Jet d´Eau. Impozantná fontána v Ženevskom jazere

By: tomislav medak - CC BY 2.0

Jet d´Eau môžeme doslovne z francúzštiny preložiť ako prúd vody. V skutočnosti však ide o obrovskú fontánu v Ženevskom jazere. Je jednou z najvyšších svojho druhu na svete a patrí medzi najznámejšie časti ženevskej panorámy. Pôvodne išlo o poistný ventil vodného potrubia v Ženevskom jazere. Postupom času sa stala turistami vyhľadávanou atrakciou.

Fontána bola postavená v roku 1886 na kontrolu a uvoľňovanie tlaku hydraulického závodu v La Coulouvrenière. Jej prvotným účelom  bolo znižovať nadmerný tlak, ktorý vznikal na mestskej hydraulickej elektrickej sieti. Táto sieť používa vodu, ktorá je pod tlakom, na prenos mechanickej energie z veľkého centrálneho čerpadla do viac ako sto dielní a tovární v okolí mesta prostredníctvom siete potrubí. Na konci každého pracovného dňa, keď sa stroje v továrňach vypnú, pretlak sa hromadí v systéme. Z toho dôvodu je potrebné tento tlak uvoľniť. Na tento účel slúži práve fontána, popularita postupne stúpala a stala sa výrazným symbolom mesta.

Jet d´Eau. Impozantná fontána v Ženevskom jazere
By: eilidh_wagCC BY 2.0

Prvotná myšlienka verejnej hydraulickej siete bola predstavená Josephom Bramahom v skorých rokoch 19. storočia, pričom prvý nízkotlakový systém sa objavil v roku 1840. Skutočný prelom však nastal až v roku 1850, kedy bol zavedený hydraulický akumulátor, ktorý povoľuje používať oveľa vyšší tlak. Do konca 19. storočia mnoho miest po celom svete fungovalo na sieti poháňanej vodnou silou. Išlo o mestá ako Londýn, Liverpool, Birmingham, Sydney, Melbourne, Buenos AiresŽeneva.

Prítomnosť fontány v Ženevskom jazere dodáva miestu silu a zakaždým, keď sa zahľadíte na jej majestátnosť, pripomenie vám, že sa nachádzate v silnej a dobre zorganizovanej krajine. Hneď krátko po tom, čo bola dokončená sa stala symbolom sily, ambícií a vitality Ženevy. Silné motory jej čerpadla dokážu vytlačiť až 500 litrov vody v priebehu jednej sekundy do výšky neuveriteľných 140 metrov. Voda je vystrekovaná rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu. V jednom okamihu sa teda vo vzduchu nachádza až 7000 litrov vody.

Jet d´Eau. Impozantná fontána v Ženevskom jazere
By: A C MoraesCC BY 2.0

Fontána je situovaná v Ženevskom jazere v mieste, kde sa jazero vlieva do Rhôny. Nachádza sa tam úzke kamenné mólo, ktoré sa datuje to toho istého roku, v ktorom bola inštalovaná fontána. Mólo zavedie návštevníkov a zvedavcov ku tryske, kde sa začína fontána.  Jet d´Eau je šiesta najvyššia fontána na svete. V súčasnosti je v prevádzke celý deň po celý rok a vždy, každý večer sa rozžiari farebnými svetlami.

Jet d´Eau. Impozantná fontána v Ženevskom jazere
By: Robbie ShadeCC BY 2.0

 

Jet d´Eau. Impozantná fontána v Ženevskom jazere
By: Matt PerichCC BY 2.0
Jet d´Eau. Impozantná fontána v Ženevskom jazere
By: Richard FritzsonCC BY 2.0

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?