Impozantné útesy v Írsku. Tiahnu sa až 8 kilometrov pobrežím Atlantického oceána.

útesy
By: Gilles Messian - CC BY 2.0

Írsko je krajina ponúkajúca množstvo prírodných úkazov, ktoré svojou krásou ohromujú každého návštevníka. Táto krajina oplýva neuveriteľnou prírodou, zelenými lúkami či pastvinami. Okrem toho je však známa aj svojimi útesmi. Jedny z najznámejších a najviac navštevovaných sú pôsobivé Moherské útesy.

Nachádzajú sa na západe krajiny v grófstve Clare a sú považované za najväčšiu atrakciu, ktorú Írsko ponúka. Každoročne toto miesto privíta množstvo turistov, ktorí sem chodia obdivovať ich krásu a veľkoleposť.  Moherské útesy sa tiahnu pozdĺž pobrežia Atlantického oceána v dĺžke neuveriteľných 8 kilometrov.  Existuje len málo miest v Írsku, ktoré by boli viac dramatické, ako tieto útesy s impozantnou scenériou, ktoré sú neustále obmývané vlnami Atlantiku. Najvyšší bod útesu siaha do výšky až 214 metrov.

útesy
By: Gilles MessianCC BY 2.0

Útesy sú tvorené z bridlice a pieskovca a sú priečne pruhované, takže pri pohľade na nich môžete vidieť jednotlivé vrstvy hornín. Spodná časť má približne 300 miliónov rokov, čo z nej robí najstaršiu časť útesov.

Zaujímavá je však aj ich dynamickosť. Ak sa rozhodnete navštíviť toto miesto viackrát, zistíte, že útesy nie sú nikdy rovnaké. Keďže dochádza k podmývaniu skál oceánom, raz za čas sa stane, že nejaká časť skál odpadne a zrúti sa do mora. Z tohto vyplýva aj isté nebezpečenstvo, ktoré tu na návštevníkov číha.

útesy
By: SergioCC BY 2.0

Okrem neuveriteľných skál je toto miesto bohaté na rozmanitú faunu aj flóru, najpočetnejšie zastúpenie tu majú čajky, ktoré hniezdia v skalách a živia sa rybami z oceána.

Najviac navštevovanou časťou je však okolie O´Brienovej veže. Tá sa tu nachádza od roku 1835 a postavená bola na podnet miestneho lorda menom Sir Cornellius O´Brien. Veža mala slúžiť a aj slúži ako pozorovateľňa pre turistov.

veža O´Brien
By: Robert LinsdellCC BY 2.0

Ak útesy nie sú práve zahalené hustou sivou hmlou či dažďom, ponúkajú výhľad ďaleko na západ až na Aranské ostrovy. Sú skvelým miestom na turistiku a nachádza sa tu aj návštevnícke centrum. Zaujímavé je tým, že je vyhĺbené v kopci, takže je vidieť iba jeho vchod. Vo vnútri však nájdete reštauráciu či obchodík so suvenírmi.

útes
By: Sean MacEntee – CC BY 2.0
útes
By: ilariaCC BY 2.0
útesy
By: Nicolò GoviCC BY 2.0

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?