Jaswand Thada. Mramorové umelecké dielo v Indii

chrám
By: Honza Soukup - CC BY 2.0

Jaswand Thada je jedným z architektonických zázrakov. Obsahuje množstvo zložitých umeleckých vyrezávaní. Tento biely mramorový zázrak sa častokrát prirovnáva aj k samotného Taj Mahalu. Dokonalý dizajn stavby a architektúra sú symbolom jemného remeselného spracovania minulosti.  

Jaswant Thada je mramorový pamätník venovaný Maharajovi Jaswanr Singh II. Nachádza sa na hlavnej ceste do pevnosti Meherangarh smerom z mesta Jodhpur v Indii. Táto lokalita sa následne odvtedy stala pohrebným miestom a pamätníkom, s bielymi mramorovými hrobkami v centrálnej budove. Jedna z netradičných častí v komplexe je venovaná pávu, ktorý vletel do pohrebnej miestnosti v momente, keď bolo Maharajove telo spopolňované.

chrám
By: Eric LaurentCC BY 2.0

Hlavný pamätník je postavený ako chrám s krásnymi kupolami a dôkladne vyrezávanými sochami. Návštevníkom sa taktiež ponúka pohľad na krásne portréty rôznych vládcov Jodhpuru. Okolo pamätníka sa nachádza aj nádherná niekoľkoúrovňová záhrada, ale aj malé jazero.

chrám
By: Eric LaurentCC BY 2.0

Okrem Jaswant Thada si pozornosť zaslúži aj samotná pevnosť Mehrangrah (Mehrangrah Fort complex). Nachádza sa na vyvýšenom kopci hneď nad mestom. Bola postavená v roku 1450 historickou osobnosťou Rao Jodha.

pevnosť
By: Francisco AnzolaCC BY 2.0

Jaswant Thada je turistami veľmi obľúbeným miestom. Niet divu, málokto si nechá ujsť zážitok jeho oslňujúcej architektúry. Vonkajší povrch budovy je tak jemný, že vyžaruje dokonca teplý odlesk počas slnečných dní.

Zaujímavé fakty o Jaswant Thada:

  • Toto mauzóleum je kompletne celé vyrobené z bieleho mramoru a počas dňa doslova žiari.
  • Má niekoľko kupol, ktoré sú celkom podobné kupolám Taj Mahal, preto sa mnohokrát nazýva aj Taj Mahal z Marwaru.
  • Toto miesto je stále využívané ako kremačné miesto kráľovských rodín Marwar.
  • Pre návštevníkov je budova otvorená od 9:00 do 17:00 hodiny.

Celé okolie je starostlivo udržiavané. Záhrady poskytujú skvelú scenériu pre fotografov, ale sú aj miestom, na ktorom turisti častokrát odpočívajú v tieni stromov. Záhradné jazero je domovom množstva nielen vodných vtákov. Práve to je skvelým prostredím pre tých, ktorí celý deň strávili objavovaním krás okolia v horúcich a suchých podmienkach. Jaswant Thada je teda vo väčšine prípadov poslednou zastávkou návštevníkov, ktorí si prídu príjemne odpočinúť v krásnom umeleckom prostredí.

Jaswand Thada. Mramorové umelecké dielo v Indii
By: AHLNCC BY 2.0
chrám
By: Honza SoukupCC BY 2.0
chrám
By: Regan VercruysseCC BY 2.0
chrám
By: Honza SoukupCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?