Giau Pass. Dominantný kráľ Dolomitov

vrch
By: Doc Searls - CC BY 2.0

Provincia Belluno v Taliansku je domovom malebného horského priesmyku Giau Pass. Ponúka výhľad na najkrajšie vrcholy Dolomitov. Priesmyk je atraktívnym miestom pre cyklistov a cykloturistov, ktorí každoročne prichádzajú jazdiť na známych trasách Giro d’Italia. Okrem toho ponúka možnosť preskúmať zaujímavé turistické chodníky a v zime sa stáva rajom pre snowkiterov.

Giau Pass sa nachádza v strede obrovskej horskej pastviny na úpätí Nuvolau a dell’Averau. Priesmyk spája Cortina d’Ampezzo so Selva di Cadore a Val Fiorentina v provincii Belluno. Ponúka neuveriteľné výhľady na okolitú krajinu.

hory
Dolomiti – By: Robert J HeathCC BY 2.0
vrch
Giau Pass – By: Doc SearlsCC BY 2.0

Priesmyk Giau Pass je jedným z najznámejších štádií pretekov Giro d’Italia a jeho legendárne výstupy majú dĺžku 10 kilometrov so sklonom 9,1%. Okrem toho sa priesmyk stal aj miestom pre niektoré scény filmu Ladyhawk s Matthew BroderickomMichelle Pfeiffer.

Vďaka prestíži Giro d’Italia sa priesmyk stal mimoriadne obľúbeným miestom pre cyklistov a cykloturistov. No v lete je skvelým miestom pre pešie výlety, počas ktorých môžete navštíviť aj archeologické nálazisko Mondeval, v ktorom sa našla aj kostra muža z obdobia mezolitu.

vrch
Giau Pass – By: Doc SearlsCC BY 2.0

Giau Pass má aj svoj historický význam. V minulosti bol totiž priepastným spojením medzi ľuďmi z CortinySan Vito. Medzi nimi bol totiž spor o pastviny, ktoré chceli každý pre seba. Napokon bol postavený múr, Giau Wall, ktorého pozostatky sú stále viditeľné aj dodnes. Priesmyk bol tiež kedysi hranicou medzi Rakúskou ríšou a Benátskou republikou.

V posledných rokoch si obľúbenie našiel aj u snowkisterov, ktorí tu nájdu perfektné svahy na precvičovanie svojich trikov na lyžiach či snowboarde. K dispozícii sa tu dokonca nachádza aj špecializovaná škola, ktorá ponúka individuálne aj skupinové lekcie.

svah
By: kai_schmererCC BY 2.0
svah
By: kai_schmererCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?