Jedno z najslanších miest na svete. Nikdy nezamŕza a pripomína Mars

By: Pierre Roudier - CC BY 2.0

V pozadí Transantarktického pohoria leží zaujímavá geologická zvláštnosť. Don Juan Pond je jedným z najslanších útvarov na planéte. Je naplnený hustou sirupovitou soľou, ktorá zostáva tekutá aj pri teplote mínus 50 stupňov Celzia, čo je ďaleko pod bodom mrazu. Objavujú sa dokonca aj náznaky, že voda v podobnej forme môže existovať na Marse.

Don Juan Pond leží na jednom z najviac vzdialených kútov sveta. Je malé, hlboko zakotvené jazero v oblasti McMurdo na Antarktíde. Mc Murdo je tvorená troma rovnobežnými údoliami. Smerom od severu sú to Victoria Valley, Wright ValleyTaylor Valley. Jazero leží práve v údolí Wright Valley, kde je vzduch veľmi chladný a suchý.

údolie
By: Pierre RoudierCC BY 2.0

Výskumníci boli dlho presvedčení, že jazero je napájané systémom podzemnej vody. No neskôr výskum naznačil, že soľ bola prepravovaná z okolitých kopcov a údolí podobnými spôsobmi, ktoré boli nedávno pozorované aj na Marse. Prvýkrát bolo toto miesto navštívené v roku 1961. Pomenované bolo po pilotoch vrtuľníkov expedície, Don Roe a John Hickey, ktorí pre neho získali práve názov Don Juan Pond. Jazero dokáže existovať na mieste, kde sa teplota pohybuje od mínus 50 do plus 10 stupňov Celzia. To práve vďaka jeho zloženiu. Koncentrácia chloridu sodného a chloridu vápenatého zabezpečuje, že nezamrnzne ani pri takýchto nízkych teplotách.

údolie
By: Pierre RoudierCC BY 2.0

Jazero je hlboké len niekoľko centimetrov, čo z neho robí skôr len veľkú kaluž slanej kvapaliny. Aj napriek tomu, že voda v ňom nikdy nezamrzne, nenájdete tu žiadnu vodnú tvorbu, ktorá by vtekala a vytekala z jazera či jeho okolia. Nachádza sa tu však vzácny minerál antarkticit. Namerané tu boli aj hodnoty oxidu dusného, aj napriek tomu, že sa tu nevyskytuje žiaden živý organizmus, ktorý by ho produkoval.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 

Pochopenie hydrológie tohto suchého a chladného prostredia by mohlo výskumníkom pomôcť pochopiť a vysvetliť podmienky na Marse. Voda v jazere sa časom mení. Dôvodom sú procesy odparovania, zmrazovania a jednotlivých vstupov a výstupov soli. Odparovanie vody sústreďuje soľ do jazierka, čo núti niektoré soli kryštalizovať. Pozorovanie výskumníkov ukazuje, že každých 6 mesiacov prechádza popod jazero cyklus podzemných vôd, čo znamená, že voda opúšťa jazero prostredníctvom akéhosi neviditeľného podzemného odtoku.  

údolie
By: Pierre RoudierCC BY 2.0

Obrazy vodných ciest v Don Juan Pond vyzerajú veľmi podobne ako nedávno na Marse zaznamenané opakujúce sa svahové línie. Tieto rysy sa objavujú na planéte ako tmavé pruhy, ktoré zrejme klesajú dole útesmi. Často sa opakujú na rovnakých miestach v rovnakých ročných obdobiach. Vedci sa domnievajú, že tieto pruhy naznačujú nejaký druh tečúceho soľného roztoku. Preto je Don Juan Pond najlepším miestom na simuláciu podmienok a výskumu existencie života na Marse.  

údolie
By: Pierre RoudierCC BY 2.0

https://www.youtube.com/watch?v=hu1gc786WsQ

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?