Najznámejšie lokality z filmového plátna

Ostrovy Phi Phi v Thajsku
Ostrovy Phi Phi v Thajsku, Zdroj: www.pixabay.com

Za výsledkom každého filmu sa skrývajú mnohé mesiace alebo roky natáčania. Keď si sadneme pred televíziu alebo do kina a pozrieme si výsledok tvrdej práce obrovského zastúpenia ľudí, často si ani neuvedomíme, koľko úsilia na to vynaložili.

Týka sa to aj miest, na ktorý sa rôzne časti filmov odohrávajú. Tie sa nenachádzajú na jednom mieste alebo v štúdiách a celý štáb musí cestovať aj na opačnú stranu zemegule, aby našiel miesto vhodné pre danú scénu. Filmy tak preslávili nejedno mesto, pláž či ulicu. Poďme sa pozrieť, kde sa scény najznámejších filmov v skutočnosti odohrávali.

Útek z väznice Shawshank – Mansfield Reformatory, USA

Útek z väznice Shawshank je film, ktorý by mal každý, aspoň raz za život vidieť. Je hodnotený ako jeden z najlepších a možno aj najlepší film všetkých čias. Tento srdcervúci film sa natáčal vo väznici Ohio State Reformatory alebo inak povedané Mansfield Reformatory, čo je historické väzenie alebo polepšovňa nachádzajúce sa v štáte Ohio. Dnes táto je táto budova otvorená pre návštevníkov ako múzeum.

Mansfield Reformatory bolo dejiskom natáčania jedného z najlepších filmov Útek z väznice Shawshank
Mansfield Reformatory bolo dejiskom natáčania jedného z najlepších filmov Útek z väznice Shawshank, Zdroj: www.pixabay.com

Pán prsteňov – Matamata, Nový Zeland

Po zhliadnutí trilógie Pána prsteňov sa nie jednému človeku vynorí myšlienka, kde sa tieto či už krásne, alebo desivé miesta nachádzajú. Jedným z miest, kde sa odohrávali dych vyrážajúce scény tejto slávnej trilógie bol Nový Zéland, na ktorom sa nachádza napríklad úžasná hobitia dedinka. Toto miesto má názov Matamata, Waikato.

Hobbiton, kde sa natáčal Pán prsteňov Nový ZélandOkrem Hobitova sa na Novom Zélande natáčala napríklad scéna prvej časti, kde muselo Spoločenstvo prsteňa prekonať zasnežené hory a tiež sa tu nachádza aj samotný hrôzostrašný Mordor. V národnom parku Tongariro sa nachádzajú okúzľujúce sopky, pod ktorými sa tiež odohrávalo niekoľko scén z tejto trilógie a rovnako aj na náhornej planine Central Plateau.

Rocky – Philadelphia, USA

Rocky je séria niekoľkých filmov o slávnom boxerovi, ktorého stvárnil slávny Sylvester Stallone. V sérii týchto filmov nájdeme scénu, ktorá sa odohráva v Múzeu umenia v americkej Philadelphii, ktoré patrí medzi najväčšie múzeá umenia v USA. Historickú zbierku tohto múzea tvorí viac než 225 000 artefaktov.

https://www.youtube.com/watch?v=NubH5BDOaD8

Budova Múzea umenia, kde Rocky bežal po schodoch
Budova Múzea umenia, kde Rocky bežal po schodoch
By: cezzie901CC BY 2.0

V Bruggách – Bruggy, Belgicko

Film V Bruggách patrí medzi veľmi dobre hodnotené filmy a dokonca získal aj Oskara. Táto komédia s prvkami drámy a dokonca thrilleru o cti a podvodoch sa odohráva vo fascinujúcich belgických Bruggách.

Je to historicky významné mesto, ktoré je inak označované aj ako Benátky severu. Kanály, ktoré prepletajú toto krásne mesto, ho spájajú aj s ďalšími belgickými mestami. V roku 2002 boli dokonca vyhlásené za hlavné mesto kultúry.

