10 dôvodov prečo sa oplatí navštíviť Mjanmarsko + VIDEO!

01. Úžasný východ slnka nad Baganom

Bagan patrí k najväčším highlightom Myanmarska. Miesto s rozlohou zhruba 42 km štvorcových, na ktorých sa nachádza niečo vyše 2200 pagod. Pôvodne ich bolo postavených okolo 5000, ale veľké množstvo z nich bolo zničených počas vojen či vplyvom zemetrasenia. Za 3000 až 8000 kyatov si môžte na deň požičať elektrický bicykel a preskúmať okolitú krajinu. Je to niečo ako klasický skúter, len viacej bezpečnejší a šetrnejší voči životnému prostrediu. Východy slnka patria k tomu najkrajšiemu, čo v živote uvidíte. Prevažná väčšina pagod bola od roku 2018 uzatvorená, ale stále sa dá zopár nájsť na ktoré môžte vyliezť a kochať sa nádhernou scenériou. Atmosféru tohto miesta ešte umocňujú vzlietajúce teplovzdušné balóny, ktoré môžte pozorovať v rannom opare pri východe slnka.

02. Pre svoju jedinečnú kultúru a starodávne tradície

Myanmarsko bolo ešte len donedávna uzavreté od zvyšku sveta a na jeho návštevu ste potrebovali špeciálne povolenie a po krajine sa dalo pohybovať len so sprievodcom. Avšak v posledných rokoch sa situácia zlepšila a dnes aj napriek tomu, že niektoré územia sú stále neprístupné pre turistov, sa viacmenej môžte pohybovať volne po krajine a navštíviť kopu zaujímavých miest. Najmä vďaka izolácii od okolitého sveta sa ich tradičná kultúra uchovala. Či už je to jedinečný štýl rybárov na jazere Inle, tradičné remeslá alebo aj každodenná ranná zbierka almužnej pre mníchov. Väčšina mužskej populácie nosí sukne, kedže je to budhistická krajina. Treba mať na pamäti, že pri návšteve pagod či iných náboženských komplexov musíte mať vhodné oblečenie. Krátke nohavice alebo sukne by mali mať dĺžku pod kolená a zahalené musia byť aj ramená

VIDEO práve od Mateja, ktorý napísal tento článok a precestoval Mjanmarsko. A zo slovenskej produkcie to určite patrí k tým najkvalitnejším kúskom

03. Život na jazere Inle

Dokonalý príklad toho ako sa domáci obyvatelia dokonale prispôsobili životu na vode. Majú tam svoje záhrady, kde pestujú paradajky,uhorky a inú zeleninu vyrastajúcu z trávnatých kopcov hojdajúcich sa na hladine vody. Pestujú aj rôzne druhy kvetov či iné plodiny. Musíte to vidieť na vlastné oči, aby ste tomu verili. Počas plavby cez jazero stretnete typických rybárov, ktorý rozhadzujú siete či vyťahujú riasy,  ale aj falošných v klasickom Myanmarskom oblečení s veľkým kuželovitým košom ako balancujú na jednej nohe. Okolo jazera sa nachádza aj veľa budhistických pagod. Asi najznámejšou je dedina Indein s lokálnym trhom, ale aj s tým pre turistov, kde sa dajú zakúpiť remeselné výrobky všetkého druhu. Na malom kopci za dedinou sa týčia špicaté stupy. Celkovo sa ich tu nachádza niečo okolo 1600.

10 dôvodov prečo sa oplatí navštíviť Mjanmarsko + VIDEO!04. Okružná jazda vlakom

Za túto atrakciu zaplatíte menej než jedno euro a okružná jazda vlakom okolo Yangonu trvá asi tri hodiny. Celá trať má 39 zastávok a vlak sa pohybuje v relatívne pomalom tempe. Tu môžte stretnúť domácich ako cestujú do prace alebo na trhy so svojim tovarom a nasať tu pravú atmosféru tejto nádhernej krajiny. Z okna môžte sledovať miestne domy, potravinové trhy, ryžové polia, či bežný život Barmčanov.

