Antelope Canyon. Kúzelný raj pre fotografov

By: mark byzewski - CC BY 2.0

V Arizone, blízko mesta Page, sa nachádza jedno z najviac fotografovaných miest v Spojených štátoch amerických, aspoň pokiaľ ide o národné parky. Antelope Canyon je je úzka a hlboká roklina, ktorej tvary a farby pripomínajú surrealistické architektonické dielo. Tento raj pre fotografov je rozdelený na dve časti – hornú a dolnú.

Antelope Canyon nie je žiadnym výtvorom architektov, ale je to trpezlivosť matky prírody, ktorá počas tisícročí vytvorila tento oranžovo – červený farebný kaňon. Je živým dôkazom toho, že pôsobenie vody a vetra spolu s časom dokáže vytvoriť jedinečné prírodné „umelecké“ diela. Kaňon Antelope bol vytvorený eróziou pieskovca kvôli bleskovým záplavám a sekundárne kvôli vzdušným procesom. Dažďová voda, najmä počas monzúnovej sezóny, sa tiahne do rozsiahlej nádrže a cez štrbiny sa piesok dostáva do úzkych priechodov. V priebehu času tieto priechody erodovali, čím sa chodby prehĺbili a vyhladili tvrdé hrany hrany spôsobom, ktorý vytvára charakteristické „tečúce“ tvary.

kaňon
By: mark byzewskiCC BY 2.0

Ako dažde pokračujú, krajina kaňonu stále podlieha transformácii. Vedci si nie sú istí, kedy bola jaskyňa objavená, no miestni Navajos tvrdia, že tento neskutočný kaňon je už dlhé roky súčasťou ich kultúrneho dedičstva.

kaňon
By: Christian KellerCC BY 2.0

Kaňon je rozdelený na dve časti – horná a dolná. Viac navštevovaná je horná časť nazývaná „Tsé bighánílíní„, čo znemaná „miesto, kde voda tečie cez skaly“. Turisti sem prichádzajú hneď z dvoch dôvodov. Vstup a celá dĺžka kaňonu sú na úrovni terénu, a tak si nevyžadujú žiadne šplhanie. Druhý dôvod – lúče priameho slnečného svetla vyžarujúce z otvorov v hornej časti kaňonu sú oveľa častejšie v hornej ako dolnej časti kaňonu. Lúče sa vyskytujú najmä v letných mesiacoch, pretože si vyžadujú, aby Slnko bolo vysoko na oblohe. Svetelné lúče začínajú každý rok prenikať do kaňonu približne dvadsiateho marca a zmiznú siedmeho októbra.

kaňon
By: Isabelle Acatauassú Alves AlmeidaCC BY 2.0

Dolná časť kaňonu sa nazýva Hazdistazí, čo znamená „špirálové skladné oblúky“. Nachádza sa niekoľko kilometrov od horného kaňonu. Návšteva tejto časti kaňonu si vyžaduje výstup po kovových schodoch, ktoré nahradili predchádzajúce rebríky v určitých oblastiach. Aj po inštalácii schodov je túra v dolnej časti náročnejšia, ako v hornej. Návštevníci dolnej časti by si mali dávať pozor na piesok, ktorý neustále padá z trhliny, čo môže spôsobovať, že schody sú obzvlášť klzké. Dolný kaňon aj napriek týmto obmedzeniam priťahuje značný počet fotografov, dokonca sa tu realizujú konkrétne zájazdy pre fotografov počas popoludní, keď je lúč svetla na svojom vrchole. Vo všeobecnosti sú návštevy Antelope kaňonu realizované so sprievodcom, pretože dážď môže počas monzúnovej sezóny kaňon rýchlo zaplaviť.

kaňon
By: herdiephotoCC BY 2.0
kaňon
By: mark byzewskiCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 1.7 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?