4 veci, na ktoré nezabudni pred odchodom do zahraničia

Najdôležitejšie počas cestovania je zostať v bezpečí. Bezpečné cestovanie sa však začína ešte doma, pred odchodom kamkoľvek. Ktoré štyri základné veci by si mal vybaviť ešte predtým, ako vycestuješ do svojej vysnívanej destinácie?

1. Poisti sa

O tomto snáď ani netreba hovoriť viac. Bez poistenia nechoď z domu. Kým sa ti nič nestane, všetko bude v poriadku. Rock ‘n roll sa začne až vtedy, keď bude zle. A to už bude na poistenie sa neskoro. Keď máš celoročné poistenie, over si, koľko dní môžeš byť maximálne vycestovaný v rámci jednej cesty. Môže to byť 30 aj 90 dní podľa poisťovne a poistného produktu. Poznám chalana, ktorý sa z večera do rána vracal z Bangkoku len kvôli tomu, že bol na ceste príliš dlho a jeho poisťovňa by drahý nemocničný pobyt už nepreplatila.

2. Povedz úradom, že odchádzaš

Internetová stránka nášho ministerstva zahraničných vecí obsahuje registračný formulár do systému pomoci slovenským občanom v prípade núdze pri cestách do zahraničia. Vyplň ho! Formulár ti môže pomôcť hlavne vtedy, keď navštevuješ krajinu s nestabilnou politickou alebo spoločenskou situáciou. Prípadne smeruješ do regiónu, v ktorom hrozia prírodné katastrofy typu hurikán, tornádo, zemetrasenie a podobne. Keď dôjde k štátnemu prevratu alebo ničivému zemetraseniu, a zároveň sa budú na Slovensku blížiť voľby, garantujem ti, že po teba príde vládny špeciál. Ak bude práve schopný vzlietnuť. Prejdi na formulár – https://www.mzv.sk/Register

3. Sprav si kópie dokladov

Pred odchodom si naskenuj dôležité cestovné dokumenty a doklady pre prípad straty alebo krádeže. Medzi ne patrí predovšetkým pas vrátane všetkých platných víz, ktoré v ňom máš nalepené alebo inak zaznamenané. Všetko si vytlač a aj pošli sám sebe e-mailom, keby si o vytlačené kópie v kritickej situácii prišiel.

4. Nauč sa päť viet v lokálnom jazyku

Len jediné slovo v cudzom jazyku topí ľady, vyčarí úsmev na tvári a otvorí dvere, o ktoré by si s bežnou angličtinou možno ani nezavadil. Nauč sa preto ešte pred príchodom do cudzej krajiny niekoľko základných fráz. Stiahni si napríklad aplikáciu do telefónu a využi nudné čakanie na letisku alebo dlhý let.

malysvet

Ak chceš získať viac tipov, ako cestovať bezpečnejšie, stiahni si e-book Tajomstvá cestovania na www.malysvet.sk. Nová e-kniha obsahuje 100 tipov a trikov, ktoré ťa naučia cestovať ešte lepšie.

Andrej Majláth

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?