Dovolenka na Arube: Čo vidieť a skúsiť?

Očarujúci pohľad na Arubu. Tyrkysové more, piesočnatá pláž zviera prírodné slnečníky pre dovolenkárov. Vzadu sa týči veľká a luxusnábudova, hotel.
Aruba (depositphotos)

Očarujúci ostrov Aruba známy svojou exotickou atmosférou sa nachádza iba pár kilometrov od severného cípu Južnej Ameriky.

Ako súčasť Malých Antíl sa pýši nedotknutou prírodou, vyhľadávanými plážami s bielym pieskom a bohatým servisom pre turistov.

Ako a kedy na Arubu?

S návštevou tohto tropického miesta sa spája viacero výhod. Aruba ako nezávislé zámorské územie je autonómnou súčasťou Holandska. Na dovolenku na Arube vám tak postačí cestovný pas a nepotrebujete víza. Pas musí mať platnosť aspoň 6 mesiacov od príletu na Arubu.

Letenky na Arubu

Letenky na Arubu viete zohnať v akciových ponukách od približne 500 €. Dostanete sa tam prakticky zo všetkých blízkych letísk ako je Viedeň, Budapešt, Praha či Varšava. Zaujímavé ponuky nájdeme napríklad so spoločnosťou KLM s prestupom v Amsterdame.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 

Kedy ísť na Arubu?

Rovnako dilema, kedy je najlepší čas sem vycestovať, vôbec nemusí byť. Aruba je známa svojimi konštantne príjemnými teplotami počas celého roka. Jemný morský vánok vám osvieži 30-stupňové horúčavy. Nachádza sa mimo hurikánového pásma. Od apríla do septembra môže občas spŕchnuť, no počasie býva príjemné a ceny za ubytovanie a služby sú nižšie.  Od januára do marca je počasie najlepšie, no aj ceny stúpajú nahor. 

Pohľad na pláž s bielym pieskom, dreveným slnečníkom z tŕstia a dvoma ležadlami, výhľad na tyrkysovo modré more
Eagle beach (Depositphotos)

Prehľad pláži:

Čoraz výraznejšie letné maximá v strednej Európe dávajú turistom nemalé dôvody vyhľadávať destinácie s pestrými vodnými aktivitami. Ak teda plánujete dovolenku na Arube, neprehliadnite jej najlepšie pláže a perfektné vodné atrakcie.

Eagle beach

Pláž oceňovaná nielen domácimi ako veľkolepá a najkrajšia. V roku 2019 získala status 3. najlepšej pláže sveta.

Rozprestiera sa na západnom pobreží, iba 9 km autom od hlavného mesta Oranjestad. Tyrkysová farba mora neskôr prechádza do kráľovskej modrej, voda na brehu je pokojná. Belastý jemný piesok tu dostáva prívlastok „nebeský“.

Vďaka jej rozsiahlej dĺžke tu máte dostatok priestoru. Nechýbajú vodné atrakcie, reštaurácie s kvalitným jedlom či pravé plážové bary.

Pohľad na arubskú pláž počas západu slnka. Obloha je sfarbená do krásno orNanžovo-ružovej farby. Dopredu sa tiahne blynkytné čisté more a vzadu vystupujú hotely
Západ slnka na Palm beach (Depositphotos)

Palm beach

Severne od Eagle beach lemuje arubské pobrežie ďalšia dychberúca pláž. Palm beach má o niečo viac ako 3 km. Po celej svojej dĺžke je obsypaná ligotajúcim sa pieskom, vysokými palmami i hawaijskými slnečníkmi z prírodných materiálov.

Už pri prvom pohľade si zamilujete túto scenériu, ktorá zvýrazňuje more vrhajúce rôzne odtiene modrej. V blízkosti natrafíte na prvotriedne obchody, nočné kluby a ďalšie turistické aktivity.

Boca Catalina

Trochu inú variantu krásy arubských pláži predstavuje Boca Catalina. Aj keď nepatrí medzi tie najnavštevovanejšie, užijete si tu aspoň väčšie súkromie. 

Jemný piesok dopĺňajú skalnaté výbežky, dopadajúca voda je však stále pokojná. Boca Catalina sa považuje za jedno z najlepších miest na šnorchlovanie.

O pestrý podmorský život sa starajú hviezdice, skaláre, koraly a mnoho iných morských živočíchov.

Na tejto pláží možno zažiť aj nezabudnuteľný západ slnka.

Pohľad na piesočnatú pláž v Arube s bielym jemným pieskom. More má slobučko modrú farbu až číru, miestami tmavšiu modrú. Pobrežie dopĺňajú slnečníky a krovie.
Baby beach (Depositphotos)

Baby beach

Na južnom cípe Aruby nájdete oslňujúcu Baby Beach. Pláž s tichou lagúnou je vhodným miestom nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre skutočný oddych od naháňajúceho sveta.

Spoznáte tu bohato zastúpený morský život Karibského mora, či už budete šnorchlovať alebo nie.

Aruba ponúka ešte ďalšie pláže ako Druif beach neďaleko Eagle beach, Manchebo na juhozápade ostrova či búrlivú Das Playa. Das Playa je preferovaná medzi surfistami, no určite oceníte túto neprebádanú časť NP Arikok.

