Tikal. Mesto Mayov v obklopení džungle

By: mtsrs - CC BY 2.0

V srdci džungle, obklopené bujnou vegetáciou, leží jedno z hlavných miest mayskej civilizácie. Jeho domovom je dnešná Guatemala. Tikal je hlavné pred-kolumbovské politické, hospodárske a vojenské centrum a najdôležitejší archeologické komplex, ktorý zanechala mayská civilizácia.

Tikal sa môže pýšiť dlhým zoznamom dynastických vládcov, objavom hrobiek mnohých z nich, ale aj množstvom starovekých pamiatok, chrámov a palácov.

Podobne ako mnohé mayské strediská, aj Tikal bol spočiatku obývaný ako malá dedina. Až neskôr sa stal dôležitým ceremoniálnym centrom, v ktorom sa začali stavať pyramídy a chrámy. Neskôr prišiel veľký rozkvet mesta, kedy sa začalo s plánovanou výstavbou pyramíd a palácov, hieroglyfickým písmom a komplexným systémom počítania času a mayského umenia, ako napríklad ozdobným maľovaním váz či monumentálnym sochárstvom.

tikal mesto
By: claire rowlandCC BY 2.0

Postupom času sa Tikal stal jedným z najmocnejších kráľovstiev starovekej Mayskej ríše. Svoj rozkvet dosiahol v období medzi rokmi 200900 nl. Počas tejto doby mesto ovládlo väčšinu Mayského regiónu nielen politicky, ale aj ekonomicky a vojensky.

akropola
By: schizoformCC BY 2.0

Rovnomenný názov nesie aj národný park nachádzajúci sa v tejto oblasti. Bol založený v 50-tych rokoch a neskôr bol vyhlásený za pamiatku svetového dedičstva UNESCO.

Národný park Tikal sa nachádza v severnej Guatemale v rámci veľkého lesného regiónu, ktorý sa často označuje aj ako Mayský les. Tento les siaha až do susedného MexikaBelize. Národný park Tikal leží na území s rozlohou až dva milióny hektárov. Do svetového dedičstva UNESCO bol zapísaný pre svoju mimoriadnu biodiverzitu a archeologický význam.  Zahŕňa v sebe viac ako 57 tisíc hektárov mokradí, saván, tropických listnatých lesov a palmových lesov s tisíckami architektonických a umeleckých pozostatkov mayskej civilizácie.

tikal
By: Mario BolliniCC BY 2.0

Mnohé zo súčasných pamiatok si dodnes zachovávajú zdobené povrchy, ako sú kamenné rezby či nástenné maľby s nápismi, ktoré znázorňujú dynastickú históriu mesta. Tikal je miestom, ktoré napomohlo k lepšiemu porozumeniu minulej civilizácie, ale aj širšieho kultúrneho vývoja. Výskum realizovaný na tomto mieste odhalil početné stavby, vyrezávané pamiatky a ďalšie dôkazy svedčiace o vysoko sofistikovaných technických, intelektuálnych a umeleckých úspechoch, ktoré sa vyvíjali od príchodu prvých osadníkov do posledných etáp historickej okupácie tohto miesta.

Národný park Tikal je skvelým príkladom umenia a ľudskej geniality, ktorá je pre Mayov príznačná. Jeho bohatstvo architektonických a umeleckých prvkov taktiež obsahuje dôležité symbolické prvky, ako napríklad koncept pyramídy, hory, ktoré vymedzujú vesmír, v ktorom nažívajú ľudské bytosti.

 

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?