05. Shwedagon pagoda

Nachádza na vrchole Singuttara Hill v Yangone a je viditeľná takmer zo všetkých strán v meste. Podľa legendy bola postavená pred viac než 2600 rokmi a patrí k najstaršej budhistickej stupe na svete. Meria okolo 99 metrov a celá je pokrytá platničkami zo zlata a vrch stupy zdobia diamanty a rubíny. Nikto presne nevie, ale hovorí sa, že hodnota zlata na tejto pagode sa rovná hodnote zlata vo všetkých Anglických bankách. Táto pagoda nie je len miestom modlitby, ale aj miestom s nádhernou architektúrou a výnimočnou atmosférou hlavne pri západe slnka.

06. Nádherne pláže ktoré patria k tým najkrajších v celej Juhovýchodnej Azii.

Výhodou je, že ešte nie sú tak preplnené turistami ako napríklad v susednom Thajsku. Pláž Ngapali je asi najznámejšie prímorské letovisko v Mjanmarsku.Táto pláž sa rozprestiera na viac ako siedmich kilometroch a môže sa pochváliť celkom tromi zálivmi. V niektorých oblastiach má piesok veľmi jemnú a farebnú textúru, tyrkysovú vodu a celé pobrežie je lemované palmami. Za návštevu určite stojí aj súostrovie Mergui, ktoré pozostáva viac ako 800 ostrovov pri južnom pobreží Mjanmarska.

07. Miestny obyvatelia

Ludia v Mjanmarsku paria k jedným z najpríjemnejších a najmilších akých sme kedy stretli. Sú vždy usmiatí a stále ochotní poradiť či pomôcť. Zažijete to vo vidieckych oblastiach, ale aj vo veľkých mestách. Na rozdiel od niektorých iných štátov v juhovýchodnej Ázii, ktoré sú už poznačené cestovným ruchom a masívnym turizmom, Barmančania sú vďační za vaše zvyky a sú zvedaví, prečo ste prišli práve do ich krajiny. Miestni obyvatelia v Mjanmarsku sú skutočne radi, že vidia turistu, čo je dôvod, prečo sa chcú s vami fotiť a zdieľať to so svojou rodinou či kamarátmi.

10 dôvodov prečo sa oplatí navštíviť Mjanmarsko + VIDEO!08. Najdlhší drevený most na svete

U Bein most leží neďaleko druhého najväčšieho mesta Mandalay a spája brehy jazera Taungthaman. Je dlhý 1,2 km a bol postavený okolo roku 1850. Je považovaný za najstarší a najdlhší most z teakového dreva na svete. Vyhľadávaná atrakcia hlavne pri západe slnka, treba sa však pripraviť na nával turistov,kedže tento most patrí k najfotogenickejším miestam v celom Mjanmarsku.

09. Rozprávkovo krásne Hpa An

Nachádza sa v blízkosti thajskej hranice a je domovom impozantných skalnatých útvarov a kopcov podobných slávnemu vietnamskému zálivu Halong – ale bez davov turistov. V okolí tohto miesta sa nachádza aj množstvo jaskýň či hora Zwekabin. Výstup na horu zaberie zhruba 2,5-hodiny, kde si určite otestujete aj vaše fyzické schopnosti. Na oplátku však dostanete neskutočný výhľad na celú krajinu.

10. Tradičné trhy a streetfood

V každom meste nájdete klasické trhy z množstvo stánkov so zeleninou, pouličných predavačov či stánky s jedlom každého druhu. Barmska kuchyňa je zmesou tradičných kuchýň z rôznych oblastí tejto krajiny a susedných krajín, najmä Číny, Indie a Thajska.
Vyskúšať môžte klasické Dan Bauk curry, Kat Kyi Hnyat (ryžové rezance) alebo rôzne iné špeciality.

10 dôvodov prečo sa oplatí navštíviť Mjanmarsko + VIDEO!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?