7 vecí, na ktoré by ste nemali pred dovolenkou zabudnúť

By: frankieleon - CC BY 2.0

Každý z nás sa teší na letnú sezónu a svoju vysnívanú dovolenku. No nie vždy je vysnívaná do detailov a z dovolenky sa tak môže stať iba zbytočná kopa nepríjemností. Preto Vám prinášame článok o tom, ako sa pripraviť na dovolenku, vybaviť sa a vziať si tie najpodstatnejšie veci so sebou. Pevne veríme, že vám tento zozynam pomôže s prípravou na krásnu dovolenku.

Zoznam 7 najčastejších chýb alebo na čo neżabudnúť:

1. Kam chcem vôbec cestovať?

Je pred letnou sezónou alebo už vrcholí a vy stále rozmýšľate kam vycestovať? Či k moru, do veľkomesta alebo na vidiek. Najčastejšiu chybu robia turisti pri výbere destinácie na poslednú chvíľu. Áno existuje mnoho last-minute akcií. Zväčša však využijú lacný pobyt a nezistia si, či je zabezpečená strava, preprava (z a na letisko), delegát alebo či je vôbec ubytovanie v cene. Pri kúpe leteniek, sú naopak cenz častokrát aj dvojnásobne vyššie. Hlavne keď je sezóna. Dôležitou vecou pri výbere sú aj referencie. Vždy keď uvažujete nad danou dovolenkou overte si, čo Vám ponúka a nezabudnite si prečítať referencie ex-dovolenkárov. Práve referencie sú dôležitá súčasť pri výbere destinácie. Rozhoduje personál, kvalita ubytovania, vzdialenosť od centra či pláže a samozrejme služby. Stránka, ktorá poskytuje dovolenky aj množstvo referencií hotelov a komentáre dovolenkárov je napríklad Invia.sk

2. Dokumenty, dokumenty a zas tie dokumenty

Už máte rezervovanú dovolenku alebo ste jednou nohou v lietadle a zrazu si spomeniete na to najhlavnejšie. Mám cestovné poistenie, zdravotnú kartu, občiansky či platný cestovný pás? Dokumenty vedia najviac znepríjemniť dovolenku, pokiaľ ste si nevybavili tlačivá alebo nezobrali so sebou potrebné doklady tak môžete mať na dovolenke len samé nepríjemnosti, či už s ubytovaním, úradnými vecami alebo ošetrením v prípade úrazu. Určite sa pri odchode na dovolenku nezabudnite dať poistiť, kľudne online za pár minút. Cestovné zdravotné poistenie nie je drahé a za to je nevyhnutné pre pokojnú dovolenku. Pas, občiansky či zdravotná karta. Nezabudnite si priebežne kontrolovať dátum platnosti týchto dôležitých dokladov, vybavovať nové na poslednú chvíľu asi nikoho nepoteší alebo sa môže riadne predražiť.

Na záver rady: Pri rezervácií dovolenky si pozrite podmienky cestovnej kancelárií aby ste nekúpili mačku vo vreci a aby Vás cestovka neobrala o Vaše peniaze.

3. Lieky

Trpíte nejakou chorobou alebo vás momentálne bičuje chrípka a vy máte ísť na dovolenku? Lieky by mohlo byť ťažké zhánať počas dovolenky. Taktiež je si dôležité skontrolovať zostatok liekov, či vám budú stačiť na vašej dovolenke. Ako dobrá prevencia je si so sebou zobrať lieky bez predpisu na bolesť hlavy alebo na tráviace problémy. Lieky môžete samozrejme zohnať aj v zahraničí, záleží však kde budete a ako súu tam dostupné.

4. Na vlastnú päsť a nezabezpečené ubytovanie

Ste skôr dobrodruh ako klient cestovnej kancelárie? Čo si teda pred odchodom pozrieť? Určite si booknite ako prvé letenky.  Ak máte letenku zakúpenú a potvrdenie v mailovej schránke,  je na čase začať si hľadať ubytovanie. Prečítajte si náš návod, ako si nájsť lacné a kvalitné ubytovanie. Ak chcete mať lepšiu predstavu o kvalite ubytovania a služieb, pozrite hodnotenie hotela online a jeho referencie. Ubytovanie si môžete rezervovať z pohodlia domova na stránke booking.com

5. Financie

Najnepríjemnejšia vec je, keď z Vašej peňaženky na dovolenke lietajú motýle. Rozpočet je jedna z najzákladnejších vecí pred dovolenkou. Ako prvé si musíte spraviť rozpočet na letenku, ubytovanie a samozrejme stravu. Ostatné veci ako sú atrakcie či doprava sú taktiež samozrejmosťou ak nejdete na služobnú cestu. Vo vačku si nechajte nejaké tie Eurá ako rezervu len pre prípad situácie, s ktorou by ste nerátali. Nikdy necestujte „na doraz“. Vždy majte nejakú zálohu alebo kreditku. Keď sa niečo nečakané vyskytne, peniaze sa zíjdu. Aj zdravotné náklady si predsa musíte v prípade nejakej nehody uhradiť najskôr z vlastného.

6. Batožina a osobné veci

Pokiaľ nejdete na otočku tak batožina je veľmi dôležitá vec. Nemyslíme príručnú batožinu ako je vak ale máme na mysli kufor, ktorý váži nejaké tie kilečká. Podľa destinácie a počasia by ste sa mali patrične pripraviť. Na nejakej online stránke s počasím si pozrite počasie na najbližšie dni vo Vašej destinácie. Ak idete k moru tak si nezabudnúť hlavné veci ako sú plavky, osuška, opaľovací krém, okuliare či šilt proti úpalu. Prepravca a batožina? Čo s tým keď nie je v cene podpalubná batožina (kufor)? Je možné si ju zabezpečiť ale za vyššie poplatky. Určite si pred rezerváciou letenky pozrite, či je v cene podpalubná batožina a ak hej tak do koľko KG max. Veci v kufri nesmú presiahnuť limit.

7. Cudzí jazyk, zvyky a kultúra

Vieme kam vôbec cestujeme? Predtým, ako sa vydáme niekam na dovolenku, mali by sme si naštudovať aké tam vládnu pomery, náboženstvo, aká je tam kultúra a podobne. Taktiež je dobre urobiť si aspoň stručnú plán našej cesty a naučiť sa aspoň základné slová v cudzom jazyku. Ideálne si stiahnuť aspoň do mobilu nejaký zoznam slov či slovník.

Na čo sme zabudli? čo by ste doplnili? Pochváľte sa vnižšie v komentároch.

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?