Zanzibar: africká exotika, ktorú si okamžite zamilujete

zanzibar
Luxusný rezort v Indickom oceáne, Zanzibar

Ak niekto povie Zanzibar, zrejme vám okamžite napadne biely piesok, tyrkysová voda a exotická africká kultúra. Vedeli ste však, že Zanzibar nie je štát ale súostrovie, ktoré patrí pod Tanzániu? V rámci krajiny má polo-autonómny status a tvorí ho niekoľko ostrovčekov. Ten najväčší, na ktorý smeruje najväčšie množstvo turistov, sa v skutočnosti volá Unguja. Pozrime sa teda na to, čo musíte vedieť pred dovolenkou na tomto exotickom kúsku zeme.


Ako sa dostať na Zanzibar?

Ak smerujete len sem a pevninskú Afriku preskočíte, potom môžete letieť priamo z Viedne alebo Bratislavy na zanzibarské letisko Abeid Amani Karume International Airport. Napríklad spoločnosť Turkish Airlines lieta na trase Viedeň-Istanbul-ZanzibarFly Dubai zas Bratislava-Dubaj-Zanzibar. Prehľad všetkých leteckých spojení, ako aj kalendár termínov, nájdete na tejto stránke.

Aktuálne akciové letenky na Zanzibar:

Zanzibar: africká exotika, ktorú si okamžite zamilujete
Viedeň
Zanzibar
679€
Zanzibar: africká exotika, ktorú si okamžite zamilujete
Viedeň
Zanzibar
699€
Zanzibar: africká exotika, ktorú si okamžite zamilujete
Budapešť
Zanzibar
749€
Zanzibar: africká exotika, ktorú si okamžite zamilujete
Viedeň
Zanzibar
849€
Zanzibar: africká exotika, ktorú si okamžite zamilujete
Viedeň
Zanzibar
1349€
Zanzibar: africká exotika, ktorú si okamžite zamilujete
Budapešť
Zanzibar
2029€

Ak idete na Zanzibar z pevninskej Tanzánie, potom pôjdete pravdepodobne trajektom z mesta Dar Es Salaam. Meno hlavnej prepravnej spoločnosti je Azam Marine a cena spiatočného lístka je zhruba 35 dolárov. Lístky si však kupujte len priamo v sídle spoločnosti a nie od pouličných predajcov. Taktiež tak radšej urobte v predstihu a nie až v deň, kedy budete chcieť ísť na Zanzibar, pretože sa môže stať, že sa vám neujde miesto.

Maasai ľudia tanzánia
Príslušníci etnickej skupiny Maasai v ich tradičných odevoch

Víza a očkovanie na Zanzibar

O víza do Tanzánie a Zanzibaru nemusíte žiadať v predstihu, pretože ich dostanete priamo pri vstupe do krajiny, a to buď na hraničnom priechode alebo na letisku. Víza sú na tri mesiace, no sú však len single-entry. Dokumenty, ktoré k žiadosti potrebujete:

  • vyplnená vízová žiadosť, nájdete ju tu (odporúčame vyplniť ešte doma, ušetríte si tým čas)
  • platný cestovný doklad (platný 6 mesiacov od návratu domov)
  • spiatočná letenka/pozvanie/účel pobytu
  • 2 x fotografia pasového formátu (odporúča sa mať viac fotiek)
  • kópia pasu (dátovej strany)
  • dostatočné finančné prostriedky (bližšie nešpecifikovaná suma)
  • vízový poplatok je 50 USD a platiť sa dá údajne iba kartou

Čo sa týka očkovaní, tak na Zanzibar nemusíte mať žiadne povinné očkovanie. Všeobecne však platí, že ak často cestujete mimo Európy do krajín s nižším hygienickým štandardom, mali by ste zvážiť očkovanie proti brušnému týfusu a žltačke typu A – tieto choroby sa prenášajú jedlom alebo vodou.

Ak však cestujete na Zanzibar z inej africkej krajiny, alebo máte prestup dlhší ako 12 hodín v krajine, kde je výskyt žltej zimnice, tak potrebujete očkovanie aj proti tejto chorobe.

Pozor, v minulom roku vydalo naše Ministerstvo zahraničných vecí výstrahu pre cestujúcich do Tanzánie a Zanzibaru. Týka sa zvýšenej kriminality, takže si počas svojej dovolenky dávajte pozor a držte sa týchto odporúčaní.

TIP: Zanzibar je moslimská africká krajina a platia tam úplne iné zvyky a tradície, na aké sme v Európe zvyknutí. Prečítajte si tento blog so 14 faktami, ktoré by ste o Zanzibare mali vedieť predtým, než tam pôjdete!

moslimské deti, Kizimzazi, Zanzibar
Moslimské deti v mestečku Kizimzazi, Zanzibar

Počasie na Zanzibare

Priemerná ročná teplota sa počas celého roka príliš nemení a dosahuje okolo 30 stupňov Celzia. Najhorúcejšími mesiacmi sú november až február. Od marca do mája a od októbra do decembra je v krajine obdobie dažďov.

Prvé obdobie je vždy silnejšie a búrky sú intenzívne, takže ak cestujete na Zanzibar kvôli plážovej pohode a slnku, v tomto období ho tam nenájdete. Druhé obdobie je miernejšie a aj zrážky sú zväčša len krátkodobá záležitosť, takže sa to vždy dá „risknúť“. Ceny za letenky a ubytovanie nebudú tak vysoké a ak to viete vymeniť za občasné zrážky, tak prečo nie.

