Francúz Ralph pomáha Slovákom objavovať skutočný Paríž

sprievodca ralph
Ralph sa narodil a žil v Paríži. Jeho mama je však Slovenka, a tak sa dostal do styku aj so slovenčinou. Túto kombináciu využil na stretávanie sa so Slovákmi v Paríži a začal organizovať akcie a výlety pre slovenskú komunitu.
 
Od roku 2010 sa venuje sprievodcovským službám už profesionálne. Nie len o práci sme ho vyspovedali v nasledujúcom rozhovore.
 

Ako si sa dostal k Slovákom žijúcim v Paríži a prečo?
Chodieval som s rodinou na Slovensko počas letných prázdnin. Tam som spoznal službu Pokec, ktorá mi dala nápad vyhľadať Slovákov žijúcich v Paríži. Stretol som takto moju prvú slovenskú kamošku v Paríži, Lucku B.. S ňou sme potom vybudovali komunitu Slovákov v Paríži

Kde vznikol nápad venovať sa sprievodcovským službám profesionálne?
Milujem Paríž a kultúru. Mal som dávnejšie kamaráta, ktorý sprevádzal Američanov po meste. Páčilo sa mi to a občas som sa k nemu pridal na túru. Príležitosť vytvoriť službu pre Slovákov prišla, keď mi známa poslala 2 výhercov výletu do Paríža. Založil som si rýchlo živnosť a postaral som sa o svojich prvých klientov.

skupinka turistov pod eifelovkou

Venuješ sa tomu sám alebo je vás viac?
Keďže som sa pred 2 rokmi rozhodol, aj naopak, sprevádzať Francúzov po Slovensku, nestíhal som. Začal som teda spolupracovať s ostatnými Slovákami žijúcimi v Paríži.

Aké sprievodcovské služby ponúkaš?
Keď som začal pracovať na ponuke, vymýšľal som veľa netradičných miest a prehliadok. Podnikanie ma naučilo (a je to pravda aj vo veľa iných odboroch), že väčšina ľudí chce aj tak stále tu istú službu/produkt. Zvýraznil som teda na stránke hlavné prehliadky Paríža. Vždy sa však s radosťou prispôsobíme špeciálnym požiadavkám.  V ponuke máme napríklad: vybavovanie lístkov na operu, rezerváciu romantickej večere, odporúčanie hotelov, ponuku lacných lístkov do Disneylandu a podobne. 

Nech už si klient objedná akúkoľvek prehliadku, našim cieľom je, aby sa vcítil do parížskej atmosféry. Znamená to, že si napríklad sadneme na kávičku na terase, ochutnáme ustrice na regáloch a všeobecne vysvetlíme “l’art de vivre français”.

Aké sú ceny a od koľko osôb sa to oplatí? 
Keďže väčšina našej klientely sú páry, ceny sú prispôsobené počtu osôb. Malá skupina zaplatí 125€ za celý deň. Ťažké bolo nájsť správnu rovnováhu medzi štandardnou hodinovou sadzbou v tomto odbore a zároveň vyhovieť väčšine slovenských turistov.

Aké sú najčastejšie požiadavky klientov? Zažil si nejaké špeciálne?
Najzaujímavejšie požiadavky boli napríklad tlmočenie počas točenia filmu o francúzskych cigáňoch a pomoc pri organizácií svadby v Paríži.

Aké sú zatiaľ ohlasy? 
Klienti nás väčšinou odporúčajú ďalej a rozprávajú o nás známym. Svedči o tom zvýšený počet turistov každým rokom 🙂

Čo tvoj vzťah ku Slovensku? Máš tu kamarátov?
Vďaka mojim slovenským kamarátom v Paríži som si Slovensko veľmi obľúbil. Teraz žijem medzi Francúzskom a Slovenskom, kde sprevádzam francúzske ale aj anglické skupiny.

Keď som na Slovensku pracujem tiež na novej službe pre Slovákov. Sú to lacné “párty lyžovačky” vo Francúzskych Alpách. Dá sa povedať, že vymýšľam všetko možné medzi mojimi dvoma domovmi. Napríklad som predával aj hybské klobásy a borovičku pod Eiffelovkou :).

Ralph v slovenskom stanku

Povedz jednu lepšiu vlastnosť Slovákov a jednu Francúzov. V čom si myslíš, že by sa mali od seba navzájom učiť?
Francúzi si vedia užívať život. Aj keď možno občas až príliš :). Myslím si, že to patrí ku šťastiu. Preto odporúčam každému cestovať! A to najlepšie s lacnými letenkami – sledujem vás často aj pre moje súkromné cesty!

Slováci sú podľa mňa veľmi chytrí ľudia. Dokážu si poradiť so všetkým. Čo  sa nedá povedať o Francúzoch. Mne musela napríklad kamarátka zatĺcť klinec do steny 🙂 Politikov máte tiež veľmi chytrých, len keby to používali v dobrom smere.

Čo je pravda na francúzskom patriotizme či neochote hovoriť cudzími jazykmi? 
Francúzi sú hrdý národ, to je pravda. Ale na druhú stranu, veľká časť z nich sú cestovatelia a zaujímajú sa o cudzie kultúry. Čo sa týka schopnosti rozprávať inými jazykmi, hádžem to na školstvo, ktoré je v tom odbore zapadákov. Vinu na tom má aj stará generácia, ktorá vychovala svoje deti s jedným jazykom. Posledné roky sa to zlepšuje ale ten silný francúzsky prízvuk tam je a stále bude.

Páčia sa ti viac Francúzsky alebo Slovenky?  
Slovenky sú určite krajšie. Inak by som nechodieval na Slovensko :).

Aká je nálada po teroristických útokoch vo Francúzsku. Poznamenalo to bežný život a turizmus?
Aj keď v úplnom bezpečí sa väčšina Parížanov necítila aspoň pár týždňov po atentáte, páčilo sa mi, že hneď na druhy deň vznikli výzvy na sociálnych sieťach o obrovských stretnutiach pri víne na terasách a v kaviarňach. Je to spôsob, ako Francúzi ukázali, že sa neboja a že budú pokračovať vo svojom bežnom živote aj naďalej. Fakt, že veľa Slovákov zrušilo svoju cestu do Paríža, ukazuje teroristom že vyhrávajú. Podobné nešťastie ako sa stalo v Paríži, sa bohužiaľ stáva každý deň aj v iných veľkých mestách v Európe a po celom svete.

Akým spôsobom je najlepšie dostať sa do Paríža?
Do Paríža chodím v lete z Bratislavy na letisko v Beauvais. V zime idem cez Brusel, odkiaľ si objednám lacnú spolujazdu. Ak človek nemá obmedzený rozpočet, tak z Viedne je to najpohodlnejšie.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?