Dovolenky na Slovensku - LETO 2020

Udalosti posledných mesiacov nám viacerým skrížili cestovateľské plány a aj keď sme možno mali na konci minulého roka iné predstavy o tomto roku, mnohí nakoniec ostávame dovolenkovať u nás na Slovensku.

Aj my sme si teda pre vás pripravili tipy na niektoré zaujímavé pobyty priamo u nás na Slovensku v tých najkrajších končinách, ktoré v našej krajine máme. A navyše mnohé z nich sú momentálne dostupné vo výraznej zľave. Nech už aj dovolenkovanie na Slovensku je čo najviac "za babku". Liptov, Nízke a Vysoké Tatry, Malá/Veľká Fatra či okolie Slovenského raja. Stačí si vybrať.

A ak nič iné - dovolenkovaním na Slovensku podporíme aj slovenskú ekonomiku a miestne podniky/hotely, ktoré boli aktuálnou krízou zasiahnuté najviac

Tipy na akciové pobyty na Slovensku

Celý zoznam pobytov

Kde na Slovensku dovolenkovať?

Mnohí z nás sme precestovali svet, no poriadne nepoznáme naše krásne Slovensko. Kde sa dá teda dovolenkovať u nás? Záleží predovšetkým od toho, čo od dovolenky očakávate.

Ak hľadáte lokality, kde si užijete naplno turistiku, oplatí sa zvoliť Vysoké Tatry, Malé Karpaty či Slovenský raj. Vo všetkých spomenutých destináciách nájdete turistické chodníky ako pre menej zdatných tak pre skúsenejších turistov. Nám sa napríklad veľmi páči práve Slovenský raj a ak by sme vám mali na potulky prírodov odporučiť jediné miesto, bolo by to práve toto.

Ale chápeme. Je tu leto a keď už nejdeme ku moru, bolo by fajn okúpať sa aspoň niekde na Slovensku. Vyskúšať môžete Tatralandiu, Aquacity Poprad, Aquapark Senec či Meander Park Oravice. Všetko sú to populárne kúpaliská, kde si užijete hodiny a hodiny zábavy. Z prírodných vodných plôch potom môžete vyskúšať Senecké jazerá, Domašu, Duchonku či Liptovskú Maru.

Slovenský raj

Slovenský raj je jedným z najmladších národných parkov na Slovensku s najnavštevovanejšou atrakciou parku, ktorou je Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je zaradená už od roku 2000 v zozname UNESO. Aj v lete tu očakávajte nižšie teploty a teda sa nezabudnite dobre obliecť.

Národný park Slovenský raj má aj mnoho populárnych turistických trás. Medzi najnavštevovanejšie patrí trasa v doline potoka Suchá Belá. Trasa začína v Podlesku - jedného z najznámejších centier cestovného ruchu v Slovenskom raji. Celá trasa trvá okolo dvoch hodín - no ak si radi užívate výhľady, scenérie a radi fotíte, pokojne tu strávite aj o hodinku, dve navyše.

Ďalšími známymi a populárnymi trasami sú dlhý Prielom Hornádu, Tomášovský výhľad, Zejmarská roklina či Stratená.

Región Liptova

Zo všetkých strán je región Liptova obkolesený majestátnymi horami - no aj napriek tomu je to jedna z najvhodnejších destinácií aj pre výlety s deťmi. Nachádza sa tu približne 50 turisických chodníkov, ktoré majú viac ako 1100 km, ktoré sú však vhodné predovšetkým pre začiatočníkov / mierne pokročilých. Na svoje si teda príde každý milovníko prírody - aj ten, ktorý bežne v prírode toľko času netrávi.

Navyše sa tu nachádza mnoho miest, ktoré stoja za návštevu. Či už Liptovská Mara, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Tatralandia či dedinka Vlkolínec.

Na výlety s deťmi je tu prispôsobených aj mnoho ubytovacích zariadení, kedy si vaše ratolesti užijú aj samotný pobyt. Odporúčame sa zastaviť napríklad v kontaktnej Zoo kúsok od Liptovskej Mary, čo je presne ten zážitok, na ktorý budú po návrate domov deti spomínať.

Dychberúce Tatry

Našim najväčším prírodným pokladom sú práve naše Tatry. Práve tie sú miestom, kde nájdete tie najkrajšie scenérie a užijete si turistiku v horách naplno. Kde sa teda v Tatrách vybrať? Záleží do ktorých Tatier pôjdete.

Vo Vysokých Tatrách sa oplatí navštíviť napríklad Štrbské Pleso, vodopád Skok, Veľké Hincovo Pleso, Kôprovú Dolinu, Kriváň či Lomnický štít. Niekde sa dostanete jednoduchšie, inde si budete musieť chvíľku "zašľapať".

Ak máte viac času, môžete vyskúšať prejsť v Nízkych Tarách preslávenú Hrebeňovku. Trasa má asi 100 km a prevedie vás tými najkrajšími miestami Nízkych Tatier. Ak naopak hľadáte kratšie výlety, určite odporúčame navštíviť Chopok či Ďumbier, prípadne Demänovskú dolinu.

Najkrajšie slovenské mestečká a dedinky?

Slovensko okrem krásnej prírody ponúka aj mestá a dedinky, za ktoré by sme sa nemuseli hanbiť ani v medzinárodnej konkurencii.

Za posledné roky sa stala obľúbeným mestečkom Banská Štiavnica. Toto krásne banské mestečko s len asi 10 000 obyvateľmi je zapísané v kultúrnom dedičstve UNESCO už od roku 1993 a patrí k tým najobľúbenejším nielen medzi Slovákmi, ale aj zahraničnými turistami. Odporúčame ako v lete, tak aj v zime.

Aj Terchová neďaleko Žiliny stojí za návštevu. Rodisko bájneho Jánošika bolo založené už v 16. storočí a nachádza sa tu preslávený drevenný betlehem vytvorený miestnymi majstrami. Navyše sa nachádza v lone prírody a je to aj dobrý východiskový vod na rôzne túry.

Spomenúť musíme aj ďalšie banské mestečko - Kremnicu. Už od 10. storočia sa v meste a v okolí ťažilo zlato a striebro, nachádza sa na úpätí Kremnických vrchov a priamo nad námestím sa týči mestský hrad, ktorý je aj národnou kultúrnou pamiatkou.

Ak hľadáte pekné kúpeľné mestečko, odporúčame Rajecké Teplice. Nielenže má dlhú kúpeľnícku tradície, ale patrí aj k tým najkrajším mestským mestečkám, aké u nás máme. Nájdete tu aj populárny park s jazierkom, kam si robia víkendové výlety obyvatelia aj okolitých väčších či menších miest.

Telgárt, Zuberec, Vlkolínec, Čičmany, Skalica, Ždiar či Levoča. To sú ďalšie mestečká a dedinky, ktoré vám vieme odporučiť a je to len strohý výber toho, čo Slovensko v tejto oblasti ponúka.

Celý zoznam pobytov