Podvodný „vodopád“ na Mauríciu vytvára dokonalú ilúziu. Ako vznikol?

Leží v juhovýchodnej časti Indického oceána v súostroví Maskarény. Od ostrova Madagaskar sa nachádza približne 900 kilometrov východne. Pôvod ostrova je vulkanický a jeho dĺžka je 58 kilometrov, široký je 47 kilometrov. To je zopár faktografických údajov o ostrove Maurícius. Ten však okrem toho v sebe ukrýva množstvo prírodných krás, zaujímavostí, ale aj tajomstiev. Pozrime sa na jedno z nich.

Predstavte si, že plávate v oceáne a zrazu vás strhne obrovský, podvodný vodopád. Táto predstava znie prinajlepšom strašidelne. No buďte pokojní, ide len o predstavu. Vo vodách v okolí Maurícia dochádza k špecifickému prírodnému úkazu, ktorý vytvára dokonalú ilúziu podvodného vodopádu. Ide o netradičný prírodný fenomén, ktorý vyzerá, ako keby sa len niekoľko metrov od pláže voda liala niekam do stredu Zeme.

By: instagram.com/p/BYCaBaLgj3I/?tagged=lemornebrabant

Už v minulosti obyvatelia Maurícia alebo príležitostní návštevníci podliehali viere, že vodopád na danom mieste skutočne existuje. Z toho dôvodu sa k miestu báli vôbec priblížiť. S postupom času sa prišlo na to, že daný vodopád vlastne vodopádom nie je a že ide len o optickú ilúziu.

By: mauritiusattractions.com

Pýtate sa ako?

V podstate ide len o obrovské nánosy piesku z pobrežia. Tie sa presúvajú smerom od pláží k oceánu. Pohyb piesku zabezpečujú oceánske prúdy. Ilúzia vodopádu či vody padajúcej do „stredu Zeme“ je zapríčinená tým, že kontinentálny šelf pri pobreží Maurícia sa naklonil a ponoril pod hladinu. To malo za následok, že piesok padá z vyššej časti do tej nižšej. To v konečnom dôsledku vytvára ilúziu, že do oceánu padá samotná voda.

By: www.islandinstyle.com

Táto veľmi zaujímavá a fascinujúca optická ilúzia sa nachádza na polostrove Le Borne Brabant. Ten je veľmi obľúbenou turistickou destináciou, nepochybne aj vďaka tomuto podvodnému fenoménu. Polostrov je dokonca zapísaný aj v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.