Dun Briste. Pôsobivý morský stĺp oddelený od zvyšku útesu

útes
By: andybewer - CC BY 2.0

Niet pochýb, že Írsko je krajinou bohatou na prírodné krásy a miesta, ktoré svojou jedinečnosťou lákajú mnohých návštevníkov. Potvrdzuje to aj miesto 5 kilometrov severne od obce Ballycastle v okrese Mayo. V blízkosti pobrežia sa nachádza pozoruhodný útvar nazývaný Downpatrick Head.  

Ide o útes, ktorý vystupuje z hladiny mora a ponúka nádherný výhľad na okolitý Atlantik. Názov Downpatrick je odvodený od doby, keď tu Sv. Patric založil cirkev. Aj dodnes tu môžete vidieť zrúcaniny budovy kostola či kamenný kríž a svätú studňu v hornej časti Downpatrick Head. Kedysi bol Downpatrick populárnym pútnickým miestom a dnes sa tu ľudia zhromažďujú počas poslednej júlovej nedele, známej ako Garland.

útes
By: andybewerCC BY 2.0

Nie je to len more, na ktoré útes ponúka výhľad. Obdivuhodný je aj osamelý útvar vyčnievajúci z mora, ktorý stojí pri okraji útesu. Tento morský stĺp leží 80 metrov od brehu a dosahuje výšku 45 metrov. Nesie názov Dún Briste, čo v preklade znamená zlomená pevnosť. Podľa miestnej legendy sa pohanský náčelník odmietol obrátiť na kresťanstvo a tak Sv. Patrik udrel do zeme svojim žezlom a rozdelil kúsok zeme do oceánu. Tento kamenný útvar vyniká svojim vzhľadom, pretože ponúka pohľad na viacfarebné vrstvy hornín, ktoré pripomínajú doslova plátky koláča.

útes
By: andybewerCC BY 2.0

Útesy v okolitej oblasti, vrátane stĺpu, boli vytvorené v období pred 350 miliónmi rokov, kedy bola teplota vody mora v okolí Írska oveľa teplejšia, ako dnes.  Dnes okrem samotnej prírody a výhľadov na okolitý oceán ponúka toto miesto aj možnosť pozorovania vtáctva, existuje tu totiž množstvo druhov.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 

Pred niekoľkými rokmi pristál vrtuľník priamo na povrchu z mora vystupujúceho stĺpa. Niekoľko vedcov sa ho rozhodlo preskúmať, pričom boli prvými ľuďmi, ktorí na tomto mieste pristáli. Na tomto mieste zostali aj cez noc a preskúmali povrch, na ktorom našli pozostatky stredovekého domu, stien ale aj brúsny kameň.

útes
By: John W. SchulzeCC BY 2.0
útes
By: John W. SchulzeCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?