Zadarské zápisky: Časť druhá: Začíname od začiatku, začíname históriou

By: Mario Fajt - CC BY 2.0

Dovolenka započatá s espressom v ruke a výhľadom na protiľahlý ostrov Ugljan. Za nami 11 hodín cesty a pred nami 168 hodín v modernej metropole Dalmácie. Niektorí z nás sú na tomto mieste prvýkrát, pre niektorých je Zadar miestom, kam sa vždy radi vracajú. Čo všetko však v sebe toto miesto (mesto) ukrýva a čo sa udialo, kým sa z neho stala spomínaná moderná metropola? Začnime teda od začiatku…

Prečo práve Zadar?

V predošlej časti sme spomínali, že výber destinácie nám bol od začiatku jasný. Dôvodov bolo hneď niekoľko. Navrhol sa ako prvé miesto a 7 zo 7 účastníkov súhlasilo. Zadar nie je ani príliš blízko, ani príliš ďaleko, je tak akurát. Je mestom, v ktorom si nájdete vždy to svoje. Chcete pláž? Máte pláž. Chcete nočný život? Máte nočný život. Chcete kultúru a históriu? Máte ich mať. Chcete „točeno Karlovačko“? Dajú vám aj tri. Zadar môžeme z geografického hľadiska označiť ako srdce Jadranu, ktoré je domovom približne 80 000 obyvateľov. My sme si ho zvolili ako sedemdňový domov, samozrejme, prioritným lákadlom pre nás bolo more a pláž. No okrem toho je Zadar spojením nielen prírodných, ale aj historických a kultúrnych krás. Medzi výhody tohto mesta patrí jeho ľahká dostupnosť z ktoréhokoľvek kúta sveta. Je považovaný za jednu z najpopulárnejších chorvátskych destinácií a ponúka veľké množstvo zaujímavých miest, pamiatok či atrakcií. Nám sa tiež podarilo navštíviť niektoré z nich, no o tom v ďalšej časti. V tejto sa vás trošku pokúsime obohatiť o fakty a poznatky z histórie tejto slnkom naplnenej destinácie. 

Zadarské zápisky: Časť druhá: Začíname od začiatku, začíname históriou

Zadarské zápisky: Časť druhá: Začíname od začiatku, začíname históriou

Zadarské zápisky: Časť druhá: Začíname od začiatku, začíname históriou

Bohaté zadarské dejiny a hojacie sa jazvy

Zadar sa jednoznačne okrem ostatných svojich krás môže pýšiť aj bohatou históriou. Samozrejme, nechceme z našich zápiskov urobiť hodinu dejepisu, preto sa pokúsime o „stručnejšie“ zhrnutie toho, čo viedlo mesto Zadar až do jeho dnešnej podoby. Začať môžeme už obdobím neolitu, kedy územie mesta privítalo svojich prvých osadníkov. Tí mestu dali názov Jadera. Domnievame sa, že to má istú súvislosť s vodou, respektíve morom. Boli to osadníci z kmeňa Liburnov, ktorí boli zároveň veľkými obchodníkmi a námorníkmi. Ako plynul čas, tak do okolia mesta začali zasahovať Rimania a za vlády Julia Caesara sa im podarilo Zadar pretransformovať na rímsku kolóniu. Rimania pre mesto znamenali značný benefit. Zaslúžili sa o veľké pokroky, akým bolo napríklad aj teplovzdušné ústredné kúrenie. Mesto sa začalo sústrediť na lodnú dopravu a stalo sa námornou silou konkurujúcou Benátkam

Zadarské zápisky: Časť druhá: Začíname od začiatku, začíname históriou
By: Mario FajtCC BY 2.0

11. storočí sa sformoval Chorvátsko – Maďarský štát a v roku 1105 bol Zadar oficiálne uznaný Chorvátsko – Maďarskými kráľmi. Súboj s Benátkami naberal na obrátkach a trval niekoľko storočí, až kým v 15. storočí nedošlo k tomu, že bol Zadar aj so zvyškom Dalmácie Benátkam predaný. Netrvalo dlho a vnútrozemskú Dalmáciu napadlo Turecko, no Zadaru sa podarilo ustúpiť. Vďaka hradbám a baštám sa zo Zadaru s pomocou benátskych kolonizátorov stala najväčšia mestská pevnosť v Benátskej republike. V roku 1609 mier uzatvorený s Turkami signalizoval koniec vojny a o storočie neskôr Napoleonove armády porazili Benátky. Zadar aj spolu s Dalmáciou bol pridružený k Habsburskej ríši. Neskôr pripadol pod Francúzsko a v tom období môžeme hovoriť o rokoch akejsi sociálnej reformy a prebudenia verejného povedomia. No o niečo neskôr pripadol Zadar opäť Rakúsku a aj napriek tomu, že vtedajší režim bol prísny, toto obdobie sa vyznačovalo progresivitou. Boli zriadené múzeá a zlepšili sa aj cestovné spojenia.

Zadarské zápisky: Časť druhá: Začíname od začiatku, začíname históriou
By: Mario FajtCC BY 2.0

Postupom času sa v Chorvátoch začala objavovať iniciatíva národnej identity a začali presadzovať jazykovú a politickú autonómiu. Po rozpade Rakúsko-Uhorskej ríše značná časť pobrežia spolu so Zadarom pripadla Talianom, ktorí mu dali pomenovanie Zara. Pod talianskou nadvládou Zadar ostal až do obsadenia Nemcami. V roku 1944 bol oslobodený spojencami a stal sa súčasťou Titovej Juhoslávie. Nanešťastie, v tomto období bol poznačený procesom bombardovania, ktorý má na svedomí fakt, že až 65% mesta sa premenilo na ruiny. No v 50. rokoch sa započal program prestavby. Množstvo súčasných budov na ulici Kalegara v Zadare (známa aj ako Široká ulica) pochádza práve z tohto obdobia. V súčasnosti je táto ulica veľmi navštevovanou a populárnou, denne ju poctí svojou návštevou a prechádzkou mnoho turistov. S prestavbou súvisel aj rozvoj priemyslu a taktiež stúpol počet obyvateľov. Toto obdobie prosperity a relatívneho pokoja sa začalo rozpadávať v 80. rokoch. Príčinou bol rozpad socialistického bloku, ktorý podnietil národné nepokoje. Chorvátsko sa vyskytlo na neudržateľnej pozícii v rámci hraníc Juhoslávie. Počas vojny v rokoch 1991 – 1995 sa Zadar stal svedkom svojho vlastného trojmesačného obkľúčenia a bol bombardovaný takmer počas celého trvania vojny. Jeho obyvatelia boli nútení prežiť v podzemí s minimálnymi dodávkami vody a potravy.

Aj napriek jazvám, ktoré si mesto Zadar nesie zo svojej minulosti a ktoré sú dodnes na niektorých miestach ešte stále viditeľné, sa stále pracuje na ich hojení. Mesto sa počas posledných 10 rokov, môžeme povedať, že celkom dramaticky, zmenilo. Metaforicky, od poslednej vojny na tomto mieste už len vychádza slnko spoza búrkových mračien.

História býva niekedy vyčerpávajúca. Aby ste neboli, ako hovoria naši chorvátski priatelia, „umorani“, tak si ďalšie zaujímavosti necháme do ďalšej časti. Pripravujeme pokračovania Zadarských zápiskov, v ktorých priblížime niečo z kultúry a pamiatok mesta, jeho obyvateľov či lokalít, ktoré sa určite oplatí pri návšteve Dalmácie vidieť. ?

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?