Vodné atrakcie na dosah:

Ako sme už spomenuli, Aruba ponúka mnoho vodných atrakcií. 

Dobrou voľbou je užiť si deň na plachetnici a krásu celého okolia mať na dlani.

Šnorchlovanie je v Arube obľúbenou aktivitou. Nájdete tu požičovne, kde vám poskytnú všetku potrebnú výstroj.

A čo tak sa opäť vrátiť do školy? Arubská škola surfovania a pádlovania bude určite zaujímavá. K dispozícii vám budú profesionálni lektori, ktorí vám ukážu očarujúce kúty na tieto netradičné športy.

Každý z nás aspoň raz zatúžil po plavbe ponorkou. Aruba túto možnosť dokáže splniť. Počas vášho podmorského výletu budete svedkom neopísateľnej diverzity tohto prostredia.

Tu však karibské dobrodružstvá zďaleka nekončia. Jetskiing, windsurfing či kayaking zahŕňajú alternatívy ako sa odtrhnúť od súše a odkrývať poklady Aruby.

Potulky Arubou:

Po rušných dňoch môžete cudzokrajnú romantiku zažiť v Pinchos Grill & Bar, ktorý je na večerné posedenie s rybími špecialitami a západom slnka ako stvorený.

V hlavnom meste nájdete tiež kúsok histórie a kultúry.

Fort Zoutman, pôvodne budova slúžiaca ako ochranný prostriedok pred pirátmi, dnes hostí vzácne arubské dedičstvo a zachytáva dlhé dejiny ostrova. Vedľa sa týči Veža kráľa Willema III. dostavená k pôvodnej pevnosti v 19. storočí.

Ako si vážiť prírodu a jej prínos pre človeka. Aj o tom je exkurzia v Aruba Aloe Factory. Budete svedkom spracovania tejto rastliny a dozviete sa jej skutočné benefity.

Pohľad na Kukoo Kunuko párty autobus. Autobus nafarbený na červeno s farebným nápisom Kukoo Kunuko, ktorý lemuje žltá farba.
Kukoo Kunuko párty autobus (Depositphotos)

 Dokonalú nočnú jazdu zažijete vďaka Kukoo Kunuko párty autobusu. Jeho mnohofarebnosť a zábavné vzory vás naladia na pravú letnú párty. Tento netradičný autobus vás zoberie do každého klubu, užijete si karnevalové kostýmy i melódiu maracasu.

Na osviežujúci drink nemusíte čakať do tmavého večera. Postačí zájsť do Charlie's Bar. Jeho interiér je plný (ne)potrebných vecí ako staré pivové fľaše, cingajúce kľúčenky, obrazy či len ich rámy, starožitné vázy, taniere a množstvo ďalších maličkosti vytvárajúce jedinečnú atmosféru. Bar je umiestnený na juhu ostrova, v časti Zeppenfeldstraat.

Vykročte ku karibskej prírode:

Aruba Natural Pool je jednou z najnavštevovanejších miest hneď pri príchode na Arubu. Kvôli okolitému terénu je prístupová cesta o čosi zložitejšia. Dostanete sa sem pešo, čo vám však zaberie dlhšiu dobu. Dĺžka turistického chodníka má necelých 5 km. Cestovatelia tak preferujú auto či štvorkolky. 

Nevídaný prírodný bazén je preslávený hlavne gejzírovými erupciami slanej vody. Aruba Natural Pool je súčasťou NP Arikok, ktorý zaberá nemalú časť ostrova. 

Pohodovú turistiku v tomto národnom parku neoľutujete. Cestou natrafíte na typickú flóru v podobe kaktusov, zahliadnete zvyšky farmárskych obydlí, v nižších častiach pobrežia aj hniezda korytnačiek.

Pokiaľ turistika nie je vaším koníčkom, no nemienite sa vzdať príležitosti, ktorú arubská divočina predkladá, využite UTV či ATV výlety. Jazdou na týchto terénnych vozidlách ušetríte čas, ktorý sa zíde pri jej hlbšom objavovaní.

K prírodným krásam patria aj skaly vytvárajúce prírodné mosty. Najznámejšie sú Natural a Baby Bridge.

Obľúbené natoľko, že sa o nich hovorí ako o najkrajšom prírodnom dive nie Aruby, ba celého Karibiku. To sú Kalifornské duny, kde zažijete vzrušujúcu prehliadku arubskej diverzity.

Pohľad na more lemované skalami, ktoré vytvarajú akýsi kruh. Volá sa to Aruba Natural Pool.
Aruba Natural Pool (Depositphotos)

Exotická Aruba má každému nadšencovi cestovania čo ponúknuť. Okrem špičkovým hotelových sietí spoznáte okúzľujúcu  krajinu bohatú a isto hrdú na svoje prírodné dedičstvo.

Zamatové pláže a pokojné brehy ostrova poskytujú oddych, po ktorom na dovolenke tak všetci túžime. 

Prírodné divy vám však nedovolia nebyť zvedaví a s radosťou Arubu preskúmate.

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?