Bonifacio. Starobylé mesto na Korzike, ktoré chránia nekompromisné útesy

útesy
By: carininet - CC BY 2.0

Korzika je jeden z najkrajších ostrovov v Európe, ktorý pripomína skôr prírodné múzeum. Je domovom obce Bonifacio na jej južnom cípe. Práve tá známa ako mesto útesov a v jej okolí na dne mora ležia vraky starých lodí. 

Po meste Bonifacio bola pomenovaná aj 11 kilometrov dlhá úžina, ktorá oddeľuje Korziku od talianskej Sardínie. Tieto dva ostrovy boli kedysi spojené, no sopečná činnosť zapríčinila ich oddelenie sa. Sopečná činnosť má za následok tiež ponechanie obrovských štrbín žuly v tyrkysových vodách mora. Na morskom dne v okolí ležia trosky pirátskych lodí a starých plavidiel, ktoré sa potopili po nárazoch do množstva skál. Aj pre to sa Bonifacio stalo dnes akousi svätyňou pre potápačov.

útesy
By: Zdenek SvobodaCC BY 2.0

Počas silných vetrov sa rybárske lode nemôžu dostať z prístavu kvôli vysokým vlnám a silným prúdom. Práve neúprosné more zohralo úlohu pri udržiavaní nedotknutej prírody v tejto časti ostrova. Bunifaziu, ako Bonifacio často nazývajú miestni obyvatelia, nie je typickým turistickým miestom s bohatým cestovným ruchom či plnými plážami. Ponúka starobylé mesto, úzke uličky, farebné domčeky a temperamentných obyvateľov hovoriacich nezvyčajným taliansko-francúzskym dialektom. Natrafíte tu na množstvo kláštorov, kaplniek a prehistorických miest, vďaka čomu nadobudnete pocit, že ste skôr v Taliansku ako vo Francúzsku.

útesy
By: Jeremy CoutureCC BY 2.0
mesto a prístav
By: Paul ArpsCC BY 2.0
ulička
By: Phil_HeckCC BY 2.0

Jedným z najvýznamnejších miest je odľahlá pláž L’Arinella, ktorá je dostupná cez panoramatickú pobrežnú turistickú trasu. Miestni obyvatelia však radšej chodia k viacvrstvovým útesom, aby sa mohli opaľovať v malých jaskyniach útesov s výhľadom na súostrovie La Maddalena na Sardínii. 

pláž
By: Luca DisintCC BY 2.0

Množstvo z hlavných „klenotov“ mesta leží pod povrchom, preto na ceste k nim musíte zapracovať. Jedným z klenotov je schodisko kráľa Aragona Alfonsa V., ktoré pozostáva zo 187 strmých schodov vytesaných vo vnútri bokov útesu klesajúcich k moru. So sklonom 45 stupňov sú závraty a bolestivé stehná takmer samozrejmosťou. Podľa legendy dal schodisko postaviť kráľ Aragon v roku 1420 v noci počas neúspešného obliehania Bonifacia. Viac pravdepodobné vysvetlenie však je, že schody postavili obyvatelia s cieľom získať čerstvú vodu z prameňa.

útesy
By: Honza SoukupCC BY 2.0

Kamienková pláž Sutta Rocca je obľúbeným miestom pre mladých, ale aj starších. Je skvelou oblasťou vhodnou na potápanie, najmä kvôli výskytu modrej a červenej hviezdice, ktoré plávajú len niekoľko metrov od brehu.

Najlepší spôsob, akým môžete preskúmať útesy, je po mori. Môžete sa vydať na výletnú plavbu loďou do národného námorného parku Bonifacio Straits. Okrem toho môžu návštevníci abslovovať aj jednodňové výlety na blízke ostrovy.

útesy more
By: JeanbaptisteMCC BY 2.0
západ Slnka
By: Maxime BoberCC BY 2.0
 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?