TOP10 najkrajších národných parkov sveta, ktoré očaria každého cestovateľa

Yosemite národný park
Sunrise over Yosemite Valley with snow capped mountains in early February.

Neporušená príroda a jej kreácie v najrôznejších podobách sú odpoveďou čoraz väčšieho množstva ľudí na otázku „Prečo cestovať“. Predsa len, je úžasné kochať sa výtvormi nás ľudí, ale je ešte úžasnejšie sledovať prírodu a byť určitým spôsobom s ňou spätý. 

Poďte sa spolu s nami pozrieť na 10 národných parkov z rôznych kútov sveta, ktorých návštevu, v prípade, že ste milovníkmi prírody, neoľutujete. Začíname!

Canaima National Park, Venezuela

Vo Venezuele sa nachádza jeden z najväčších národných parkov vôbec  – národný park Canaima s rozlohou viac ako 30 000 km²(2/3 Slovenska). Vo svojich útrobách ukrýva obrovské prírodné bohatstvo a aj keď rôzne druhy opíc či jaguáre stretnete v tradičných turistických oblastiach len so šťastím, na vtáky všetkého druhu tu narazíte bez problémov. Dohromady sa ich tu nachádza niečo viac ako 1 000 druhov. Milovníkov flóry určite zaujmú stovky druhov orchideí.

Dominantou národného parku a dôvodom obrovskej časti turistov, prečo sa sem vôbec vydávajú sú Angel Falls, najvyššie vodopády na svete s výškou 979 metrov. Okrem toho tu nájdete aj ďalšie turisticky atraktívne vodopády ako napríklad Salto el Sapo a na záver by ste celkom určite nemali minúť ani podľa mnohých jedno z najkrajších miest Venezuely – Canaima Lagoon. 

Všetky vyššie spomenuté zástavky môžete absolvovať s mnohými spoločnosťami a sprievodcami počas niekoľkodenného výletu. 

By: Stig NygaardCC BY 2.0

Banff National Park, Kanada

Jednoznačne poklad kanadských Rockey Mountains. Svojou rozlohou najväčší park v Kanade a vo svetovom merítku jeden z tých väčších národných parkov. Pre predstavu – zaberá viac ako osminu rozlohy Slovenska. Okrem toho to bol vôbec prvý vyhlásený národný park v Kanade. Na svoje si prídu predovšetkým milovníci skutočnej divočiny. Stretnúť tu môžete soby, losy, kamzíky, jelene ale aj medveďov či kojotov. Zásah človeka je v týchto oblastiach mizivý. Ak teda obľubujete objavovanie len minimálne preskúmaných oblastí, máte radi turistiku, zaujímajú vás neuveriteľné vodopády, horské lúky či jazerá, nad návštevou určite aspoň pouvažujte. 

By: Roland Tanglao - CC BY 2.0
By: Roland TanglaoCC BY 2.0

Guilin and Li River National Park, Čína

Národný park situovaný na juhovýchode Číny. Narozdiel od mnohých iných nemá žiaden oficiálny vchod a za vstup naň neplatíte žiaden poplatok. Vďaka krasovým kopcom obklopujúcim rieku Li ponúka návšteva tohto národného parku dychberúce scenérie, na ktoré len tak nezabudnete. Niet sa čomu diviť, že práve tento národný park bol inšpiráciou pre mnohých čínskych básnikov a umelcov. Obrazy z Guilin and Li River National Park máte možnosť nájsť aj na čínskych bankovkách. 

America National Geographic Magazine zaradila rieku Li medzi TOP10 vodných divov na svete a CNN medzi TOP15 najkrajších riek na svete určených pre cestovateľov. Rieka Li a jej neopísateľné okolie je majstrovským dielom prírody.. V prípade, že sa rozhodnete vydať na cestu po rieke Li, väčšina plavieb začína asi 40 minút cesty od mesta Guilin v „Zhujiang Wharf“. Tam nasadnete na loďku a ďalších 4-5 hodín si užívate neuveriteľné kúsky prírody na oboch stranách rieky Li, čerstvý vzduch a jemný vánok. Tie najkrajšie scenérie nájdete predovšetkým medzi mestami Guilin a Yangshuo. 

