Dovolenka Turecko 2024

Niekedy nás prepadne túžba užiť si all inclusive dovolenku bez toho, aby sme čo i len prstom pohli. Ľahnúť si s plným bruškom pod slnečník z rákosia, vyhrievať sa na rozpálenej pláži, tešiť sa na odhaľovanie zvykov novej kultúry a prebrázdiť trhovisko krajiny, ktorá je majstrom v zjednávaní cien. Turecko je krajinou, ktorá spĺňa tieto predstavy. Rozprestiera sa presne na pomedzí Európy a Ázie, stále v sebe nesie orientálny odkaz a prináša zážitok pre všetky vaše zmysly. Tisíc a jedna noc plná farieb, vôní, chuti a nečakaných dobrodružstiev. Stačí sa len nadýchnuť.turecko dovolenka

Zbožňujeme veľké teplo

V Turecku sa určite zahrejete. Hlavná sezóna sa vyznačuje vysokými teplotami, miestami až okolo 40 stupňov Celzia. Samozrejme, ak cestujete na dovolenku s deťmi, vyberte si radšej mesiace jún alebo september, vtedy sú teploty príjemnejšie. V letovisku sa navyše nenachádza také obrovské množstvo turistov a služby sú stále na vysokej úrovni. Vo vybraných hoteloch sú animačné programy k dispozícii aj v tomto období. Jún je ideálnym termínom na dovolenku v Turecku, pretože sezóna je v rozbehu, a vy tak máte možnosť vyskúšať všetky lákadlá medzi prvými. Rovnako si na nepreplnenej pláži oddýchnete aj v septembri.

Sme v bezpečí?

V súčasnosti je situácia v Turecku stabilizovaná a dovolenka v ňom momentálne nepredstavuje špeciálne zvýšené riziká. Odporúča sa vyhnúť rizikovým oblastiam turecko-sýrskej a turecko-irackej hranice. V prípade cesty do Istanbulu sledujte bezpečnostné vyhlásenia. Súčasťou pobytu v Turecku je aj dodržiavanie stanovených bezpečnostných pravidiel, ako napríklad vyhýbať sa podujatiam s vysokou koncentráciou ľudí, zhromaždeniam, demonštráciám, a pri plnom vedomí rešpektovať a dodržiavať pokyny bezpečnostných zložiek. Riziko návštevy tejto krajiny je teda rovnako odhadnuteľné ako v hociktorej inej dovolenkovej destinácii. Svoju cestu vopred dobre zvážte, záleží len na vás, akú dovolenku chcete prežiť.

Dovolenka Turecko 2018 v oblastiach Side, Alanya a Kemer

Historické letovisko Side vás zavedie do časov minulých, keď sa budete prechádzať po rímskej hlavnej ulici Cardo, a narazíte na starodávne piliere či ruiny divadla. Prejdete cez námestie Agora, navštívite kúpele i zrúcaninu chrámu boha Apolóna. Nakuknete do amfiteátra, kde sa kedysi zmestilo viac ako 20-tisíc ľudí. Prechádzku zavŕšite nákupom v miestnych obchodíkoch a hlad zaženiete v reštauráciách s orientálnou príchuťou. Side vás privíta prekrásnymi piesočnatými plážami, preto je toto letovisko ideálne aj pre rodiny s deťmi. Vyskúšať tu môžete aj potápanie, parasailing, splavovanie alebo jazdu na koni.

Vynikajúcim rekreačným strediskom popretkávaným modernými hotelmi je Alanya. Rozprestiera sa pri skalnatom polostrove, ktorého výbežky smerujú priamo do mora. Obklopujú ho dve piesočnaté pláže, z ktorých vychýrenejšia je Kleopatrina pláž, ocenená modrou vlajkou, a považovaná za najčistejšiu a najjemnejšiu pláž na svete. Pláž má dĺžku 3 km a pozvoľný vstup do mora je priaznivý najmä pre rodiny s deťmi. Smerom na východ od Kleopatrinej pláže sa rozprestiera tzv. východná pláž s dĺžkou až 15 km, ktorá symbolicky oddeľuje obe pláže stredovekým hradom, charakterizujúcim Alanyu. Z prístavu sa plavbou na lodi dostanete do fosforujúcej jaskyne, jaskyne milencov alebo pirátskej jaskyne. Počas plavby sa zabavíte tureckými tancami a ochutnáte tradičné miestne špeciality. Preskúmajte pirátsky hrad, ktorý je romanticky obklopený morom zo všetkých svetových strán. Navštívte tiež severné kopce plné pomarančovníkových a banánových políčok. Prechádzku zakončite obhliadkou tradičného tureckého bazáru, kde vás nečakane opantajú intenzívne vône korenia, kávy, farebné látky, ligotavé zlato i ornamentálne sklenené lampy či vodné fajky. Zažite ten pravý turecký adrenalín na trhu.

Prekrásnou prírodou obklopené letovisko Kemer patrí k najvychýrenejším miestam Tureckej riviéry. Patrí k najteplejším oblastiam s vyššou mierou vlhkého vzduchu. Rozprestiera sa pod pohorím Taurus a nájdete tu množstvo ihličnatých a mandľovníkových lesov. Pláže sú tu nielen piesočnaté, ale aj mierne kamenisté. Vďaka čistote morskej vody si tu svoj domov našli aj Karety obrovské (morské korytnačky). Luxusnejší ráz tohto letoviska potvrdzujú aj návštevníci prevažne z Nemecka alebo Ruska. Ak sa chystáte na dovolenku s deťmi, vopred si zistite možnosti animačných programov v jazyku, ktorý preferujete.

Dovolenka v októbri a pobyt s deťmi

Bohatá kvalita služieb je dostupná najmä v najvyťaženejších letných mesiacoch, a preto sa môže stať, že jesenná hotelová ponuka nebude až taká široká. Týka sa to najmä pestrosti švédskych stolov, animačného programu, výletov či atrakcií, ktoré už nemusia byť v danom období k dispozícii. V prípade, že vám záleží skôr na pohodlí, pokoji, príjemnejšej vonkajšej teplote a možnosti nezdieľať miesto na pláži s tisíckou ľudí, jesenná dovolenka je pre vás to pravé. Vybavte sa trpezlivosťou a zmierte sa so zanedbateľnými detailmi, nenecháte si predsa pokaziť dovolenku malichernosťami. Určite oceníte, ak si na večeru dáte len jeden dezert a nebudete si musieť nakladať plný tanier sladkostí. Animačný program pre deti je tiež tvorený skôr v hlavnej sezóne. Ak však preferujete pokojnejší dovolenkový režim a netúžite si do konca leta spievať stokrát omieľané songy animátorov, určite si vyberte dovolenku mimo prázdninových mesiacov. Odporúčame!