Rok 2011 bol pre Japonsko a jeho obyvateľov viac než tragický. Krajinu poznačilo veľké zemetrasenie a cunami. Počas tejto prírodnej katastrofy zomrelo takmer 16 tisíc ľudí a mnoho komunít stále nie je obnovených. Jedno z japonských miest sa so svojím smútkom zo straty vyrovnáva svojským spôsobom.
Na trávnatom kopci v Otsuchi, ktorý ponúka jedinečný výhľad na Tichý oceán, je umiestená biela telefónna búdka so sklenenými panelmi. Márne by si sa z nej však pokúšal niekomu dovolať. Búdka má vo vnútri len odpojený rotačný telefón. Stala sa však obľúbeným miestom pre obyvateľov, ktorých stále trápi žiaľ za ich blízkymi.
Mesto Otsuchi bolo katastrofou výrazne zdecimované. Celá oblasť sa prepadla v priebehu len pol hodiny a počet obyvateľov sa rapídne znížil až o desať percent.

Asi rok pred katastrofou sa Japonec menom Itaru Sasaki rozhodol nainštalovať telefónnu búdku do svojej záhrady. Chcel si takto sám pomôcť s vyrovnávaním sa so smrťou jeho bratranca. Keďže, ako sám povedal, jeho myšlienky nemohli byť prenášané prostredníctvom bežnej telefónnej linky, chcel, aby boli unášané vetrom.

Telefónna búdka je odvtedy nazývaná „veterný telefón“ a stala sa akýmsi pútnickým miestom pre tých, ktorí sa stále nevedia vyrovnať so smrťou milovaného človeka. Podľa miestnych správ sa za tri roky po katastrofe na tomto mieste vystriedalo asi 10 tisíc smútiacich návštevníkov.
Niektorí sem prichádzajú, aby uskutočnili jeden „telefonát“, iní zas navštevujú toto miesto pravidelne. Veterný telefón sa stal predmetom záujmu niektorých médií a bol o ňom natočený aj televízny dokument.
Autor článku: Bc. Zuzana Benková
zdroj článku: travelandleisure.com