Dobrovoľníctvo v dažďovom pralese a v súostroví Pulau Banyak na Sumatre(+VIDEO)

Problém vyrubovania dažďových pralesov je v dnešnej dobe už každému dobre známy. Táto problematika nám už dlhší čas vŕtala v hlave len sme nevedeli ako sa dá pomôcť. Po tom ako sme sa dozvedeli, že existuje projekt Green Life – prales deťom netrvalo dlho a už sme mali kúpené letenky na Sumatru. Pred odletom sme poriadne ani netušili kde sa Sumatra nachádza ale vedeli sme, že je to tá pravá dovolenka pre nás. Dobrovoľnícky program je rozdelený na dve časti: Green life (ochrana dažďových pralesov v národnom parku Gunung Leuser) a Blue life (čistenie pláží a morí v súostroví Pulau Banyak)
Dobrovoľníctvo v dažďovom pralese a v súostroví Pulau Banyak na Sumatre(+VIDEO)
Pre nás to bola život meniaca skúsenosť a každému odporúčame si to ísť vyskúšať na vlastnej koži. Za tri týždne zažijete situácie o ktorých sa vám ani len nesnívalo 

Časť Green Life

Táto časť je pralesná. Z dobrovoľných príspevkov od ľudí sa tu vykupujú pozemky okolo hraníc národného parku čím sa zamedzuje vyrubovaniu pralesa, zabraňuje sa pytliakom vstúpiť na tieto územia a ničia sa tam pytliacke pasce, oká i siete. Dva nádherné týždne sme strávili v dažďovom pralese, kde sme mali možnosť stretnúť sa so skutočnou divočinou, čistotou a nádherou. Každý deň je tam úplne iný. Spoznáte množstvo skvelých ľudí ale hlavne seba. Zistíte koľko málo vám stačí k životu a koľko zbytočností máme doma.

Ničenie pytliackeho prístrešku
Ničenie pytliackeho prístrešku
Kemp Green Life
Kemp Green Life

Ako vyzerá taký normálny deň?

Prebudíte sa na hukot opíc a spev vtákov do čerstvého slnečného rána. Potom sa idete umyť do “kúpeľne“ ktorá sa nachádza v rieke, tečie v nej čistá voda priamo z prameňa, túto riečku využívame na kúpanie či na pranie ale berieme z nej aj vodu na varenie a pitie. Raňajky sa varia v malej kuchynke v tábore a v spoločnej jedálni pri jedle sa potom dohaduje denný plán. Niekto zostáva strážiť kemp a variť obed/večeru, niektorí idú do dediny učiť miestne deti angličtinu a ostatní sa vydávajú na celodenný trek do pralesa. Počas treku sa presekávajú cestičky, rozmiestňujú sa fotopasce, ničia pytliacke pasce i kempy a mnohokrát sa zbierajú i odpadky ktoré tu pytliaci po sebe zanechávajú. Cestou stretneme mnoho živočíchov od najmenších chrobáčikov cez hady, pavúky až po opice.( hulman, makakovia, orangutáni….) Po návrate do kempu už na vás čaká navarená večera a ostatný čas si už každý trávi po svojom. Najčastejšie sme zostávali sedieť v jedálni kde sme sa bližšie spoznávali a rozprávali si príbehy i zážitky.

Časť Blue Life

Posledný týždeň pobytu sme strávili v súostroví Pulau Banyak kde sme bývali na malom ostrove v chatičkách na pláži. Ostrov prejdete za dve hodiny dookola a najlepší čas je ráno keď ešte nesvieti tak ostré slniečko. Doobeda sme vždy čistili pláže od naplavených odpadkov (väčšinou plastov) na ostrove Sikantang ale aj na okolitých neobývaných ostrovčekoch. Bohužiaľ pravda je taká že za týždeň sme nazbierali cez 100 vriec odpadu.L Počas pobytu na ostrove sme každý deň šnorchlovali na pestrofarebných koraloch plných rybičiek, ježkov, sasaniek, a hviezdic. Pošťastilo sa nám vidieť i morské korytnačky. Posledný deň sme naložili odpadky na loď a následne ich odviezli do prístavu a na skládku. Plný celoživotných zážitkov a pozitívnej energie z dobre vykonanej práce sme odišli na letisko.

Brodenie rieky v období dažďov hladina stúpa a cesta do tábora je ťažšia
Brodenie rieky v období dažďov hladina stúpa a cesta do tábora je ťažšia
Chystanie sa na celodennú patrolu
Chystanie sa na celodennú patrolu

Aký bol môj celkový dojem z dobrovoľníckeho programu?

Táto dovolenka mi zmenila život. Dala som výpoveď v práci a vrátila som sa na dva mesiace späť na Sumatru. Zistila som, že existujú aj iné druhy dovolenky ako len ležať v letovisku pri hotelovom bazéne. Je to dovolenka 21. storočia kedy si oddýchnete, načerpáte novú energiu do života a hlavne vykonáte niečo dobré pre planétu a v konečnom dôsledku aj pre seba.

Vrecia nazbierané za týždeň na neobývaných ostrovoch
Vrecia nazbierané za týždeň na neobývaných ostrovoch
Odvoz odpadkov z ostrova do prístavu.
Odvoz odpadkov z ostrova do prístavu.
Aj takto bohužiaľ vyzerajú pláže v Indonézii.
Aj takto bohužiaľ vyzerajú pláže v Indonézii.
Výučba anglického jazyka v dedine Batu Katak
Výučba anglického jazyka v dedine Batu Katak

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)