Podvodný „vodopád“ na Mauríciu vytvára dokonalú ilúziu. Ako vznikol?

Leží v juhovýchodnej časti Indického oceána v súostroví Maskarény. Od ostrova Madagaskar sa nachádza približne 900 kilometrov východne. Pôvod ostrova je vulkanický a jeho dĺžka je 58 kilometrov, široký je 47 kilometrov. To je zopár faktografických údajov o ostrove Maurícius. Ten však okrem toho v sebe ukrýva množstvo prírodných krás, zaujímavostí, ale aj tajomstiev. Pozrime sa na jedno z nich.

Predstavte si, že plávate v oceáne a zrazu vás strhne obrovský, podvodný vodopád. Táto predstava znie prinajlepšom strašidelne. No buďte pokojní, ide len o predstavu. Vo vodách v okolí Maurícia dochádza k špecifickému prírodnému úkazu, ktorý vytvára dokonalú ilúziu podvodného vodopádu. Ide o netradičný prírodný fenomén, ktorý vyzerá, ako keby sa len niekoľko metrov od pláže voda liala niekam do stredu Zeme.

By: instagram.com/p/BYCaBaLgj3I/?tagged=lemornebrabant

Už v minulosti obyvatelia Maurícia alebo príležitostní návštevníci podliehali viere, že vodopád na danom mieste skutočne existuje. Z toho dôvodu sa k miestu báli vôbec priblížiť. S postupom času sa prišlo na to, že daný vodopád vlastne vodopádom nie je a že ide len o optickú ilúziu.

By: mauritiusattractions.com

Pýtate sa ako?

V podstate ide len o obrovské nánosy piesku z pobrežia. Tie sa presúvajú smerom od pláží k oceánu. Pohyb piesku zabezpečujú oceánske prúdy. Ilúzia vodopádu či vody padajúcej do „stredu Zeme“ je zapríčinená tým, že kontinentálny šelf pri pobreží Maurícia sa naklonil a ponoril pod hladinu. To malo za následok, že piesok padá z vyššej časti do tej nižšej. To v konečnom dôsledku vytvára ilúziu, že do oceánu padá samotná voda.

By: www.islandinstyle.com

Táto veľmi zaujímavá a fascinujúca optická ilúzia sa nachádza na polostrove Le Borne Brabant. Ten je veľmi obľúbenou turistickou destináciou, nepochybne aj vďaka tomuto podvodnému fenoménu. Polostrov je dokonca zapísaný aj v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počítadlo: 15

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.