Hotovosť a platba kartou

Mena, ktorou sa platí v Tanzánii a na Zanzibare, je Tanzánsky šiling (TZS). Pri príchode do krajiny si určite zameňte hotovosť za lokálnu menu, pretože je to jediný najbezpečnejší spôsob platby. V hlavnom meste Stone Town sa síce nachádzajú nejaké bankomaty, no je lepšie sa im vyhnúť. Rovnako to platí aj pri platbe kartou – hoci to v niektorých reštauráciách a hoteloch bude možné, Zanzibar má slabé pokrytie a platbu terminálom budete musieť opakovať niekoľkokrát, alebo sa vám to vôbec nepodarí. Okrem toho si na Zanzibare účtujú aj poplatok 5 % za platbu kartou.

Tanzánsky šiling
Tanzánsky šiling

TIP: na Zanzibare zjednávajte! Ak budete neoblomní, môže sa vám podariť znížiť pôvodnú cenu až na polovicu. V prvom rade však vyhľadávajte reštaurácie a obchody s viditeľnými cenovkami, inak sa vždy radšej vopred opýtajte na cenu. Zanzibar je chudobná krajina a navýšenie ceny bielym turistom je bežná obchodná praktika, no ak nechcete za veci zbytočne preplácať, radšej si vopred zistite, čo by mali stáť (napr. taká sim karta). Orientačné ceny si môžete pozrieť na stránke Numbeo.

Ubytovanie a pláže na Zanzibare

Zrejme najdôležitejšia otázka pred dovolenkou znie: „v ktorej časti si mám hľadať ubytovanie?“. Väčšina turistov mieri na sever do oblastí Nungwi a Kendwa. Nájdete tam luxusné rezorty (skôr Kendwa), ktoré vám poskytnú all-inclusive balíčky a dokonalú dovolenku ako na Maldivách. Nájdete tam samozrejme aj dostupnejšie ubytovanie (skôr Nungwi), no celkovo ide o najturistickejšiu časť Zanzibaru, takže s tým aj rátajte.

Pláž Nungwi, Zanzibar
Pláž Nungwi, Zanzibar

Ak by ste sa radi vyhli zvyšku turistov a radi si užili viac „lokálny“ zážitok, potom skúste oblasti okolo mestečiek Bwejuu a Jambiani na východe. Medzi nimi leží známa pláž Paje, ktorá je zas rajom kitesurferov a celkovo sa tam zdržiava dosť mladých ľudí.

Východné pobrežie má však dosť plytkú vodu a ak si chcete zaplávať, budete musieť kráčať aj kilometer (počas odlivu), kým sa dostanete k dostatočne hlbokej vode. Východ je však celkovo menej zastavaný a nájdete tam menej možností stravovania sa či zábavy. Preto je vhodnejšie ubytovať sa na severe a potom si zvyšok ostrova precestovať.

TIP: ak máte obmedzený rozpočet a hľadáte cestičky, ako kde čo-to ušetriť, môžete si zarezervovať ubytovanie vopred len na prvé noci a potom si na mieste dohodnúť lepšiu cenu. Tak isto nechoďte na Zanzibare len po tých najlacnejších ubytovaniach, pretože sa vám to môže vrátiť na kvalite a dovolenku si tak neužijete. Spoliehajte sa hlavne na recenzie iných cestovateľov.

Pláž Paje, Zanzibar
Pláž Paje, Zanzibar

Ako sa pohybovať po ostrove?

Na Zanzibare máte tri možnosti: taxík, prenajať si auto/skúter, alebo verejná doprava. Cena prvých dvoch spôsobov sa však vždy líši, takže uvádzať tu orientačné sumy nemusí byť smerodajné. Ak vás je viac a dokážete zjednávať, potom sa môžete po ostrove prepravovať pohodlne aj taxíkom. Lyft, Uber ani podobné služby tam však nečakajte.

V prípade auta si to však radšej vopred dobre premyslite, pretože cesty nie sú na Zanzibare v najlepšom stave, navyše sa jazdí na opačnej strane a domáci majú tiež svojský spôsob šoférovania. Ak si trúfate napríklad na skúter, čakajte cenu cca 10-15 dolárov na deň. Pri dlhšom pobyte môžete zjednávať.

Čo sa týka verejnej dopravy, tá sa na Zanzibare nazýva Dala Dala. Ide o zdieľané mikrobusy alebo dodávky, ktoré nemajú presný harmonogram odchodov ani si na nich vopred neviete zakúpiť lístok. Dodávka odchádza, až keď je plná a platí sa šoférovi na mieste (približne 2 000 TZS). Ak od vás budú vyžadovať vyššiu sumu, trvajte na tom, že zaplatíte toľko, ako domáci. Väčšina spojov ide z – do alebo cez hlavné mesto Stone Town.

Pred svojou cestou si ešte pre istotu prezrite aj stránku spoločnosti The Zanzibus, ktorá prevádzkuje aj zdieľané shuttle autobusy po celom ostrove a taxíky, no v súčasnosti spomína na svojej stránke len taxíky, no za opýtanie nič nedáte.

V ďalšom článku tejto série sa dozviete, čo na Zanzibare vidieť a aké aktivity sa tam oplatí absolvovať.

verejná doprava zanzibar
Dala Dala sú bud takéto dodávky, alebo trošku lepšie mikrobusy

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 27

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?