Čaro hlbín oceána. Veľká modrá diera je jedným z najpôsobivejších miest na Zemi

By: 2il org - CC BY 2.0

Oceán je neuveriteľnou zmesou prírodných javov, krás a úkazov. Okrem svojich búrlivých vĺn či niekedy až desivých búrok ponúka aj úžasné, oku lahodiace divy. Pod vodami oceána sa nachádza „nový vesmír“ plný rozmanitostí. Jedným zo zaujímavých prírodných podvodných úkazov je aj Veľká modrá diera, alebo inak The Great Blue Hole. Nachádza sa pri pobreží Belize a je svetovou destináciou (nielen) pre potápačov, ktorí sem prichádzajú obdivovať krištáľovo čisté vody a nespočetné množstvo foriem morského života.

Veľká modrá diera je jedným z najznámejších úkazov svojho druhu. Vznikla pred niekoľkými desiatkami tisíc rokov, už počas doby ľadovej. Je výsledkom epizód kvartérneho zaľadnenia medzi 150 000 až 15 000 rokov dozadu. Leží v blízkosti Lighthouse Reef, čo je malý koralový ostrov, alebo ak chcete atol, nachádzajúci sa približne 70 kilometrov od pevniny a mesta Belize.

Čaro hlbín oceána. Veľká modrá diera je jedným z najpôsobivejších miest na Zemi
By: 2il orgCC BY 2.0

Diera je sformovaná do dokonalého kruhu, ktorý leží uprostred koralových útesov. Medzi mi sa nachádza aj Belize Barrier Reef Reserve Sytstem, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Diera je veľká približne 300 metrov a dosahuje hĺbku až 124 metrov. Vedci a výskumníci považujú Veľkú modrú dieru za najväčšiu svojho druhu. Objavili v nej tiež kvapľové stalaktity, stalagmity či stĺpy. Vedci sa domnievajú, že tieto štruktúry boli vytvorené v suchej jaskyni nad morskou hladinou, ešte počas doby ľadovej. Úroveň vodnej hladiny v okolitých oblastiach zálivu sú mnohokrát tak plytké, že koral častokrát prenikne na povrch.

Čaro hlbín oceána. Veľká modrá diera je jedným z najpôsobivejších miest na Zemi
By: The TerraMar ProjectCC BY 2.0

Svoj názov „The Great Blue Hole“ dostalo toto miesto od britského potápača a autora menom Ned Middleton. Po tom, čo pol roka žil v Belize, bol týmto prírodným úkazom tak ohromený, že sa vo svojej knihe Desať rokov pod vodou vyjadril, že ak Austrália môže mať svoju Veľkú koralovú bariéru, rovnako môže mať aj Belize svoju, aj keď o niečo menšiu, Veľkú modrú dieru, teda The Great Blue Hole.

https://www.instagram.com/p/BJvfWoZgB_H/?tagged=belizehole

Okrem toho, že Veľká modrá diera patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, tak v roku 2012 ju spoločnosť Discovery Channel zaradila na prvé miesto v rebríčku 10 najpôsobivejších miest na Zemi.

https://www.instagram.com/p/BSguaGSAsdD/?tagged=blueholebelize

https://www.instagram.com/p/BZPFXBSn_HR/?tagged=blueholebelize

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?