Napriek tomu, že Slovensko je malá krajina, je tu naozaj čo objavovať aj vtedy, keď sme v nej doma. Rozprávkové zámky, majestátne hory, jazerá trblietajúce sa v lúčoch slnka, stredoveké farebné mestá, rozsiahle vinice, tajomné jaskyne. Skúsili ste sa niekedy na tieto miesta pozrieť očami zahraničného turistu? Možno ste si to zatiaľ neuvedomili, no mnohé z našich krásnych slovenských atrakcií sú v skutočnosti dvojníkom tých zahraničných. Zaujíma vás, ktoré? Radi vám niektoré z nich prezradíme spolu s ubytovacím portálom Hauzi.
Rio de Klin
Socha Ježiša Krista s rozpaženými rukami nestojí len v Brazílii nad mestom Rio de Janeiro, ale aj na našej Orave. V porovnaní s 38-metrovým originálom má so svojimi 9,5 metrami skôr trpasličiu veľkosť, no aj tak stojí za pozornosť. Vyníma sa na vrchole Grapa v nadmorskej výške 686 m n.m., 2 km od obce Klin a jej autorom je miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak. Dovolenka na Slovensku a ubytovanie na Orave je skvelou voľbou v každom ročnom období.
Levanduľové polia na Záhorí
Tak, ako majú svoje levanduľové polia francúzske Provensálsko a chorvátsky ostrov Hvar, máme ich aj my. Voňavé políčka bohato obrastené touto fialovou rastlinkou sa rozprestierajú na krásnom romantickom mieste, kde inde, ako na Záhorí. Každoročne v júni sa políčka zmenia na fialovú maliarsku paletu, z ktorej si nielen môžete prísť nazbierať, ale sa v nich môžete navyše aj odfotiť a uchovať si tak nezabudnuteľnú spomienku so svojimi najbližšími.
Kalameny ako na Islande
Ak sa chcete okúpať v horúcom termálnom prameni, nemusíte merať cestu až na Island. Stačí, ak si urobíte výlet do Ružomberka a môžete si zadarmo polebediť v teplej vodičke. Termálny prameň s jazierkom nájdete 13 km od Ružomberka, za obcou Kalameny, na začiatku Kalamienskej doliny. Z obce sa treba vydať po žltej turistickej značke. Tá vás dovedie až priamo k jazierku, ktoré je dobre viditeľné aj z hlavnej cesty. Dostanete sa k nemu autom, na bicykli a, samozrejme, aj pešo. Tridsaťtri stupňov teplá voda umožňuje v pol metra hlbokom jazierku celoročné kúpanie. Dno je posiate drobnými kamienkami, voda je slabo mineralizovaná, sfarbená mierne do oranžova a má blahodarné účinky najmä na pohybové ústrojenstvo.
Slovenská Sahara
V Bratislavskom kraji, opäť na Záhorí, v okrese Malacky, by ste pieskové duny asi nečakali. A predsa sa tu na ploche 988 hektárov nachádza chránený areál Šranecké piesky. Keďže ide o chránený biotop európskeho rozmeru s množstvom vzácnych živočíchov a rastlín, platí tu 3.stupeň ochrany. Piesok sem pred miliónmi rokov navial vietor od rieky Morava. Keďže sa pieskové duny nachádzajú priamo vo vojenskom objekte, prístup k nim je obmedzený. Najčastejšie býva voľný počas víkendov, keď tu neprebiehajú vojenské cvičenia, no túto informáciu je potrebné si vopred overiť. Ak sa rozhodnete tu stráviť viac dní, pozrite si lacné ubytovanie v Bratislavskom kraji.
Kláštor Skalka
Kláštorov ukrytých v skalnatých horách je po svete hneď niekoľko: Montserrat (Španielsko), Ostrog (Čierna Hora), David Garej (Gruzínsko) či Meteora (Grécko). My na Slovensku máme tiež jeden z nich, ukrytý v strmej skale popri ceste neďaleko Trenčína, v obci Skalka nad Váhom. Ide o bývalý jezuitský kláštor s jaskyňou, v ktorej sa ukrýva malá kaplnka a dnes patrí k významným pútnickým miestam v okolí. Na opačnej strane obce sa vyníma novodobý malebný kláštor pomenovaný po pustovníkoch Andrejovi-Svoradovi a Benediktovi, ktorí tu pred mnohými rokmi pôsobili.