Cragside. Prvý dom na svete s vlastnou elektrinou

By: Ozzy Delaney - CC BY 2.0

Bol domovom vynálezcu Armstronga a dnes je známou destináciou pre mnohých turistov. Je prvým domom na svete s vlastnou elektrinou. Nachádza v krásnom prostredí neďaleko anglického Rothbury. Jazerá, vysoké stromy či rododendrové bludisko je len málo z toho, čo toto miesto ponúka.

Takmer desať rokov predtým, ako Thomas Edison začal pracovať na vynáleze žiarovky, prišiel na scénu vidiecky dom v blízkosti mesta RothburyAnglicku. Osvetlenie domu bolo zabezpečené výlučne elektrinou. V tomto období však neexistovala žiadna národná elektrická sieť, do ktorej bolo možné sa zapojiť. Ak ste chceli elektrinu, museli ste si ju vyrobiť sami. Väčšina ľudí v období viktoriánskeho Anglicka však nemala technologické „know-how“, ako si elektrinu vyrobiť. A ak aj áno, ďalším problémom boli peniaze na uskutočnenie.

William Armstrong bol však skúseným vynálezcom a aj bohatým priemyselníkom. Obe tieto vlastnosti ho doviedli k tomu, že spolu s architektom Richardom Normanom Shawom postavili zámok v tudorovskom štýle na svahoch malého kopca neďaleko Rotbury. Zámok sa nazýva Cragside a je známy ako prvý dom na svete, ktorého osvetlenie je poháňané elektrinou. Konkrétne ide o elektrinu, ktorú produkuje vlastná vodná elektráreň.

zámok
By: Vicky SorsbyCC BY 2.0

Pôvodná stavba pozostávala z malej strelnice, ktorú Armstrong postavil v rokoch 18621864. Až neskôr, v roku 1869 zamestnal Richarda Normana Shawa na jej zväčšenie. O rok na to bol projekt rozšírený a voda z jedného z jazier na panstve slúžila na pohon dynama, čím sa vytvorila jedna z prvých vodných elektrární na svete. Vodné elektrárne boli využívané na osvetlenie interiéru domu, ale aj na napájanie poľnohospodárskych budov na panstve.

bludisko
By: Ozzy DelaneyCC BY 2.0

Okrem samotnej vodnej elektrárne Cragside ponúka aj množstvo aktivít. Nachádza sa tu ihrisko, bludisko vytvorené z rododendronov ale aj vodopád. Celý pozemok má viac ako 40 kilometrov chodníkov, ktoré ponúkajú miesto na prechádzky okolo jazier. V prípade zlého počasia môžete zavítať do Power House, v ktorom sa nachádzajú interaktívne modely na výrobu vlastnej elektriny. Cragside je taktiež domovom jednej z najrozsiahlejších skaliek v Európe.

záhrada
By: JamesCC BY 2.0
jazero
By: Dave_S.CC BY 2.0
 

Armstrong je častokrát považovaný za génia krajiny. vybudoval päť jazier a vysadil viac ako sedem miliónov stromov a kríkov. Okrem toho dom naplnil významnou umeleckou zbierkou. Spolu s jeho ženou vlastnili diela mnohých britských umelcov z 19. storočia. Cragside sa stal neoddeliteľnou súčasťou obchodných stretnutí, kde Armstrong vítal významných hostí.

Celý pozemok okolo Cragside je možné preskúmať buď pešo alebo autom. Záhrady okolo zámku sú dychberúce v každom ročnom období. V okolí Cragside nájdete nielen jazerá, vysoké stromy, kríky a skalky, ale toto miesto je jeden z posledných útočísk červenej veveričky, ktorá patrí medzi ohrozené druhy.

zámok
By: Glen BowmanCC BY 2.0
zámok
By: NickCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?