5 vecí, ktoré urobte pred odletom

kufre na letisku
By: Francisco Antunes - CC BY 2.0

Poznáte to, pozeráte si, čo je nové vo svete a zrazu sa na vašom Facebooku objaví post, ktorý kričí: Letenky od Ryanair od 10 €! A vtedy neváhate ani sekundu a hneď bookujete letenky bez toho, aby ste vedeli, kde budete bývať, či vám v práci dajú dovolenku, jednoducho takáto ponuka sa nikdy nebude opakovať a je treba ju využiť. Spontánnosť je super, o to však je pre vás dôležitejšia príprava, aj preto pred odletom urobte týchto 5 vecí. A nielen pred letom s Ryanairom, ale ktoroukoľvek spoločnosťou a do ktorejkoľvek krajiny.

1. Skontrolujte si platnosť dokladov

Hovoríte si, že je to samozrejmosť? Možno áno, ale tých pár sekúnd, ktoré strávite tým, že sa pozriete na dátum, ktorý máte na pase či občianke, vás dokáže ochrániť pred nepríjemnosťami. Lebo zostať zaseknutý v zahraničí s neplatným dokladom nie je nič príjemné a nie v každej krajine je slovenská ambasáda. Videli ste „Trabantem Jižní Amerikou“? Spomeňte si, čo všetko musel podstúpiť Radek, ktorý stratil pas (2x za polroka), aby získal nový.

Zároveň si dajte pozor na rôzne špecifiká. Chystáte sa do Ruska? Potrebujete víza a zároveň cestovný doklad, ktorý bude platný najmenej polroka po tom, čo vám vyprší platnosť víz.

víza v pase
By: hjlCC BY 2.0

2. Zistite o meste/krajine čo najviac

Zistite si o krajine, do ktorej letíte, čo najviac. Nestačí si pozrieť fotky a povedať si, že tu je pekne, tu idem. Zaujímajte sa o spoločenskú, politickú aj legislatívnu situáciu v krajine. Toto sú veci, ktoré sa stále menia, takže nezabúdajte čerpať z aktuálnych zdrojov.

V súčasnosti je napríklad obrovské napätie medzi Arménskom a Azerbajdžanom, kde sa bojuje o Náhorný Karabach. Letíte do Atén, do Paríža? Zistite si, či sa nechystajú veľké protesty, nech z toho výletu aj niečo máte.

3. Spravte si plán

Vždy je dobré si urobiť rešerš a vybrať miesta, ktoré chcete vidieť. Pozrite si ich na mape, zapíšte si ich adresy, poradie, v ktorom ich chcete vidieť a aj to, ako sa k ním dostanete. Je to lepšie urobiť v pohodlí domova, ako hľadať niekde Wi­Fi signál a riešiť to za pochodu. Dajte si však pozor, aby ste neprecenili svoje sily a neurobili si harmonogram taký, po ktorom budete uštvaný ako ťažný kôň. Myslite na jedlo, kávu, na to, že tu budete chcieť nasať atmosféru mesta a urobte všetko preto, aby to bola príjemná dovolenka.

mapa
By: Ben GarneyCC BY 2.0

4. Cestujete do exotiky? Buďte opatrný

Poistenie na dovolenku je samozrejmosť v každom prípade, či už cestujete po Európe, alebo idete do exotickejších krajín. Čo pre mnohých samozrejmosťou nie je, je zaujímať sa o očkovanie a lieky, ktoré vám na exotických cestách môžu zachrániť život.

Preto obetujte hodinu zo svojho života a choďte za lekárom na konzultáciu a poraďte sa, ktoré očkovania sú pre vás nevyhnutné a aj o tom, aké lieky by ste si so sebou mali zobrať. Tiež si zistite aktuálny stav ochorení, v súčasnosti napríklad v Brazílii vyčíňa vírus Zika a ministerstvá zdravotníctva do tejto krajiny neodporúčajú cestovať.

5. Majte rezervu

Rezerva je veľmi dôležitá – finančná aj časová. Preto majte so sebou peniaze na neočakávané prípady, ktoré použijete iba v prípade potreby. Okrem toho je fajn mať rezervu aj v kufri, keby ste si chceli kúpiť nejaký pekný suvenír. To môžete vyriešiť tak, že na seba pred odletom oblečiete tie najobjemnejšie šaty – huňaté svetre a hrubý kabát.

Veľmi dôležitá je aj časová rezerva, Murphyho zákony platia v každom štáte rovnako, a tak vždy rátajte s nejakým zdržaním. Je lepšie, keď si cestu na letisko naplánujete tak, aby ste tu boli hodinu pre začiatkom check­inu. Zbaľte si svoje boxerky či nohavičky a vydajte sa za skvelým dobrodružstvom.

Bon Voyage.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?