Budova radnice, ktorá sa objavila vo filme V Bruggách
Budova radnice, ktorá sa objavila vo filme V Bruggách, Zdroj: www.pixabay.com

Hra o Tróny – rôzne lokality v Severnom Írsku, Dubrovnik v Chorvátsku

Seriál Hra o Tróny sa hneď pri prvých vydaných dielov stal senzáciou medzi divákmi všetkých vekových kategórií. Získal si srdcia mladých, aj starších, ktorí neustále dychtivo čakajú na nové epizódy. Miesta, kde sa tento populárny seriál natáčal sú napríklad Severné Írsko a Dubrovník.

Severné Írsko je krajina pokrytá nedotknutou prírodou, zelenými pláňami a skalnatými útesmi. Natáčalo sa tu mnoho podstatných častí z tohto seriálu. Pobrežie pozdĺž Írskeho mora, s horami, krásnym členitým pobrežím a alejami stromov sa stalo sídlom rodiny Starkovcov.

Dubrovník je historickým mestom, ktoré sa nachádza v južnej Dalmácii pri Jadranskom mori. Toto mesto môžete poznať aj ako King's Landing, ktorým sa stalo v Hrách o tróny.

Dubrovnik sa premenil na King's Landing
Dubrovnik sa premenil na King's Landing

Jedz, modli sa a miluj – Ubud, Bali

Vo filme Jedz, modli sa a miluj stvárnila hlavnú postavu herečka Julia Roberts. Jej postava predstavovala hrdinku Liz, ktorá sa rozhodla zanechať za sebou život plný stereotypov a vydala sa poznávať iné kultúry a krásy sveta.

Jedným z miest, na ktoré sa vydala hrdinka Liz bolo mesto Ubud v samom srdci Bali. Tu sa snažila nájsť pokoj a duševnú rovnováhu. Je to miesto plné divokej a rozmanitej prírody, exotických zvierat, pôvodných domčekov, ktoré ešte stále obývajú pôvodní obyvatelia.

Ubud Bali a džungľa
Pohľad na džungľu, ktorá obklopuje Ubud na Bali, Zdroj: Jared Rice, www.unsplash.com

Mission: Impossible – Praha, Česká republika

Pár rokov po páde komunizmus zažila Praha svoju filmovú slávu. V roku 1995 sa tu natáčala prvá časť filmovej série Mission: Impossible, v ktorej si hlavnú rolu zahral Tom Cruise.

Vo filme si môžeme všimnúť Národné múzeum, ktoré stvárnilo Americkú ambasádu, môžeme si tu všimnúť Karlov most, ktorý filmári zachytili v nočných hodinách a tiež celé historické centrum, kde sa odohrávali najakčnejšie scény. Natáčanie tohto filmu spôsobilo v hlavnom meste Českej republiky naozaj veľký rozruch. České fanúšičky Toma Cruisea si toto natáčanie naozaj užili.

Okrem iných známych miest sa vo filme objaví aj Pražský hrad
Okrem iných známych miest sa vo filme objaví aj Pražský hrad, Zdroj: www.pixabay.com

James Bond: Die Another Day – Jökulsárlón, Island

Film s Jamesom Bondom Die Another Day alebo Dnes neumieraj je len prvý z niekoľkých ďalších častí. V tomto filme, ktorý vyšiel v roku 2002 sa odohrali scény aj na Islande pri krásnej lagúne Jökulsárlón, ktorá patrí medzi najvyhľadávanejšie atrakcie na Islande. James Bond si tu zahral jednu zo svojich akčných scén, kedy cez túto lagúnu uháňal na svojom aute.

Lagúna Jökulsárlón je jedna z najobľúbenejších zastávok pri cestovaní po Islande
Lagúna Jökulsárlón je jedna z najobľúbenejších zastávok pri cestovaní po Islande, Zdroj: Majkl Velner, www.unsplash.com

Kill Bill – Tokyo, Japonsko

V akčnom filme Kill Bill, ktorý vyšiel v roku 2003 hrá hlavnú postavu Uma Thurman, ktorá sa živila ako profesionálna vrahyňa. Rozhodla sa skoncovať so svojou minulosťou a konečne žiť život normálneho človeka. Rozhodla sa vydať, no jej svadba sa stane najhoršou krvavou nočnou morou. Rozhodla sa smrť svojich najbližších pomstiť. Niektoré scény sa natáčali v Tokyu – napríklad scéna v reštaurácii alebo cesta na stretnutie s O-Ren Ishii, ktorá sa odohrávala na moste Rainbow Bridge. 

