7 najkrajších miest na Korzike

By: Alessandro Valli - CC BY 2.0

 

Korzika je jeden z najúžasnejších regiónov Francúzska. Je to úplne iný svet narozdiel od kozmopolitného Paríža. Tento skalný ostrov má svoj vlastný jazyk, vlastnú flóru a kultúrnu históriu. Má zachovalý cestovný ruch a jedinečný členitý terén. Prinášame vám pár najkrajších miest na Korzike.

  1. BASTIA : Stelesňuje živé a farebné severné pobrežie Korziky. Bastia je rušný prístav a prímorská komunita, ktorá oslavuje tradičnú stredomorskú kultúru. Bastia má viac kostolov ako ktorékoľvek iné mesto. Navštívte napríklad Chapelle de Lourdes a Chapelle Sainte-Croix. Keď budete na ceste von z mesta, nezabudnite sa zastaviť v botanickej záhrade Parc de Saleccia na prechádzku medzi ohromujúcimi korzickými kvetmi a stromami.
7 najkrajších miest na Korzike
By: VnGrijl 

2. FILITOSA : Filitosa je jedno z mála miest, ktoré má svoje megalitické korene ostrova. Môžete tu vidieť 4000 rokov staré kamenné sochy a zaujímavú škálu rôzneho príslušenstva. Napríklad štíty či brnenie. Existuje niekoľko kúskov, ktoré by ste mali rozhodne vidieť. Najsofistikovanejšie exempláre sú viac ako 1000 rokov staré. Mesto sa nachádza na západnom pobreží Korziky, veľmi príhodne oddiaľené od okolitej civilizácie.

7 najkrajších miest na Korzike
By: Paul Arps – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

3. LES CALANQUES : Les Calanques je jedným z najviac cenených pamiatok na Korzike. Úžasné červené žulové skaly, vysoké okolo 300 metrov, prístupné iba pešo či loďou. Keď sa svetlo obráti k súmraku, skalnaté útvary budú hrať všetkými farbami. Najšťastnejší budete, keď to stihnete pri západe slnka. Všetko bude brilantne svietiť.

7 najkrajších miest na Korzike
By: Werner Bayer – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

4. BONIFACIO : Toto južné korzické mesto ponúka živý prístav opierajúci sa o stromy s vápencovými útesmi, ktoré stoja žiarivo biele oproti modrým vodám Stredozemného mora. Kroky vedú z prístavu do opevneného starého mesta. Na strane opevneného mesta nájdete niekoľko starých veterných mlynov a rozpadajúce sa františkánske kláštory, ako náznak vidieckej histórie mesta. Predná strana prístavu ponúka mnoho pláži, kultúry, krčmy, alebo jazdy trajektom po Sardínii.

7 najkrajších miest na Korzike
By: tiarescott – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

5. AJACCIO : Mesto, kde sa cisár Napoleon Bonaparte narodil a vyrástol. aj keď až tak veľmi zas nevyrástol :). Je tiež hlavným mestom Korziky. Každý rok 15.augusta, Ajaccio oslavuje Napoleonové narodeniny celomestským festivalom. Za návštevu určite stojí aj Katedrála Notre-Dame de la Misericorde (pozemok cisárskeho krstu) a Maison Bonaparte. Je to Napoleonov detský domov, ktorý je teraz múzeum bývania a relikvia z jeho raných rokov. Palác Fesch je rovnako pôsobivý, ako niektorá z napoleonských atrakcií v Ajacciu. Mesto, rovnako ako väčšina korzických destinácií, má tiež krásne požičovne lodiek.

7 najkrajších miest na Korzike
By: Konstantin Malanchev – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

6. CASTAGNICCIA : Ešte pred niekoľkými rokmi bolo Castagniccia srdcom korzickej spoločnosti a priemyslu. Dnes je to úžasná svieža krajina s malebnými dedinkami. Narodil sa tu aj národný hrdina Pascal Paoli, ktorý neskôr viedol divoké revolty vo Francúzsku za korzickú nezávislosť.

7 najkrajších miest na Korzike
By: cremona daniel – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

7. CARGESE : Silné opevnené ostatky a skalnatá krajina, ktorá ponúka slnečné pláže a pokojné pobrežie. Navštívte určite Cargese. Je to nepredvídateľné mestečko na západnom pobreží so silným gréckym dedičstvom a výberom krásnych pláží. Na sever zamierte do Pero a na juh do Stagnoli. Dve mierne odlišné kulisy v porovnaní s ostatnými prímorskými miestami na ostrove.

7 najkrajších miest na Korzike
By: Konstantin Malanchev – http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Korzika nie je nijako zvlášť veľký ostrov. Má členitý terén a znateľný nedostatok verejnej dopravy. Prenájom auta je takmer nutnosťou. Našťastie trajekty z Francúzska ponúkajú možnosť priniesť si svoje vozidlo spolu s vami. Tak hor sa na Korziku!

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.