Európsky parlament chce zatrhnúť leteckým spoločnostiam umožňovanie letieť bez poplatkov iba s malinkou príručnou batožinou

Európsky parlament, konkrétne jeho Výbor pre dopravu a cestovný ruch (TRAN), schválil návrh, ktorý by na všetkých linkách lietadiel v EÚ zaručoval minimálne jednu bezplatnú kabínovú batožinu – s rozmermi 55 × 40 × 20 cm a váhou do 7 kg, uložený v priestore nad hlavou a navyše malú osobnú vec pod sedadlo.

Cieľ? Zjednotiť pravidlá medzi leteckými spoločnosťami a odstrániť “skryté” poplatky, ktoré dnes niekedy presiahnu cenu samotného letenky. Od septembra 2024 sa pritom už zaviedli jednotné pravidlá na kvapaliny – a napriek rôznym výkladom sa palubná batožina (priamo pod sedadlom) považuje za základné právo cestujúcich .

Pre a proti tejto novinky

✔️ Cestujúci získajú:

  • Záruku jednej príručnej batožiny 55x40x20cm, bez ohľadu na leteckú spoločnosť alebo typ tarify.

  • Jasné a rovnaké minimálne podmienky naprieč aerolinkami.

⚠️ Odpor leteckých spoločností:

  • Argumentujú, že nižšie poplatky znamenajú vyššie základné ceny, keďže stratia príjmy navyše.

  • Poukazujú na nedostatok priestoru v lietadlách – v menších strojoch je množstvo miest výrazne limitované .

  • Sťažujú sa, že toto by nemala riešiť legislatíva, ale trh.

Okrem toho sa vo výbore preberali aj jednotné formuláre na vymáhanie odškodného pri meškaní lietadla či presnejšiu definíciu „nepredvídateľných okolností“, ktorými letecká spoločnosť môže ospravedlniť svoje meškanie bez možností náhrady škody pre cestujúceho.

Pred legislatívou je však ešte dlhá cesta

Pravidlá boli zatiaľ schválené iba vo výbore Európskeho parlamentu. Ďalej o nich musí hlasovať Európsky parlament. Ak to v ňom prejde, hlasovať bude Rada EÚ – čiže zástupcovia všetkých krajín Európskej únie.

Ak to prejde všetkými procesmi na tejto úrovni, letecké spoločnosti dostanú nejaký čas na implementáciu nového nariadenia.

Kedy by takéto pravidlá mohli začať platiť? Najskôr počas budúceho roka. Avšak iba za predpokladu, že prejdú. Bez pochýb aj v tejto téme bude prebiehať silný lobing a môže sa stať, že výsledné znenie bude iné, aké by si výbor európskeho parlamentu dnes prial.

Najbližšie mesiace sa teda ešte nič nemení.

Zdroj: fly4free

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 8

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?