Chattušaš. Staroveké hlavné mesto Chetitskej ríše

Levia brána - By: MCAD Library - CC BY 2.0

Turecko je ako dovolenková destinácia veľmi obľúbenou krajinou. Ponúka peknú prírodu, ale aj kultúrne či historické atrakcie. Jednou z nich je aj zrúcanina mesta Chattušaš. Aj napriek tomu, že patrí medzi tie menej navštevované, môžeme toto miesto zaradiť medzi historicky významnú turistickú atrakciu.

Nachádza sa v blízkosti dnešného tureckého mesta Boğazkale ležiaceho na severovýchode strednej Anatólie. Chattušaš bolo kedysi hlavným mestom Chetitskej ríše a neskôr slúžilo ako superveľmoc v neskorom bronzovom veku.

Chetitská ríša je niekoľkokrát spomenutá aj v Biblii ako jedno z najsilnejších impérií v období staroveku. Chetiti zohrali v starovekej histórii veľmi dôležitú a významnú úlohu. Oveľa väčšiu,  než im je v súčasnosti pripisovaná. Zaslúžili sa aj o vznik najľahších a najrýchlejších  vozov na svete, a aj napriek tomu, že sa datujú do doby bronzovej, vyrábali a používali už nástroje zo železa.

By: MaartenCC BY 2.0

Začiatkom 20. storočia boli považovaní takmer za povesť či legendu, pretože nebol nájdený žiaden dôkaz o existencii impéria. Táto domnienka sa však zmenila s objavením a výkopom mesta Chattušaš spolu s objavením niekoľkých desiatok tisíc hlinených tabúľ, ktoré dokumentovali život a aktivity Chetitov. Najdôležitejšia z nich bola tabuľa s mierovou dohodou, ktorú podpísali po bitke pri Kádeši medzi ChetitmiEgypťanmi13. storočí pred naším letopočtom. Táto bitka je považovaná za jednu z najväčších bitiek bojových vozov v histórii ľudstva. Bojovalo v nej 5000 vozov9000 členov pechoty. Bitka sa odohrala za vlády Ramzesa Veľkého.

By: zolakomaCC BY 2.0

Chattušaš leží nad údolím, na kopci vo výške približne 300 metrov. Mesto bolo obkolesené bohatými poľnohospodárskymi oblasťami, pastvinami a lesmi, ktoré zabezpečovali dostatok dreva na jeho výstavbu, ale aj údržbu.

By: Verity CridlandCC BY 2.0

Toto v súčasnosti už archeologické miesto je pozoruhodné pre jeho mestskú organizáciu, typy stavieb, ale aj bohatú výzdobu, ktorá sa zachovala. Opevnenie mesta, Kráľovská brána a Levia brána predstavujú jedinečné umelecké skvosty. Celé mesto bolo v minulosti obklopené monumentálnou stenou dlhou približne 8 kilometrov.V centre mesta sa nachádzali obývané citadely a veľké administratívne budovy či chrámy.  Zrúcaniny horného mestského opevnenia tvoria dvojitú stenu s viac ako stovkami veží. Najzachovalejšia zrúcanina Chetitského impéria známa ako Veľký chrám sa nachádza v dolnej časti mesta. Slávna svätyňa Yazilikaya leží 2 kilometre smerom na severovýchod od hlavného mesta. Steny kamenných budov sú pokryté najbohatšími a najvýraznejšími vzormi chetitských reliéfnych umeleckých diel, ktoré zobrazujú postavy bohov a bohýň.

Levia brána – By: MCAD LibraryCC BY 2.0
By: MaartenCC BY 2.0
By: zolakomaCC BY 2.0
By: SaraYeomansCC BY 2.0
By: Verity CridlandCC BY 2.0
By: zolakomaCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.