Rainbow Bridge v Tokyu
Rainbow Bridge v Tokyu, Zdroj: www.pixabay.com

Harry Potter – rôzne lokácie v Anglicku

Knižná a filmová séria Harry Potter sa sprevádzala mnohých ľudí od detstva až po dospelosť. Príbeh mladého čarodejníka, jeho priateľov, ich dobrodružstvá na čarodejníckej škole a neskôr aj mimo nej sa odohrávajú v uliciach krásneho, históriou dýchajúceho Londýna, ktorý svojou atmosférou určite prispel k dokonalosti tohto filmu. Vo filmoch sa objavuje Tower Bridge, univerzita Oxford, Piccadilly Circus, no asi najznámejšia je stanica King’s Cross Station, odkiaľ z náštupišťa 9¾ odchádza Hogwarts Express. 

Nástupište 9 a 3/4, kde zmizol Harry Potter
By: City.and.ColorCC BY 2.0

Pláž – ostrovy Phi Phi, Thajsko

Film pláž je o mladom chlapcovi, ktorý sa rozhodne vidieť kúsok sveta a tak sa na vlastnú päsť vydáva spoznávať iné kultúry. Jeho prvá zastávka je v Bangkoku, kde sa v lacnom hoteli stretáva s niekoľkými zvláštnymi ľuďmi, ktorí mu povedia o tajomnom ostrove, ktorý sa nakoniec vydajú hľadať. Tento tajný ostrov naozaj existuje. Volá sa Phi Phi a nachádza sa v Thajsku.

Pláž Maya Beach na pobreží ostrova Phi Phi
Pláž Maya Beach na pobreží ostrova Phi Phi, Zdroj: Jakob Owens, www.unsplash.com

The Revenant – Calgary, Kanada a Ushuaia, Argentína

Tento film v hlavnej úlohe s Leonardom di Capriom, za ktorý získa Oscara je o historických lovcoch, ktorí sa stretávajú s prekážkami v divokej prírode, snažia sa prežiť, stretávajú sa s pôvodnými obyvateľmi, dostanú sa do cesty rozzúrenému grizzlymu. Tento film je ťažké opísať slovami, treba ho jednoducho vidieť.

Dianie tohto filmu je zasadené do divokej prírody. Väčšina filmu sa natáčala v Kanade v drsných podmienkach. Celý štáb bol v odľahlých miestach v okolí Calgary, no kvôli nedostatku snehu museli natáčanie presunúť do Južnej Ameriky. Posledná scéna tohto filmu vznikla pri malej rieke neďaleko Ushuaia v Argentíne. Scéna pri tejto rieke bola neplánovaná, ale naozaj sa podarila.

Najjužnejší cíp Argentíny, mesto Ushuaia
Najjužnejší cíp Argentíny je provincia Ohňová zem, ktorej súčasťou je aj mesto Ushuaia, Zdroj: Seb Creativo, www.unsplash.com

Tomb Raider – Angkor Wat, Kambodža

Film Tomb Raider, v ktorom hrá hlavnú úlohu Angelina Jolie, je o dievčine, ktorá sa snaží kráčať v stopách svojho otca, ktorý bol hľadač pokladov a v tomto filme jej ide o získanie tajného mystického artefaktu, ktorý však nehľadá sama. Angkor Wat je chrámový komplex, ktorý sa nachádza v Kambodži a natáčalo sa tu niekoľko scén z tohto filmu.

Chrámový komplex Angkor Wat v Kambodži
By: Steve CornishCC BY 2.0

Podarilo sa vám už niektoré zo spomenutých miest navštíviť? Dajte nám vedieť v komentároch 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Avatar
Na voľnej nohe s batohom na chrbte trávi väčšinu roka v Juhovýchodnej Ázii. Zásobujem weby klientov kvalitným obsahom, každý deň bojuje so šialenosťami v druhom indonézskom domove a o tom všetkom bloguje.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.