5 vecí, na ktoré nezabúdnúť pri hľadaní práce v Austrálii

By: Marko Mikkonen - CC BY 2.0

 

Pokiaľ ste sa rozhodli letieť na druhý koniec sveta a nejaký čas pobudnúť medzi klokanmi, určite si budete chcieť nájsť čo najskôr prácu.  Niekto za tie dobrodružstvá predsa platiť musí, že?

Pokiaľ ste v „Strayi“ prvý krát, tu je niekoľko tipov, ako sa zamestnať čo najskôr.

Žiaľ väčšina z nás pobýva u protinožcov na študijné víza, ktoré nám dovoľujú pracovať len 40 hodín za dva týždne počas školského roka. Nájsť preto prácu zodpovedajúcu našemu vzdelaniu alebo pracovným skúsenostiam nie je práve najľahšie. Za to sa však črtajú nárazové práce v pohostinstve alebo na farmách.

Dávajte si však pozor na tieto veci:

  1. Potrebné dokumenty

Skôr než začnete s hľadaním práce je dobré vybaviť si tzv. Tax File Number. Je to osobné číslo, ktoré sa predkladá zamestnávateľovi a slúži na daňové účely. Získate len jedno za celý život bez ohľadu na to, kde žijete alebo pracujete. Nie je úplne nevyhnutné, každopádne vám zníži daňové odvody a vďaka nemu si môžete požiadať o navrátenie daní po odchode z krajiny. Navyše nič zaň neplatíte.

Zažiadať o TFN môžete na tejto stránke: https://taxfilenumberaustralia.com.au/apply

Pokiaľ hodláte pracovať v pohostinstve a nalievať alkohol, je nevyhnutné spraviť si kurz RSA (Responsible Service of Alcohol) online. Cena kurzu sa pohybuje medzi 15 a 50 dolármi a počítajte až so 4 hodinami času na dokončenie online školenia a testu. Bez neho žiaľ nemôžete ani na „trail shift“ (skušobnú smenu). Nezabúdajte, že skušobná doba nemusí byť platená. Smie však trvať len tak dlho, aby overila vaše schopnosti a nie dlhšie ako jednu smenu.

Pri niektorých prácach ako napr. aj upratovanie sa môže od vás očakávať výpis z registra trestov, v angličtine National Police Check. Cena sa pohybuje okolo 50 AUD. Jednou z možností je vyzdvihnúť si ho na pošte alebo zažiadať oň online. Potrebujete k tomu dva doklady totožnosti, ktoré sa môžu v jednotlivých štátoch Austrálie líšiť. Viac informácii získate na stránke: https://www.nationalcrimecheck.com.au/police-checks-individuals/consumer/start_form

  1. Pracovné agentúry

5 vecí, na ktoré nezabúdnúť pri hľadaní práce v Austrálii
By: Robert Couse-BakerCC BY 2.0

Dobrou rýchlou finančnou injekciou môže byť práca v tzv. „temp agencies.“ Sú to prácovné agentúry, ktoré vám budú prihadzovať krátkodobé brigády. Efektívnejšie je prihlásiť sa online a dohodnúť si pohovor, než len tak vpáliť do kancelárie. Neraz sa šichty dohadujú cez aplikácie, takže aj nám staromódnym bude nanútený smartfón. Ideálne je skúsiť viacero agentúr naraz, aby ste netrpeli nedostatkom odpracovaných hodín.

  1. Zlaďte prácu s bývaním

Je veľmi dôležité hľadať si prácu vo svojom okolí. Pokiaľ nemáte auto a bývate na druhom konci mesta, žiaden zamestnávateľ vás neprijme. Mestská hromadná doprava častokrát zlyháva alebo nie je pokrytá vôbec. Preto sa zamyslite, v akej časti mesta chcete bývať.

  1. Chodiť od dverí k dverám vs. gumtree.com.au

Chcete prácu? Tak o tom hovorte, pýtajte sa a zoznamujte sa. Najideálnejšie je vytlačiť si životopis a chodiť „od domu k domu,“ teda obehať všetky sympatické pracovné miesta. Životopis skúste osekať na jednu A4 a za každých okolností ho majte pri sebe. Nikdy neviete, kedy kto vycapí ponuku na dvere.

Predstavte si, že v reštaurácii, kde sa momentálne predstavujete, bolo pred vami v ten deň ďalších desať ľudí. Toľko k čítaniu CVčiek. Ak ste nedostali od nikoho telefonát, skúste to za týždeň znova. V Austrálii ľudia prichádzajú a odchádzajú každú chvíľu, takže raz sa tam pre vás miesto nájde.

Skúsiť môžete aj stránku Gumtree a zažiadať o prácu online. Chce to ale veľa času a desiatky emailov, kým sa vám dostane reakcie. Veľa ľudí potvrdí, že osobné stretnutia sú tie najlepšie. Vždy sa ale pýtajte na manažéra!

5 vecí, na ktoré nezabúdnúť pri hľadaní práce v Austrálii
By: GotCreditCC BY 2.0
  1. Nenechať sa zblbnúť

Asi najväčším kultúrnym šokom je prístup zamestnávateľov. Idete na pohovor, ste si s nadriadeným sympatickí, pozve vás na skúšku a dohodne si s vami približné šichty. Čakáte, že sa vám potvrdí termín nástupu práce, ale už sa vám nikto neozve a ideálne ani neberie telefón. Rada znie, pokiaľ nezačnete pracovať a nemáte podpísanú zmluvu, hľadajte ďalej. Váše očakávania a nádeje inak môžu veľmi rýchlo spľasnúť.

Tak veľa chuti do práce. Hlavu hore a smelo do toho. A hlavne vytrvalosť doláre prináša.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?