickej siete bola predstavená Josephom Bramahom v skorých rokoch 19. storočia, pričom prvý nízkotlakový systém sa objavil v roku 1840. Skutočný prelom však nastal až v roku 1850, kedy bol zavedený hydraulický akumulátor, ktorý povoľuje používať oveľa vyšší tlak. Do konca 19. storočia mnoho miest po celom svete fungovalo na sieti poháňanej vodnou silou. Išlo o mestá ako Londýn, Liverpool, Birmingham, Sydney, Melbourne, Buenos AiresŽeneva.  

Prítomnosť fontány v Ženevskom jazere dodáva miestu silu a zakaždým, keď sa zahľadíte na jej majestátnosť, pripomenie vám, že sa nachádzate v silnej a dobre zorganizovanej krajine. Hneď krátko po tom, čo bola dokončená sa stala symbolom sily, ambícií a vitality Ženevy. Silné motory jej čerpadla dokážu vytlačiť až 500 litrov vody v priebehu jednej sekundy do výšky neuveriteľných 140 metrov. Voda je vystrekovaná rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu. V jednom okamihu sa teda vo vzduchu nachádza až 7000 litrov vody.  

By: A C MoraesCC BY 2.0

Fontána je situovaná v Ženevskom jazere v mieste, kde sa jazero vlieva do Rhôny. Nachádza sa tam úzke kamenné mólo, ktoré sa datuje to toho istého roku, v ktorom bola inštalovaná fontána. Mólo zavedie návštevníkov a zvedavcov ku tryske, kde sa začína fontána.  Jet d´Eau je šiesta najvyššia fontána na svete. V súčasnosti je v prevádzke celý deň po celý rok a vždy, každý večer sa rozžiari farebnými svetlami.

By: Robbie ShadeCC BY 2.0

 

By: Matt PerichCC BY 2.0
By: Richard FritzsonCC BY 2.0

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.