Camogli. Autentické mestečko na severe Talianska s prístavnou atmosférou a domami pastelových farieb

By: Anna & Michal - CC BY 2.0

Camogli je typická rybárska dedinka ale aj turistické letovisko v Taliansku. Nazýva sa aj „mesto tisíc bielych plachetníc“. Hlavným protagonistom je vždy more, ktoré hrá dôležitú úlohu pri akejkoľvek činnosti či podujatí.

Táto prímorská dedina leží na severe Talianska na pobreží Ligúrskeho zálivu. Patrí do oblasti národného parku Parco Naturale Regionale di Portofino a je súčasťou chránenej oblasti Portofino Marine. S počtom obyvateľov okolo 5 tisíc leží neďaleko mesta Janov.

Typickým znakom Camogli sú maľované fasády domov pastelových farieb známe ako „trompe l’oeil“. Práve tieto domčeky vytvárajú autentickú romantickú atmosféru v krásnom prírodnom prostredí, ktoré už dlhú dobu očaruje turistov z celého sveta.

Camogli   

By: Luca BoldriniCC BY 2.0

V období stredoveku bolo Camogli významným prístavom. Počas jeho rozkvetu flotila pozostávala zo stoviek lodí či plachetníc. V roku 1874 tu bola dokonca založená aj prestížna námorná vysoká škola „Cristoforo Colombo“ pomenovaná podľa janovského navigátora. V roku 1880 mala dedina s počtom obyvateľov 12 tisíc zaregistrovaných viac ako 500 obyvateľov ako kapitánov lodí. V súčasnosti Camogli prosperuje najmä z cestovného ruchu, pričom farebné domčeky rozprestierajúce sa na pobreží sú jej najväčším lákadlom.

Camogli    
By: em_diesusCC BY 2.0

Väčšina budov v historickom centre mesta bola postavená v priebehu stáročí s postupnými úpravami. Častokrát boli v budovách doplnené aj jednotlivé miestnosti, ktoré zmenili vzhľad interiéru, ale aj exteriéru. Medzi pamiatkami, ktoré je možné navštíviť, sa nachádza niekoľko kostolov. Napríklad bazilika Minor Santa Maria Assunta, ktorá pochádza z 12. storočia či svätyňa Panny Márie postavená z dreva na mieste, kde sa podľa miestnej legendy v roku 1500 Madona zjavila. Pre milovníkov morskej histórie sa tu nachádza múzeum Camogli Marine, v ktorom môžete nájsť aj sekciu s modelmi lodí.

Camogli    
By: Vito AbrusciCC BY 2.0
more    
By: Jonathan BuanneCC BY 2.0

Pláže v Camogli sú prevažne kamienkové a ponúkajú ideálne miesto na oddych. Neďaleko sa nachádza aj prístav, z ktorého odchádzajú parníky na nádherné výlety po mori. Každoročne na druhú májovú nedeľu sa tu koná rybí festival, na ktorom sa pečie na panviciach s rekordnými rozmermi. Na prvú nedeľu v auguste sa koná slávnosť Stella Maris. Obyvatelia ale aj tursiti večer zapaľujú tisíce malých sviečok a nechávajú ich plávať na vlnách mora, aby vzdali hold Madone.

Camogli pláž    
By: Alan KotokCC BY 2.0

V Camogli sa nachádza aj zámok Dragonara, ktorý bol postavený počas stredoveku ako obranné opatrenie pre dedinu a celé pobrežie. Atraktívnou obrannou štruktúrou je aj Batteria postavená v 30. až 40. rokoch 20. storočia. 

hrad    
By: Imran KhanCC BY 2.0
kostol    
By: Jonathan BuanneCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?