By: Grey WorldCC BY 2.0

Yosemite National Park, USA

Národný park nachádzajúci sa v centrálnej Kalifornii. Yosemite je národným parkom už od 1890 a je najviac známy predovšetkým Yosemitskými vodopádmi – najvyššími v Severnej Amerike. Tie sú najbúrlivejšie hlavne počas mája a júna. Na rozlohe viac ako 3000 kilometrov štvorcových je Yosemite neuveriteľné miesto rôznych geologických útvarov, hlbokých údolí, kryštálovo čistých potokov či prameňov, rozľahlých lúk a obrovských sekvojí, ktoré môžu žiť aj viac ako 3000 rokov. Po celom parku je viac ako 320 km ciest, ktoré vás zavedú od jednej skvelej prírodnej scenérie ku druhej. Park je najnavštevovanejší v lete, avšak keď sem zavítate aj počas iného ročného obdobia, určite nebudete ľutovať. 

By: edward stojakovicCC BY 2.0

Iguazu National Park, Argentína

Pri návšteve národného parku Iguazu nájdete jednu z najjedinečnejších prírodných krás, aké na tejto planéte vôbec máme. Nehovoríme o ničom inom ako o vodopádoch Iguazu, nachádzajúcich sa na hraniciach Argentíny, Brazílie a Paraguaju. Ide o vodopády tiahnuce sa po rozlohe 2,7 km, ktorých výška je medzi 60-82 metrov. Prekonávajú tak aj všetkým známe Niagarské vodopády, ktorých výška je na úrovni 51 metrov. Po príchode vás prekvapí areál na pomerne vysokej úrovni. Dostať sa je prakticky možné ako nad tak aj pod vodopády. Park patrí aj do zoznamu prírodného dedičstva UNESCO, keďže okolitá džungľa je domovom mnohých ohrozených či vzácnych druhov. 

By: Marissa StrnisteCC BY 2.0

Grand Canyon National Park, USA

Grand Kaňon patrí k jedným z najznámejších národných parkov v USA a určite aj na svete. Situovaný v štáte Arizona je cieľom miliónov turistov každý rok. Tvarovanie riekou Colorado vytvorilo neuveriteľné scenérie, ktoré by ste inde na svete hľadali len márne. Hlavne pre nás Slovákov, ktorí s podobnými kúskami prírodných hrátok ako je tomu v Grand Canyon nemáme moc skúsenosti, je návšteva podobného miesta neuveriteľným zážitkom na celý život. Ak sa rozhodnete Grand Canyon navštíviť určite počkajte až do západu Slnka. Uvidíte hru farieb ,ktorá vás bez pochýb očarí. 

Národný park sa delí na dve časti South Rim a North Rim. South Rim je menej zalesnený, polohou nižšie a pre turistov dostupnejší. Nájdete tu množstvo vyhliadok, z ktorých sa môžete kochať na najväčší kaňon na svete. Ak neobľubujete veľké množstvo ľudí, v North Rim ich bude podstatne menej, každopádne je tu aj chladnejšie. Je tu možnosť urobiť si aj výlet na dno kaňonu, ktorý je pomerne fyzicky náročný, avšak z celej návštevy Grand Kaňonu urobí ešte nezabudnuteľnejší zážitok. Jednou z populárnych atrakcií je aj vyhliadkový let helikoptérou ponad kaňon. 

