4 veci, na ktoré nezabudni pred odchodom do zahraničia

Najdôležitejšie počas cestovania je zostať v bezpečí. Bezpečné cestovanie sa však začína ešte doma, pred odchodom kamkoľvek. Ktoré štyri základné veci by si mal vybaviť ešte predtým, ako vycestuješ do svojej vysnívanej destinácie?

1. Poisti sa

O tomto snáď ani netreba hovoriť viac. Bez poistenia nechoď z domu. Kým sa ti nič nestane, všetko bude v poriadku. Rock ‘n roll sa začne až vtedy, keď bude zle. A to už bude na poistenie sa neskoro. Keď máš celoročné poistenie, over si, koľko dní môžeš byť maximálne vycestovaný v rámci jednej cesty. Môže to byť 30 aj 90 dní podľa poisťovne a poistného produktu. Poznám chalana, ktorý sa z večera do rána vracal z Bangkoku len kvôli tomu, že bol na ceste príliš dlho a jeho poisťovňa by drahý nemocničný pobyt už nepreplatila.

2. Povedz úradom, že odchádzaš

Internetová stránka nášho ministerstva zahraničných vecí obsahuje registračný formulár do systému pomoci slovenským občanom v prípade núdze pri cestách do zahraničia. Vyplň ho! Formulár ti môže pomôcť hlavne vtedy, keď navštevuješ krajinu s nestabilnou politickou alebo spoločenskou situáciou. Prípadne smeruješ do regiónu, v ktorom hrozia prírodné katastrofy typu hurikán, tornádo, zemetrasenie a podobne. Keď dôjde k štátnemu prevratu alebo ničivému zemetraseniu, a zároveň sa budú na Slovensku blížiť voľby, garantujem ti, že po teba príde vládny špeciál. Ak bude práve schopný vzlietnuť. Prejdi na formulár – https://www.mzv.sk/Register

3. Sprav si kópie dokladov

Pred odchodom si naskenuj dôležité cestovné dokumenty a doklady pre prípad straty alebo krádeže. Medzi ne patrí predovšetkým pas vrátane všetkých platných víz, ktoré v ňom máš nalepené alebo inak zaznamenané. Všetko si vytlač a aj pošli sám sebe e-mailom, keby si o vytlačené kópie v kritickej situácii prišiel.

4. Nauč sa päť viet v lokálnom jazyku

Len jediné slovo v cudzom jazyku topí ľady, vyčarí úsmev na tvári a otvorí dvere, o ktoré by si s bežnou angličtinou možno ani nezavadil. Nauč sa preto ešte pred príchodom do cudzej krajiny niekoľko základných fráz. Stiahni si napríklad aplikáciu do telefónu a využi nudné čakanie na letisku alebo dlhý let.

malysvet

Ak chceš získať viac tipov, ako cestovať bezpečnejšie, stiahni si e-book Tajomstvá cestovania na www.malysvet.sk. Nová e-kniha obsahuje 100 tipov a trikov, ktoré ťa naučia cestovať ešte lepšie.

Andrej Majláth

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.