Dali ste si tento rok cestovateľské predsavzatia? Premeňte svoje výzvy na reálne

západ slnka
By: Joel Olives - CC BY 2.0

Za sebou máme už niekoľko dní nového roka. Pre mnohých je práve tento čas obdobím nových začiatkov, predsavzatí či sľubov a odhodlaní. Práve predsavzatia týkajúce sa cestovania sú tie najčastejšie. Či už ste vášnivým cestovateľom, alebo len občasným dobrodruhom, prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vás, dúfame, inšpirujú počas tohtoročných ciest.

S každým krokom sa zdá, že ľudia čoraz viac túžia po odychu, relaxe a po objavovaní a skúmaní sveta. A najlepšie takého, ktorý je mimo rutiny každodenného života. Stanoviť si predsavzatie „cestovať viac“ je pekné, no to ešte nezaručuje, že aj vydrží. Čo na udržanie si tohto sľubu potrebujete, je to, aby vaše ciele boli konkrétnejšie a hmatateľnejšie. Ako teda na to?

Využite svoje dni voľna v práci

Veríme, že rovnako, ako my, milujete svoju prácu. ? No každý z nás potrebuje istý čas na oddych. Preto využite dni svojej dovolenky v práci vo váš prospech a v prospech vašich cestovateľských plánov. Aj keď sa vám nepodarí odísť na trojtýždňovú dovolenku napríklad na Bahamy, postačí napríklad aj víkendový útek z každodenného kolobehu. S ponukami leteniek, ktoré sú mnohokrát výhodné práve v prípade takýchto víkendových výletov to budete mať ešte jednoduchšie. Niekedy zvoliť tlačidlo „reštart“ je to najlepšie rozhodnutie, aké môžete urobiť.

Ak už si tú dovolenku naozaj zoberiete, na ten čas zatvorte vaše pracovné povinnosti do akejsi pomyslenej krabice, ktorú otvoríte až po návrate. Nastavte si napríklad automatickú odpoveď na emaily či oznámte svojim klientom, že na istý čas nebudete k dispozícii. Po dovolenke sa k povinnostiam opäť vrátite, no už s väčšou silou a čistou hlavou. Veď úprimne si povedzme, ako si môžete naplno vychutnať cestovanie, ak ste stále zaneprázdnení vybavovaním pracovných záležitostí?

obloha z lietadla 
By: Patrick KrausCC BY 2.0

Vyskúšajte cestovanie v skupine ale aj sólo cestovanie

Obe z týchto možností vám zaručene prinesú nezabudnuteľné zážitky. Cestovanie v skupine so sebou prináša čas strávený s priateľmi, dobrodružstvo a kopec zábavy. Nič nie je lepšie ako vybrať sa spoznávať svet s partiou najlepších kamarátov. Dokonca, v niektorých prípadoch môžete získať skupinovú zľavu na cestovanie či ubytovanie. No aj sólo cestovanie má čo-to do seba. Nemusíte sa hneď vybrať za dlhý sólo výlet do neznámej krajiny, môže to byť trochu zastrašujúce. No zvážiť môžete napríklad menší pár dňový výlet či už za turistikou alebo oddychom. Koniec koncov, čas s trávený so samým sebou je mimoriadne obohacujúci. Ak cestujete sami, prináša to výhodu v tom, že sami rozhodujete, kam sa vyberiete, čo budete robiť, na aké miesto sa rozhodnete ísť pozrieť či čo budete jesť na večeru. Taktiež vám sólo cestovanie pomôže na ceste interakcie s miestnymi obyvateľmi. Namiesto ponorenia sa do konverzácie so svojím cestovateľským partnerom či skupinou budete mať viac priestoru na to, aby ste sa pustili do rozhovoru s miestnymi obyvateľmi.

západ slnka na pláži 
By: Phil DolbyCC BY 2.0

 Ochutnávajte miestnu kuchyňu

Ak sa vyberiete na miesto, ktoré je svojou kultúrou podobné tej našej, nebudete mať ťažkú úlohu pri ochutnávaní miestnych špecialít. No ak však vaše kroky povedú do viac exotických krajín, ako napríklad India, vyskúšajte niektoré pokrmy, ktoré daná krajina ponúka. Objavte v sebe kulinárskeho dobrodruha a kto vie, možno si dané špeciality obľúbite a od miestnych obyvateľov si vypýtate recept. ? Ochutnávanie jedla je jedným z efektívnych nástrojov, ako sa dostať hlbšie pri poznávaní kultúry krajiny, do ktorej ste sa rozhodli vycestovať.

