Bukurešť: Spoznajte TOP 10 + 15 miest, ktoré sa oplatí vidieť!

Palác parlamentu, Bukurešť
Palác parlamentu, Bukurešť

Bukurešť, srdce Rumunska, je mesto, kde sa prelína bohatá história s dynamickou modernosťou. Tento európsky skvost, často spomínaný ako „Malý Paríž Východu“, fascinuje svojou architektúrou, kultúrou a nezabudnuteľnou atmosférou. 

1. Palác parlamentu (Palatul Parlamentului): 

Obrovský komplex, ktorý je výsledkom komunistického vedenia Nicolae Ceaușescua, je jednou z najväčších budov na svete. Jeho interiér je tak luxusný, ako je exteriér monumentálny, s nádhernými sálami a obrovskými chodbami. Palác je nielen sídlom rumunského parlamentu, ale aj miestom konania mnohých významných udalostí.

2. Staré mesto (Centrul Vechi):

Srdce Bukurešti, kde história stretáva moderný život. Je plné zachovaných stredovekých budov, útulných kaviarní a živých barov. Táto oblasť je ideálnym miestom pre ľudí, ktorí chcú zažiť pravú atmosféru mesta a jeho nočný život. Centrul Vechi je plný obchodíkov so suvenírmi a ponúka možnosť spoznať lokálne remeslá.

Staré mesto, Bukurešť
Staré mesto, Bukurešť

3. Rumunské athenaeum (Ateneul Român): 

Tento okázalý koncertný dom je klenotom rumunskej architektúry a domovom Filharmónie George Enescu. Jeho kupola a čítacia sála sú zdobené freskami, ktoré zobrazujú dôležité momenty rumunskej histórie. Je to centrum kultúrneho života v Bukurešti, kde sa konajú koncerty, galavečery a festivaly.

Rumunské athenaeum, Bukuresť
Rumunské athenaeum, Bukurešť

4. Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti“: 

Toto múzeum pod šírym nebom ponúka náhľad do tradičného rumunského vidieckeho života. Návštevníci tu môžu spoznať tradičné remeslá, architektúru a zvyky, či vidieť autentické domy a hospodárske budovy z rôznych regiónov Rumunska. Je to miesto, kde história ožíva prostredníctvom interaktívnych exponátov a kultúrnych podujatí.

5. Park kráľa Michala I. (Parcul Herăstrău):

Najväčší park v Bukurešti ponúka únik pred mestským ruchom s množstvom zelených plôch, jazier a rekreačných oblastí. Je obľúbeným miestom pre jogging, pikniky a iné voľnočasové aktivity, napríklad člnkovanie sa po jazere. Park Herăstrău je tiež domovom Viľe Elenei Ceaușescu (rezidencia rumunského diktátora Nicolae Ceauşescu a jeho rodiny v rokoch 1965 až 1989)  a hostí mnohé kultúrne a spoločenské akcie.

Park kráľa Michala I., Bukurešť
Park kráľa Michala I., Bukurešť

6. Ulica Calea Victoriei: 

Táto historická a elegantná ulica je lemovaná impozantnými budovami, luxusnými obchodmi, múzeami a galériami. Je to miesto, kde sa snúbi rumunská história s kozmopolitným životným štýlom. Ponúka návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky mesta, pričom odhalí krásu architektúry a ducha Bukurešti.

Calea Victoriei, Bukurešť
Calea Victoriei, Bukurešť

7. Národné múzeum rumunskej histórie (Muzeul Național de Artă al României): 

Povinnou zastávkou pre milovníkov umenia je toto unikátne múzeum umiestnené v bývalom kráľovskom paláci na Calea Victoriei. Predstavuje rozsiahlu zbierku rumunského a celoeurópskeho umenia, od stredovekých po moderné diela. Múzeum ponúka komplexný pohľad na umenie a jeho vývoj. 

8. Triumfálny oblúk (Arcul de Triumf): 

Inšpirovaný slávnym parížskym Víťazným oblúkom, je oslavou rumunskej nezávislosti a hrdinstva vojakov z roku 1936. Je strategickým bodom pre štátne a vojenské ceremoniály. Návštevníci môžu vystúpiť na vrchol oblúka a obdivovať panoramatický výhľad na mesto.

Triumfálny oblúk, Bukurešť
Triumfálny oblúk, Bukurešť

9. Park Cișmigiu: 

Tento historický park je oázou pokoja uprostred hlavného mesta. S jeho romantickými chodníkmi, malým jazerom a starými stromami je tento park obľúbeným miestom pre rodiny, páry a každého, kto hľadá chvíľu relaxu. Park je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a vtákov.

