Hotel z ľadu, výhľad na vrchy Álp či lyžovanie nad fjordami. Čo láka vás na zimnom cestovaní?

fjord
By: kuhnmi - CC BY 2.0

Ak ste nepopierateľný milovník zimy a všetkého s ňou spojené, určite vás poteší dnešný článok. Prinášame vám inšpiráciu na mestá, ktoré sú ako stvorené pre „zimných“ cestovateľov.

Bergen, Nórsko

Bergen je často označované ako najkrajšie mesto v Nórsku. Je zároveň druhým najväčším mestom tejto severskej krajiny, ktoré zdobia farebné pastelové domčeky. Odzrkadľujú sa v odraze na hladine vody v prístave, čo dokonale dotvára atmosféru mestečka na pobreží. Leží v obklopení hôr De syv fjell, ktoré poznáme aj pod názvom „sedem vrchov“. V meste nájdete množstvo obchodíkov, v ktorých nájdete plno vlnených svetrov či ručne vyrábaných produktov. V tesnej blízkosti mesta môžete vyraziť za lyžovaním. Určite to však nebude len taká obyčajná lyžovačka. Jedinečné prostredie fjordov vytvára scenériu, ktorá v kombinácii so snehom robí z lyžiarskych svahov rôznorodé a vzrušujúce dobrodružstvo. Okrem zábavy na svahoch môžete vyskúšať aj cestu priamo k fjordom, kam vás prevezú lode.

Bergen
By: TimOveCC BY 2.0
bergen noc
By: abbilderCC BY 2.0

Saariselkä, Fínsko

Dedinka sa svere Fínska je obĺúbenou turistickou destináciou. Leží v horskej oblasti v severnom Laponsku a patrí do okresu obce Inari. Čiastočne zasahuje aj do národného parku Urho Kekkonen. Primárnou atrakciou pre turistov v tejto dedinke je arktický rezort Kakslauttanen. Práve na tomto mieste môžete vidieť desiatky sklenených iglu a sprevádzať vás bude nádherná polárna žiara. Pre tých, ktorí preferujú tradičnejší zážitok a útulnú atmosféru, nachádzajú sa tu zrubové chaty. V Saariselkä si môžete užiť aktivity ako lyžovanie, turistiku ale aj kúpele a spa. Dokonca tu nájdete aj kaplnku, kam si svoje áno prichádza povedať mnoho párov, preto, že chcú mať „bielu svadbu“ práve v čase, keď je všade navôkol snehová pokrývka. Časť obce je dnes známa ako Magnetic Hill. Kopce fjordov sú tu tak strmé, že v roku 1940 bolo nemožné pre kamióny zdolať ich. Ľudia verili, že v kopci sa nachádza akási magnetická sila, ktorá vytláča von všetku energiu z motorov.

iglu
By: Pirkko / MeriharakkaCC BY 2.0
polárna žiara
By: Man NgCC BY 2.0

Mníchov, Nemecko

V tejto nemeckej metropole môžete stráviť pokojne aj celú zimnú dovolenku a nudiť sa určite nebudete. Okrem dobrého jedla či nakupovania na vianočných trhoch sa môžete vybrať na výlety či zahriať sa dobrým nápojom v jednej z klasických pivární v meste. Okrem toho, keď teplota klesne pod nulu, mesto ponúka vyhliadkové jazdy vo vianočnej električke. Cestou vás bude sprevádzať slávnostná hudba ale aj rôzne pochúťky či varené víno alebo detský punč. Pohľad na mesto poprášené bielou pokrývkou si môžete vychutnať z veže kostola Sv. Petra či radnice Neues Rathaus. Naskytne sa vám pohľad na celé centrum mesta a keď sa vám pošťastí, v niektorých dňoch by ste mali vidieť aj Alpy v pozadí. Ak ste zábavný typ a máte radi pohyb, určite uvítate možnosť korčuľovania sa na vonkajšom klzisku. Väčšina z klzísk otvára svoje brány návštevníkom začiatkom adventu. Okrem korčuľovania sa môžete vyblázniť aj pri sánkovaní na mnohých kopcoch v meste, napríklad v Luitpoldpark či Westpark.

radnica
By: Stefan WeißCC BY 2.0
ulica
By: digital catCC BY 2.0

Chamonix, Francúzsko

Očarujúce miesto, ktoré leží v srdci francúzskych Álp. Pripomína skôr rozprávku či snehové kráľovstvo. Svojim návštevníkom ponúka neuveriteľné výhľady na zasnežené hory a zároveň aj možnosť ubytovania sa vo svojej vlastnej lyžiarskej chate. Je miestom, na ktoré prichádzajú prevažne nadšenci lyžovania či snowboardovania. Je destináciou, ktorá si nachádza obľúbenie u návštevníkov z celého sveta. Pri pobyte v Chamonix budete vôkol seba počuť zmes jazykov z každého kúta sveta. Okrem samotných aktivít na svahu si tu môžete vychutnať aj wellnes a kúpele, fitness centrum či ice climbing. Dobré jedlo si vychutnáte v miestnych reštauráciách a dokonca si môžete zájsť aj do kina.

hory
By: RemiCC BY 2.0
lyžiarske stredisko
By: ines s.CC BY 2.0

Kiruna, Švédsko

Kiruna leží približne 150 kilometrov za polárnym kruhom. Je najsevernejšie položeným mestským sídlom vo Švédsku. Len niekoľko kilometrov od mesta sa nachádza Ice Hotel, ide o umeleckú výstavu a hotel vyrobený z ľadu a snehu získaného z rieky severne od arktického kruhu. Hotel obsahuje 80 izieb a je otvorený len počas zimných mesiacov. Po sezóne musí byť opäť prestavaný, pretože po jari sa vždy trochu roztopí. Snehová pokrývka sa na tomto mieste drží zvyčajne od septembra do mája, no sneženie sa vyskytuje celoročne. Počas zimy turistov láka práve spomínaný ľadový hotel ale aj polárna žiara. Zamrznuté rieky a jazerá ponúkajú priestor na korčuľovanie sa a zasnežené kopce zas na bežecké či zjazdové lyžovanie.

ice hotel
By: AlehinsCC BY 2.0
sneh a obloha
By: Rubén LagunaCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?