6 neuveriteľných stromov, ktoré vás uchvátia svojou veľkoleposťou. Kde ich nájdete?

Osikový les
Osikový les Pando - By: John Buie - CC BY 2.0

Príroda nás dennodenne presviedča, že je ozajstnou umelkyňou, čo sa fauny ale aj flóry týka. Po celom svete existuje veľké množstvo nádherných stromov, ktorých návšteva rozhodne stojí za to. Uchvátia vás svojou krásou, výškou či majestátnosťou. Prečítajte si rebríček 6 stromov, ktoré sa oplatí aspoň raz za život vidieť.

Strom Anjelov, ostrov Johns Island, Južná Karolína

strom s konármi
Strom Anjelov – By: Charleston's TheDigitelCC BY 2.0

Duby sú ikonickým symbolom južnej oblasti tejto krajiny. Sú typické svojimi vetvami obrastenými machom, ktoré zachytávajú slnečné lúče a pôsobia priam romanticky. Tento konkrétny exemplár na ostrove Johns Island neďaleko Charlestone je ukážkovým „kúskom“ tohto druhu. Pýši sa úctyhodnou výškou 20 metrov a jeho obvod je 8 a pol metra. Konáre sú tak obrovské, že tieň, ktorý vrhajú, pokrýva plochu až 1600 metrov štvorcových, pričom jeho najdlhšia vetva meria 57 metrov. Je možné vidieť ho vo verejnom parku, kde ponúka ideálne miesto na zamyslenie sa nad nesmiernou silou prírody.

Strom generála Shermana, Národný park sekvojí, Kalifornia

vysoký strom
Strom generála Shermana – By: PunkToadCC BY 2.0

Tento strom nesie titul najväčší strom sveta. Pochádza z rodu sekvojovca mamutieho a je vysoký 84 metrov. Okrem toho, že je najvyšší, je aj najobjemnejší. Jeho kmeň má objem takmer 1500 metrov kubických. Nájdete ho v Obrom lese, východne od mesta VisaliaKalifornii. Jeho vek sa odhaduje na 2300 až 2700 rokov a vôbec sa nemusí obávať vyhynutia, pretože stále rastie.

Stromy Dračej krvi, ostrov Socotra, Jemen

zelené stromy a hory
Stromy dračej krvi – By: Valerian GuillotCC BY 2.0

Tvar týchto stromov sa dá prirovnať k dáždniku či hube, no najviac pozoruhodnou je práve jeho miazga. Ide o živicu tmavočervenej farby, ktorú poznáme aj pod názvom Dračia krv. Je známa svojimi účinkami na zdravie človeka. Používa sa ako prírodné antiseptikum a domorodí obyvatelia ju okrem liečiva používajú aj ako farbivo. Má rôznorodé využitie, od farbenia šiat až po zaceľovanie rán.

Alej baobabov, Menabe, Madagaskar

baobaby
Alej baobabov – By: Frank VassenCC BY 2.0

Ak sa rozhodnete navštíviť tento nádherný ostrov, určite si urobte zastávku pri Aleji baobabov. Nachádza sa na západe ostrova a je považovaná za jedno z najznámejších miest Madagaskaru. Baobaby siahajú do výšky 30 metrov a lemujú cestu severne od Morondavy. Ide o desiatky zvláštnych trčiacich stromov, ktoré sú pozostatkami niekdajšieho obrovského lesa. Najkrajší zážitok z ich návštevy budete mať pri západe slnka, kedy sa ich kmene zafarbia do červena.

Osikový les Pando,  Fishlake National Forest, Utah

Osikový les
Osikový les Pando – By: John BuieCC BY 2.0

Tento unikátny les sa rozprestiera na ploche 53 futbalových ihrísk. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že vyrastá z jediného koreňového systému. Ide teda v podstate o jeden gigantický strom s tisíckami kmeňov. Dendrológovia odhadujú vek tohto „stromu“ na úctyhodných 80 tisíc rokov, čo z neho robí najstarší živý organizmus na planéte. Najkrajší je na jeseň, kedy sa listy stromov zafarbujú do odtieňov žltej a oranžovej.

Dúhový eukalyptus, Havaj

kmeň stromu
Dúhový eukalyptus – By: Forest and Kim StarrCC BY 2.0

Je typický po celom južnom Pacifiku. Pre svoje unikátne sfarbenie kôry sa pestuje ako okrasná rastlina. V jeho mladom veku by ste rozdiel medzi ním a všedným eukalyptom nerozoznali, je zelený, no po dozretí jeho kôra stmavne a sfarbí sa do rozmanitých farebných odtieňov. Spôsobené je to nerovnomerným lúpaním, ktoré postupne odhaľuje lyko. Je zároveň jediným druhom spomedzi niekoľko stoviek eukalyptov, ktoré rastú mimo Austrálie. Nazývaný je aj stromom budúcnosti, pretože rastie prekvapivo rýchlo, dosahuje výšku okolo 30 metrov.

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?