10. Botanická záhrada (Grădina Botanică): 

Táto botanická záhrada ponúka rozsiahlu zbierku domácich aj exotických rastlín. Je to vedecké aj rekreačné centrum, kde si návštevníci môžu užiť krásu prírody a dozvedieť sa viac o rastlinných druhoch z celého sveta. Botanická záhrada je nielen miestom pre relax, ale aj vzdelávania a výskumu.

 

Bukurešť je mesto mnohých tvárí, ktoré ponúka viac, než len svoje najznámejšie atrakcie. Chystáte sa sem na dlhší čas? Pozrite si ešte 15 tipov, čo sa oplatí navštíviť.

 

1. Starý kráľovský dvor (Curtea Veche): 

Pozostatky kniežacieho paláca, známeho ako Dracula, sú svedectvom bohatej histórie mesta. Toto miesto je teraz muzeálnou oblasťou, kde si môžete predstaviť život v stredovekom Rumunsku.

Starý kráľovský dvor- Dracula, Bukurešť
Starý kráľovský dvor- Dracula, Bukurešť

2. Biserica Stavropoleos:

Malý, ale očarujúci pravoslávny kostol z 18. storočia s nádhernými freskami a vyrezávaným dreveným interiérom. Je to pokojné útočište uprostred rušného mesta.

3. Národné historické múzeum Rumunska (Muzeul Național de Istorie a României):

Ponúka rozsiahly prehľad rumunskej histórie, od pravekých čias až po súčasnosť, vrátane slávneho zlatého pokladu z rumunského mesta Sinaia.

4. Carturesti Carusel: 

Impozantné kníhkupectvo, umiestnené v krásne obnovenej historickej budove, je rajom pre milovníkov kníh a ponúka úchvatné prostredie na relax pri knihách.

Kníhkupectvo Carturesti Carusel, Bukurešť
Kníhkupectvo Carturesti Carusel, Bukurešť

5. Národné múzeum rumunskej literatúry (Muzeul Național al Literaturii Române): 

Venuje sa zachovaniu a propagácii rumunského literárneho dedičstva s rozsiahlymi zbierkami rukopisov a diel rumunských autorov.

6. Park Parcul Carol: 

Ponúka nielen príjemné prostredie na prechádzky, ale aj historické pamiatky. Je to miesto plné zelene a kultúrneho dedičstva.

7. Múzeum rumunského roľníka (Muzeul Ţăranului Român): 

Prezentuje bohatú kultúru a tradície rumunského vidieka prostredníctvom autentických predmetov, textilu a nábytku, návštevníkom ponúka pohľad na tradičný život.

Múzeum rumunského roľníka, Bukurešť
Múzeum rumunského roľníka, Bukurešť

8. Národné divadlo (Teatrul Național București)

Centrum divadelného umenia známy svojou impozantnou architektúrou a bohatým repertoárom.

9. Palác Palatul Cotroceni: 

Oficiálna rezidencia rumunského prezidenta a domov múzea s bohatou historickou a umením naplnenou expozíciou.

10. Pasajul Victoria: 

Ulička s pestrofarebnou strechou z dáždnikov s množstvom obchodíkov a kaviarní s pravou lokálnu atmosféru.  

Pasajul Victoria, Bukurešť
Pasajul Victoria, Bukurešť

11. Park Parcul Tineretului: 

Rozsiahly mestský park s množstvom rekreačných možností, športovísk, relaxačných zón, ideálny pre rodiny a športových nadšencov.

12. Múzeum súčasného umenia (Muzeul de Artă Contemporană): 

Súčasné umenie všetkých foriem, od vizuálnej po multimediálnu, ponúka iný pohľad na kultúrny život mesta.

13. Národné geologické múzeum (Muzeul Național de Geologie): 

Fascinujúci svet kameňov, minerálov, fosílií a geologických zázrakov je prezentovaný v tomto múzeu, ktoré je vzdelávacím aj zábavným zážitkom pre všetky vekové skupiny.

Národné geologické múzeum, Bukurešť
Národné geologické múzeum, Bukurešť

14. Kláštor Antim Monastery: 

Kláštor, ktorý je domovom najkrajších pravoslávnych ikon a náboženského umenia.

15. Lacul Tei: 

Toto malebné jazero s parkom je ideálnym miestom na oddych a pikniky, v príjemnom prostredí uprostred mestského ruchu.

Každé z týchto miest ponúka jedinečný pohľad na Bukurešť, odhaľujúc jej kultúrnu rozmanitosť, históriu a umenie. Bez ohľadu na to, či hľadáte pokojné zelené oázy, kultúrne skvosty, alebo chcete spoznať miestnu literatúru a umenie, Bukurešť má pre každého niečo.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?