5 najväčších futbalových štadiónov v Európe

By: Damien McMahon - CC BY 2.0

Poznáte to, hľadáte tipy na miesta, ktoré by ste na vašom výlete mali navštíviť, a zrazu sa medzi nimi objaví aj futbalový štadión. Koľkokrát sa vám to už stalo? Európske futbalové štadióny sú zaujímavé nielen svojou atmosférou, veľkosťou, ale aj architektúrou.  Niektoré z nich sú ozajstné perly miest a stoja minimálne za návštevu, ideálne za zakúpenie lístkov na nejaký zápas.

Tu je 5 najväčších európskych futbalových štadiónoch, pričom všetky z nich sú v krásnych mestách.

5. San Siro

štadión San Siro
By: John Seb BarberCC BY 2.0

Nie je úplne častou praxou, že futbalové tímy z rovnakého mestá hrávajú svoje domáce zápasy na tom istom štadióne, môžeme sa s tým stretnúť napríklad v Mníchove, kde v Allianz Aréne hrá domáce zápasy Bayern a aj miestny TSV 1860.

Ďalším príkladom je aj Miláno a štadión San Siro či Štadión Giuseppe Meazza, ako znie jeho oficiálne meno. Svoje domáce zápasy tu hrávajú AC aj Inter Miláno. Štadión bol postavený v roku 1926, jeho dnešná kapacita je 80 018 divákov a ide o milánsky architektonický skvost. Jasné, Duomo di Milano to nie je, ale rozhodne má čo ponúknuť.

4. Stade de France

štadión Stade de France
By: bekhapCC BY 2.0

Stade de France, na ktorom hráva svoje domáce zápasy francúzska futbalová reprezentácia, stál 290 miliónov € a zmestí sa tu 81 338 divákov. Niekedy sa pozerajú na futbal, inokedy na rugby, pretože štadión sa využíva aj pre účely tohto tvrdšieho športu.

Bol postavený kvôli majstrovstvám sveta vo futbale v roku 1998 a mal neuveriteľnú premiéru ­ Francúzi na ňom vo finálovom zápase porazili Brazíliu 3:0 a stali sa majstrami sveta. Nájdete ho v Paríži a pohľad naň si môžete užiť aj z baziliky Sacre Coeur.

3. Signal Iduna Park

štadión signal iduna park
By: Peter F.CC BY 2.0

Ak futbalovým priaznivcom nič nehovorí názov Signal Iduna Park, nemusíte sa znepokojovať, ide o legendárny Vestfálsky štadión, na ktorom hráva domáce zápasy Borussia Dortmund. Štadión bol otvorený v roku 1974 a dnes má najvyššiu priemernú návštevnosť za sezónu. Ako je to možné? Jeho kapacita na domácu ligu je 81 359 aj vďaka tribúne na státie, no záujem o kúpu permanentky na celú sezónu má až 90­tisíc ľudí.

Aj preto je každý domáci zápas Dortmundu prakticky vypredaný. Ak niekedy navštívite Dortmund, skúste sa dostať na zápas, aj keď o futbale nič neviete. Z atmosféry budete mať zimomriavky ako keby sa vám koža zmenila na šmirgeľ.

2. Wembley

Wembley štadión
By: Paul HudsonCC BY 2.0

Druhý najväčší štadión v Európe nájdete v anglickom Londýne. Pravidelne v ňom nehráva žiaden klub, je to totiž domovský stánok anglickej reprezentácie. Okrem toho sa tu hrávajú aj zápasy FA Cupu, vďaka čomu o ňom fanúšikovia klubu, ktorý postupuje v pohári ďalej, spievajú aj chorál: „Que Sera, Sera, whatever will be, will be, we're going to Wembley.“

Pre tímy je obrovskou poctou hrať na tomto štadióne, ktorý začali budovať koncom septembra 2002 a otvorený bol až v marci roku 2007. Vždy je beznádejne vypredaný a môžete tu stretnúť fanúšikov, ktorí majú originálne tričká s potlačou pri tejto príležitosti. Stihol už hostiť Olympiádu v Londýne a jeho kapacita je 90 000 divákov.

1. Camp Nou

camp nou štadión
By: John Seb BarberCC BY 2.0

Virbel na bicie, chvíľka napätia a najväčším štadiónom v Európe sa stáva Camp Nou v Barcelone. Štadión s kapacitou 99 354 divákov ponúka veľké divadlo. Hráva tu FC Barcelona, ktorá je známa svojim atraktívnym futbalom. Navyše v Katalánsku je futbal na rovnakej úrovni ako náboženstvo, takže atmosféra tu býva búrlivá.

Camp Nou bol svedkom toho, ako jeden fanúšik hodil po futbalistovi prasačiu hlavu, lebo mu nedokázal odpustiť jeho presetup do tímu najväčšieho rivala. Tým futbalistom bol Louis Figo, ktorý prestúpil do Realu Madrid. Iskrivé El Clasico, ako sa zápas medzi Realom a Barcou volá, sleduje približne 400 miliónov ľudí na svete a je to jedno z najväčších futbalových derby na svete.

Ak sa v Barcelone ocitnete, minimálne absolvujte prehliadku štadióna a múzea, nájdete tu aj spomienky na Slováka, ktorý bol v Barcelone skutočným fenoménom – Ladislav Kubala.

Ktorý z týchto štadiónov najviac láka vás?

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.