By: Moyan BrennCC BY 2.0

Serengeti National Park, Tanzánia

Zo Severnej Ameriky smerujeme krížom cez Atlantický oceán do Afriky a to konkrétne do Tanzánie, kde sa nachádza ďalší famózny národný park. Ekosystém národného parku Serengeti patrí k najstarším, ktoré na Zemi máme. Hromadné presuny 1,5 milióna pakoní a 250 000 zebier sú tu k videniu rok čo rok. To čo láka turistov na Serengeti najviac je práve safari a možnosť na vlastné oči a vo vzdialenosti pár (desiatok) metrov vidieť tie najtypickejšie africké tvory. Ak sa do Serengeti vydáte, nemal by byť veľký problém spozorovať levy, slony, žirafy, antilopy, zebry, hrochy, ale aj leopardy či gepardov. A keď už nie je nezabudnuteľný zážitok toto, čo potom? 

By: FeansCC BY 2.0

Fiordland National Park, Nový Zéland

Fiordland je národným parkom od roku 1952 a patrí k tým najväčším skvostom Nového Zélandu. Niet sa čomu diviť. Na najvyšších končiaroch aj počas leta nájdete sneh a ľad. V najnižších polohách sa tu však rozprestierajú dažďové pralesy. Presne to je Fiordland – miesto, kde nájdete majestátne hory, ľadovcové jazerá, neuveriteľné fjordy a dažďové pralesy. Najznámejším fjordom tohto národného parku a jedným z najväčších lákadiel pre turistov je fjord Milford Sound. Ten britský spisovateľ Rudyard Kipling nazval aj ôsmym divom sveta.

V národnom parku Fiordland sú zrážky súčasťou dennodenného života. Prší tu viac ako 200 dní v roku. A preto na návštevu za dobrého počasia treba mať celkom šťastie. Scenérie vo Fiordlande sú však neopísateľné aj počas upršaných dní. Hold, keby tomu tak nebolo, nebol by národný park Fiordland turisticky tak obľúbený. 

By: missbossyCC BY 2.0

Yellowstone National Park, USA

Pri návšteve národného parku umiestneného medzi množstvo gejzírov a teplých prírodných prameňov, s najväčším výškovom jazerom v krajine a množstvom riek, vodopádov a bujnou faunou veľmi rýchlo zistíte, že ste sa ocitli v jednom z najzaujímavejších miest, ktoré matka príroda dokázala vytvoriť. 

Na Zemi nájdeme množstvo národných parkov, ale práve Yellowstone, pravdepodobne aj vďaka tomu, že leží na obrovskom spiacom vulkáne, patrí k tým najoriginálnejším. 

Milovníci divočiny si tu celkom určite prídu na svoje. Pravdepodobne sa ani nebudete musieť snažiť a narazíte na bizóny(v parku ich je viac ako 4600) či losy(ktorých je tu dokonca viac ako 30 000). V parku sa však nachádzajú aj iné tvory, čo pri večernom táborení veľmi rýchlo zistíte a pri zvukoch vlčieho zavíjania vám nebude všetko jedno. 

By: Eric VaughnCC BY 2.0

Torres del Paine National Park, Chile

Národný park Torres del Paine sa nachádza na južnom cípe pohoria Andy a rozprestiera sa vertikálne od rozľahlých stepí až po mohutné hory Cordillera Paine. Stačí mať trochu šťastia na počasie a nech sa nachádzate viac menej kdekoľvek v tomto parku, naskytá sa vám možnosť vidieť dych berúcu krajinu práve s dominantnými horami v pozadí. 

To však nie je všetko, čo sem láka toľko turistov z celého sveta. Nájdete tu úžasné azúrové jazerá, chodníčky, ktoré vás prevedú cez smaragdové lesy či popri hučiacich riekach. Tie budete prechádzať cez vratké mosty až sa nakoniec dostanete k modrým ľadovcom v horských polohách.  

Park ma mimo iného aj veľmi dobre rozvinutú infraštruktúru a tak aj po celodennej turistike a strávení dňa v divočine si večer môžete zgustnúť na teplom jedle a spať v mäkkej posteli. 

By: wlduncan37CC BY 2.0

A čo vy? Ktoré národné parky sa vám už podarilo navštíviť? Aký národný park by ste medzi spomenuté pridali? Podeľte sa s nami o vaše názory v komentároch, budeme len a len radi. 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?