korenie 
By: sara marloweCC BY 2.0
exotické ovocie 
By: Marco VerchCC BY 2.0

Nezabúdajte na svoje zdravie

Mnoho z nás si pri pomyslení na dovolenku povie: „Veď dovolenka je od slova dovoliť si“. Veľakrát sa počas dovolenky odviažeme, doprajeme si nejaké drinky, dezerty či dokonca fajčiarske neresti. Nezabúdajme však na to, že zdravie máme len jedno a nemali by sme ho zanedbávať ani počas cestovania či dovoleniek. A keď už podľahnete nerestiam miestnej kuchyne, môžete ich vyvážiť večerným či ranným behom alebo turistikou v okolí, záleží podľa destinácie, do ktorej sa vyberiete. Ak sa vyberiete napríklad do Thajska, určite nevynechajte hodiny jogy a kto vie, možno sa z vás stane milovník tohto druhu pohybu (ak ním ešte nie ste). Čo v tomto prípade platí, je známe zlaté pravidlo – všetko s mierou.

joga na pláži 
By: EGIZU Getxo Euskaldun ElkarteaCC BY 2.0

Vyskúšajte niečo, na čo ste doma nemali odvahu

Aj keď si výlet či dovolenku nenaplánujte v zahraničí, stále existuje množstvo aktivít, ktoré môžete vyskúšať. Jedno z vašich cestovateľských predsavzatí teda môže byť aj to, že sa rozhodnete vyskúšať aktivitu, ktorú ste nikdy doposiaľ nerobili. Či už je to bungee jumping, lyžovačka v horách, šnorchlovanie či návšteva múzea. Vybrať si môžete čokoľvek, čo vám poskytne nový zážitok. Cestovanie totiž nie je len o oddychu či zábave, ale aj o rozširovaní si obzorov a prekonávaní samého seba. 

potápanie 
By: montereydiverCC BY 2.0

Rozprávajte sa s cudzincami

Pre niektorých obyčajná prirodzená vec, pre niektorých, možno trochu introvertných, o čosi náročnejšia. No v oboch prípadoch to stojí za to. Pri cestovaní do zahraničia sa interakcii s miestnymi obyvateľmi nevyhnete. Či už ide o pracovníkov na letisku, v hoteli či vlastníkov apartmánov, ale aj predavačov v miestnych obchodíkoch. Niekedy je priam až neuveriteľné, koľko rozličných životných príbehov ponúkajú jednotlivé krajiny. Pokojne sa môžete naučiť zopár fráz v jazyku krajiny, do ktorej sa rozhodnete vycestovať a požiadať miestnych obyvateľov o odporúčanie na reštauráciu či najbližší obchod. Ak jazyk už viete, komunikácia s miestnymi je skvelým spôsobom, ako si cudzí jazyk precvičiť. Vykročte so svojej komfortnej zóny, nikdy neviete, čo vám to môže priniesť a prekvapiť. 

Urobte svoj „dream“ výlet realitou

Každý z nás má miesto, o ktorom snívame, že tam jedného dňa vycestujeme. No mnohokrát nás brzdia prekážky ako „nemám milión eur na to, aby som mohol odísť “, „nemám čas na cestovanie, musím pracovať“ či „nemám s kým a sám nechcem ísť“ a mnohé iné. No to, či máte milión eur alebo nie, nie je podstatné. Podstatné je urobiť váš plán cestovania realistickým. Nečakajte na perfektný moment, obdobie či situáciu na vycestovanie, pretože tie pravdepodobne neprídu. Namiesto čakania si však ideálny moment vytvorte sami teraz. Vyhľadajte si obdobie, v ktorom budú letenky do vašej destinácie najvýhodnejšie, informujte sa o možnostiach ubytovania, nemusíte bývať v luxusných hoteloch. Mnohokrát už aj samotné privátne ubytovanie u miestnych obyvateľov ponúka dostatočný štandard. Akonáhle už začnete premýšľať o vašej vysnívanej dovolenke a podnikať prvé kroky k jej realizovaniu, už vtedy sa vaše dobrodružstvo začína. Pretože prvá tretina cestovateľského dobrodružstva sa deje pri plánovaní a a posledná sa začína, keď dorazíte do cieľa.

palmy
By: Sheikh IzhamCC BY 2.0
Dali ste si tento rok cestovateľské predsavzatia? Premeňte svoje výzvy na reálne
By: Simon MatzingerCC BY 2.0

Všetko dobré v novom roku a cestovaniu zdar!

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?