Jazero Amadeus. Žiarivé ako biely maják vo veľkolepom tmavočervenom austrálskom vnútrozemí

By: Tony Hisgett - CC BY 2.0

Jazero Amadeus je obrovské soľné jazero v Austrálii. Obsahuje v sebe stovky miliónov ton soli. Leží na severe krajiny vzdialené len niekoľko kilometrov od známej vyvýšeniny Uluru. Kvôli suchu v tejto oblasti je však skôr akousi veľkou soľnou plochou, než jazerom.

Jazero sa rozprestiera na dĺžke 180 kilometrov a jeho šírka siaha až do 10 kilometrov. Je súčasťou rieky Finke, ktorá je cestovnými kancelármi častokrát opisovaná ako „najstaršia rieka na svete“. Rieka tečie približne 750 kilometrov od svojich hlavných vôd v Macdonnelových vrchoch smerom na juh do jazera Eyre.

jazero
By: charlotteinaustraliaCC BY 2.0

Plytké koryto jazera bolo naplnené sedimentmi, ktoré erodovali z okolitých hôr pred viac ako 500 miliónov rokov. Vodou sa naplní len počas obdobia silného dažďa. Z väčšej časti je suché a pokryté hustou kôrou bielej soli, len prerušovane obsahuje niekoľko centimetrov hlbokej vody. Z jazera vyčnievajú na povrch desiatky malých ostrovčekov, ktoré sú vytvorené z červeného piesku. Rastliny, ktoré sa na týchto ostrovčekoch zakorenili, sú veľmi silné a schopné odolávať soli, teplu a suchu.

jazero
By: Tony HisgettCC BY 2.0

Jazero Amadeus je považované za najväčšie soľné jazero Severného teritória Austrálie. Objavené bolo v roku 1872 prieskumníkom Ernestom Gilesom počas výskumu. Rozhodol sa cestovať smerom ku Kata Tjuta po tom, čo spozoroval vrchol z diaľky, no jazero Amadeus mu zablokoval jeho cestu.

jazero
By: Tony HisgettCC BY 2.0

Podobnú charakteristiku má jazero Neale na severozápade teritória. Spolu s jazerom Amadeus patria do reťazca soľných jazier, od jazera Hopkins na západe až po rieku Fine na východe. Pomenované bolo podľa jedného z pilotov leteckej expedície, ktorá mala preskúmať suché oblasti severovýchodne od Alice Springs – Fraknovi Nealeovi.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?