15 dôvodov prečo radšej vôbec necestovať

By: Morag Riddell - CC BY 2.0

Nasledujúce slová slúžia ako povzbudenie pre všetkých tých, ktorí nemôžu vycestovať kvôli vybielenému účtu, zdravotnej neschopnosti, čudnej fóbii alebo malým deckám na krku. Berte to z tej lepšej stránky a uvedomte si, čo všetko by vám hrozilo na ceste do zahraničia…

dsc01227

1. Zabudnete slovensky.
Prednedávnom ste sa vrátili zo zahraničia a stále máte tendenciu rozprávať na svojich spoluobčanov anglicky, poprípade iným cudzím jazykom. Keď vám konečne dôjde, prečo na vás druhá osoba pozerá akosi zmätene, ospravedlníte sa a svoju myšlienku ešte raz zopakujete so slovenským nádychom a použitím tých istých cudzích slov. Ak ste sa vrátili domov po niekoľkých rokoch, je dosť možné, že sa v materinčine už ani nevykokcete. V cudzine utrpí vaša gramatika aj prízvuk. Ak si chcete udržať svoju ľúbozvučnú slovenčinu, necestujte.

2. Zabudnete vykať.
Po čase strávenom v anglicky hovoriacom prostredí plnom „Hey, mate!“ sa len ťažko prepína na vykanie. Po takejto skúsenosti a jazykovej slobode určite každú dvadsiatničku zamrazí, keď ju niekto osloví „Dobrý deň, mladá pani.“ Začnete si pripadať staro, rezervovane a začne vás to štvať. Vykať svojim rovesníkom vám bude proti srsti. Aby ste sa vyhli podobnej jazykovej frustrácii, škrtnite si anglicky hovoriace krajiny zo zoznamu.

3. Rozhodíte si biorytmus.
Chodiť z práce domov a späť vám dáva akýsi nemenný časový režim. Keď sa potom rozhodnete cestovať z jedného kontinentu na druhý, budete z jet lagu (viď bod 1) úplne na prášky. Časový posun vaše telo dorazí viac než narkotiká a po očami sa vám objavia kruhy veľké, že by ste sa na nich mohli hojdať. Tento stav môže trvať aj niekoľko dní. A to si ešte prirátajte nespoluprácu vylučovacieho traktu v šoku z nového prostredia.

4. Budete sa ustavične s niekým lúčiť.
Zoznámite sa s inšpiratívnymi ľuďmi, zamilujete sa, nájdete si partnerov, milenky, kamošov na akcie a potom vždy niekomu vypršia víza, zmenia sa plány alebo zavolá práca.
A vy budete mať pocit, ako by ste stratili kúsok srdca. Cestovaním riskujete stratu duševnej pohody.

15 dôvodov prečo radšej vôbec necestovať
By: martinak15CC BY 2.0

5. Stratíte prehľad o svojich priateľoch na FB.
Počet vašich ksichtoknihových priateľov narastie na cestách neskutočným spôsobom. Za pár týždňov sa nebudete stačiť diviť, čo sú tí ľudia zač a ako sa k vášmu profilu vôbec dostali. Môžte očakávať záplavu pozvánok na nezmyselné hry a na akcie, ktorých sa nebudete môcť účastniť, pretože sa nachádzate na opačnej pologuli.

6. Môžete sa nešťastne vyhnúť letnému počasiu.
Stačí ak budete v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a naplánujete si odchod z južnej pologule na severnú napríklad koncom augusta.

7. Stratíte prehľad.
Na cestách sa veľmi rýchle stráca prehľad o dianí vo vlastnej krajine. Pravdepodobne si ani neuvedomíte, že bol zvolený nový prezident, pretože ste boli akurát zaneprázdnení grilovačkou na pláži. Keď sa doma zastavíte len na chviľku, všetko na čom záleží je rodinné posedenie, teplá večera a vypranie tých špinavých „fuseklí“. Keď si predstavíte, čo všetko vás vo vlasti čaká po dlhom zahraničnom pobyte, koľko vybavovačiek a papierovačiek, budete si želať, aby ste nikam nevycestovali.

15 dôvodov prečo radšej vôbec necestovať
By: Thomas RousingCC BY 2.0

8. Plány na cesty vás môžu dohnať k depresii.
Na cestách máte slobodu výberu a milión príležitosti robiť rôzne veci a navštíviť rôzne miesta. Nie ste limitovaní časom ani povinnosťami, ktoré by rozsah vašich možnosti nejak zúžili. A tak sa si prehadzujete myšlienky, všetko rozanalyzovávate. Vaša myseľ neustále pracuje, pretože jej čochvíľa prihadzujete palivo nových nápadov. A tak postupne strácate schopnosť sústrediť sa na prítomnosť. Už sa vám stalo, že ste zabudli na kamaráta, na tabletky, alebo ste sa opýtali jednu otázku trikrát a aj tak ste nezaznamenali odpoveď? Finálne rozhodnutie dovolenkovej destinácie váš mozog úplne odrovná. Nie ste si istí, či ste sa rozhodli správne? Stopercentná depresia.

9. Môžete sa rozlúčiť s predstavou o kariére.
Pokiaľ nie ste digitálny nomád, budovanie kariéry a cestovanie nejdú dokopy. Pokiaľ neoplývate nejakým talentom, prechod z miesta na miesto vám zaplatia akurát tak manuálne práce. Takže hip hip hurá utieraniu ďalšieho stola, čisteniu záchodov a zberu ovocia.

10. Prídete o svoje veci.
Na cestách prídete o veľa vecí. Mnohé stratíte pri presune, ukradnú vám ich, zabavia na colnici, nepovolia do príručnej batožiny, alebo sa ich zbavíte, aby ste si vytvorili miesto pre suveníry. Každopádne nikdy si z ciest neodnesiete všetko to, čo ste si so sebou priviezli. A občas si nejaké veci necháte u náhodných známych v domnení, že sa tam raz vrátite.

11. Prídete o peniaze.
Príchod do nových krajín vyžaduje neustálu zámenu peňazí. Zmenárne, banky a pouliční zamieňači si na vašej peňaženke pekne zgustnú. Každý vás bude lákať na úžasný kurz, ale to, že si v Kambodži nemusíte zamieňať americké doláre na reily vám v zmenárni na miestnom letisku nikto nepovie.

142

12. Dostanete sa do trápnych situácii.
Pamätajte si, že čin čin v japončine neznamená to isté ako v taliančine, paličky sa v Číne pri jedení nezapichujú do ryže, prevísajúce špagety sa neodhryzávajú ale namotávajú na lyžičku.

13. Riskujete problémy.
Stačí si stratiť doklad totožnosti, zabudnúť na poistenie alebo vízovú povinnosť, neprečítať si colné nariadenia, držať za ruku svoju milovanú v moslimskej krajine, pozabudnúť na vojnové konflikty.

14. Doplatíte na jazykovú nevybavenosť.
S angličtinou to dotiahnete v cudzine ďaleko, niekedy dokonca aj ku trojnásobným cenám miestnych výrobkov či k okružnej jazdy taxíkom namiesto skratky. Zmierte sa s tým, že pre mnohých ste len turista a teda chodiaca peňaženka. Ostaňte radšej pekne doma, kde to už poznáte a všetkým rozumiete.

15. Doveziete si suveníry a suveníry.
Čo takto horúčka dengue, malária, alebo nejaká iná exotická choroba?

Takže bacha na to. Užívajte si pohodlia domova, pretože každým výletom za hranice pošťuchujete svoju zónu pohodlia a riskujete svoj krk, česť a peniaze.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?