Chefchaouen. Marocké mesto ponorené v modrej farbe

By: Davidlohr Bueso - CC BY 2.0

Maroko, krajina v blízkosti Stredozemného mora, je okrem iných krás, ktoré ponúka, aj domovom očarujúceho mesta Chefchaouen. Toto malé mestečko je postavené na dramatickom pozadí pohoria Rif na severozápade krajiny. Čo ho však robí výnimočným a očarujúcim, je práve jeho farba.

Celé mesto je ponorené do modrej farby, všetky (nielen) jeho budovy sú v modrých odtieňoch. Je považované za jedno z najkrajších miest Maroka.  Založené bolo v roku 1417 ako malá pevnosť na boj proti portugalskej invázii na severe Maroka. Počas 15.17. storočia mesto prosperovalo a vzrástlo v značnej miere s príchodom Židov vylúčených zo Španielska.

mesto
By: YoTuTCC BY 2.0
schody
By: CucombreLibreCC BY 2.0

Na otázku, prečo je celé mesto zahalené do modrej farby neexistuje jednoznačná odpoveď. No existuje však niekoľko teórií, ktoré túto skutočnosť vysvetľujú. Jednou populárnou je, že modrá farba pôsobí odpudivo proti komárom. Ďalšou je, že mesto bolo namaľované na modro Židmi, ktorí sa tu usadili po tom, čo utiekli pred Hitlerom. Niektorí zas tvrdia, že modrá farba má symbolizovať farbu mora alebo znázorňuje oblou a má slúžiť ako pripomienka viesť duchovný život.

ulica
By: martina abbaCC BY 2.0
mesto
By: Just Booked A TripCC BY 2.0

Modré steny mesta sú obľúbeným predmetom záujmu turistov. Je to práve jeho uvoľnená atmosféra a krása, čo z neho robí atraktívnym turistickým miestom pre návštevníkov. Počas leta sa na prílive európskych turistov podieľa vyše 200 hotelov. Chefchaouen je zároveň obľúbenou nákupnou destináciou, pretože ponúka množstvo remeselných výrobkov, ktoré nie je možné nájsť nikde inde v Maroku, ako napríklad vlnené odevy či tkané prikrívky. Obľúbený je aj kozí syr a príroda sama o sebe má povesť, že je bohatým zdrojom kanabisu. Región Chefchaouen je totiž jedným z hlavných producentov kanabisu v Maroku.

dom
By: Just Booked A TripCC BY 2.0
schody
By: reibaiCC BY 2.0

Cestovný ruch je zameraný prevažne na španielskych turistov. Tí sú na tomto mieste mimoriadne početní najmä počas veľkých katolíckych sviatkov. V meste sa nachádza aj niekoľko mešít. Krása hornatého okolia je vylepšená kontrastom jasne maľovaného starého mesta. Hlavné námestie je lemované kaviarňami a až po okraj naplnené miestnymi obyvateľmi.

ulica, dvere
By: Just Booked A TripCC BY 2.0
mesto
By: Just Booked A TripCC BY 2.0
ulica
By: cat_collectorCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?