
Turecko je ako dovolenková destinácia veľmi obľúbenou krajinou. Ponúka peknú prírodu, ale aj kultúrne či historické atrakcie. Jednou z nich je aj zrúcanina mesta Chattušaš. Aj napriek tomu, že patrí medzi tie menej navštevované, môžeme toto miesto zaradiť medzi historicky významnú turistickú atrakciu.
Nachádza sa v blízkosti dnešného tureckého mesta Boğazkale ležiaceho na severovýchode strednej Anatólie. Chattušaš bolo kedysi hlavným mestom Chetitskej ríše a neskôr slúžilo ako superveľmoc v neskorom bronzovom veku.
Chetitská ríša je niekoľkokrát spomenutá aj v Biblii ako jedno z najsilnejších impérií v období staroveku. Chetiti zohrali v starovekej histórii veľmi dôležitú a významnú úlohu. Oveľa väčšiu, než im je v súčasnosti pripisovaná. Zaslúžili sa aj o vznik najľahších a najrýchlejších vozov na svete, a aj napriek tomu, že sa datujú do doby bronzovej, vyrábali a používali už nástroje zo železa.
Začiatkom 20. storočia boli považovaní takmer za povesť či legendu, pretože nebol nájdený žiaden dôkaz o existencii impéria. Táto domnienka sa však zmenila s objavením a výkopom mesta Chattušaš spolu s objavením niekoľkých desiatok tisíc hlinených tabúľ, ktoré dokumentovali život a aktivity Chetitov. Najdôležitejšia z nich bola tabuľa s mierovou dohodou, ktorú podpísali po bitke pri Kádeši medzi Chetitmi a Egypťanmi v 13. storočí pred naším letopočtom. Táto bitka je považovaná za jednu z najväčších bitiek bojových vozov v histórii ľudstva. Bojovalo v nej 5000 vozov a 9000 členov pechoty. Bitka sa odohrala za vlády Ramzesa Veľkého.
Chattušaš leží nad údolím, na kopci vo výške približne 300 metrov. Mesto bolo obkolesené bohatými poľnohospodárskymi oblasťami, pastvinami a lesmi, ktoré zabezpečovali dostatok dreva na jeho výstavbu, ale aj údržbu.
Toto v súčasnosti už archeologické miesto je pozoruhodné pre jeho mestskú organizáciu, typy stavieb, ale aj bohatú výzdobu, ktorá sa zachovala. Opevnenie mesta, Kráľovská brána a Levia brána predstavujú jedinečné umelecké skvosty. Celé mesto bolo v minulosti obklopené monumentálnou stenou dlhou približne 8 kilometrov.V centre mesta sa nachádzali obývané citadely a veľké administratívne budovy či chrámy. Zrúcaniny horného mestského opevnenia tvoria dvojitú stenu s viac ako stovkami veží. Najzachovalejšia zrúcanina Chetitského impéria známa ako Veľký chrám sa nachádza v dolnej časti mesta. Slávna svätyňa Yazilikaya leží 2 kilometre smerom na severovýchod od hlavného mesta. Steny kamenných budov sú pokryté najbohatšími a najvýraznejšími vzormi chetitských reliéfnych umeleckých diel, ktoré zobrazujú postavy bohov a bohýň.