Dovolenka na mexickom Yucatáne: 3 miesta, kam k moru i za dobrodružstvom

Yucatan Mexiko
Yucatan Mexiko

Mexiko je úžasnou destináciou plnou príležitostí na dovolenku, kde sa môžete ponoriť do krásy prírody, fascinujúcej histórie a živého turizmu. Obzvlášť Yucatán je skvostom, ktorý ponúka nádherné pláže, majestátne mayské ruiny a jedinečnú kultúru, ktorá vás očarí. Rezorty sú tu na vysokej úrovni a zaručujú pohodlný a bezstarostný pobyt. V Mexiku na vás čaká slnečné a teplé počasie ideálne na relaxáciu a objavovanie. Nechajte sa uniesť krásou Yucatánu a prežite nezabudnuteľnú dovolenku.

V skratke o polostrove Yucatán

Yucatán je veľký polostrov v juhovýchodnom Mexiku. Oddeľuje Karibské more od Mexického zálivu. Hlavným mestom je Mérida. Názov Yucatán“ pochádza z mayského jazyka a znamená piesočný kopec“.

Yucatán je príznačný tropickým podnebím, belostnými plážami, jaskynnými jazierkami zvanými „cenotes” a významnými archeologickými náleziskami s pozostatkami bájnej mayskej civilizácie. Je to veľmi rozmanité miesto, na ktoré sa budete chcieť vracať.

Máte chuť na dovolenku v apríli alebo ešte skoršie? Mexiko je ideálna voľba, ak nechcete čakať do leta. Nech sa páči, tu sú tri tipy, kam na Yucatáne zavítať.

Yucatán mapa
mapa mexického polostrova Yucatán

1. Cancún  – prvá voľba pre dovolenku v Mexiku

Kto by nepoznal jedno z najvýznamnejších turistických letovísk nielen na Yucatáne, ale i v celom Mexiku? No boli ste tam ešte na dovolenke? Určite sa sem raz vyberte. 

Cancún sa nachádza na juhovýchode Mexika v štáte Quintana Roo. Výhodou je, že priamo pri letovisku je situované i letisko. Tešte sa na kilometre bieleho piesku, priezračné karibské more a pelikány lietajúce nad hlavou. 

Najväčšou bezplatnou verejnou plážou v Cancúne je Playa Delfines a áno, hádate správne, je tu šanca zazrieť i delfíny 🙂 Prišli ste na dovolenku do Mexika najmä oddychovať sa, opaľovať a kúpať? Stavte na pláž Playa Las Perlas, ponúkajúcu jedny z najpokojnejších vôd v regióne. Túžite po slnení a zábave zároveň? Vyberte sa na Playa Tortugas, lemovanú kaviarňami, reštauráciami a barmi pod holým nebom.

Playa Tortugas na mexickom Cancúne
Playa Tortugas na mexickom Cancúne

Nebaví vás len tak celé dni ležať na pláži? Mexický Cancún ponúka množstvo zážitkových aktivít. Čo by ste povedali napríklad na šnorchlovanie s korytnačkami, adrenalínový rafting alebo výlet loďou s preskleným dnom na maličký ostrov Mujeres oplývajúci dokonalými plážami a viac než 1500-ročnou históriou? Mayské ruiny El Rey aj s ich strážcami leguánmi si môžete pozrieť priamo v hotelovej zóne. 

Cancún je ideálnou dvolenkovou voľbou aj pre pártychtivých, keďže ponúka pestrý nočný život. Medzi najpopulárnejšie kluby pre turistov patrí Coco Bongo. Nachádza sa uprostred hotelovej zóny a budú vás do neho lákať dennodenne z pláží.

Cancún pri západe slnka
Mexický Cancún pri západe slnka

2. Playa del Carmen – v obklopení Mayov a zvieratiek

Asi hodinu cesty od Cancúnu, smerom na juh sa nachádza mestečko Playa del Carmen, hemžiace sa pozostatkami po mystických Mayoch, ale i zlatučkými zvieratkami. Ubytovať sa môžete v luxusnejších hoteloch, ale i cenovo dostupnejších poschodových bungalovoch obkolesených zeleňou. Priamo v areáli vám často prebehnú  cez cestu aguti, ktoré vyzerajú ako svište, nosále podobné mývalovi, alebo vám skrížia cestu leguány lenivo sa vyvaľujúce na slnku. Verte, zžijete sa s nimi ľahko, tvoria čarovnú súčasť rezortu. 

Zvieratká v mexickom meste Playa del Carmen
zvieratká v mexickom meste Playa del Carmen

Keď už budete v Mexiku na Yucatáne, bola by škoda nevybrať sa na návštevu pyramíd v Chichen Itza, vzdialených necelých 200 kilometrov. Sú pamätníkom na múdrosti, zvláštnosti i krutosti slávnej indiánskej civilizácie. Známy je aj magický Tulum s ruinami Mayov tróniacich na útesoch nad plážou. Môžete si tu zacvičiť jogu za šumu morských vĺn a kochať sa pohľadom na pozostatky jedného z posledných miest obývaných touto kultúrou pred ich definitívnym zánikom.

pyramídy Chichen Itza v Mexiku
jedna z pyramíd Chichen Itza v Mexiku

Ďalším zaujímavým zážitkom je kúpanie v cenote. Ide o prírodné jaskynné jazierko, nachádzajúce sa v hlbokých jaskyniach so zrútenými stropmi. Na takéto zážitkové kúpanie si zídete desiatky metrov dole a odmenou vám bude svieža voda s teplotou okolo 10 stupňov a pohľady ako z fantasy sveta. Endorfínov budete mať za pár minút na rozdávaAž sa vám odtiaľto nebude chcieť odísť 🙂

jazierko cenote na Yucatáne v Mexiku
jazierko cenote na Yucatáne v Mexiku

Zohriať sa späť na letnú teplotu sa potom môžete na pláži vášho rezortu. V mestečku Playa del Carmen sa vyhrejete napríklad na Playa Punta Esmeralda s bielym pieskom a priezračnou vodou, alebo na menšej Playa Xcalacoco s kombináciou piesku a skál i bohatým podmorským životom.

3. Cozumel  – raj nielen pre potápačov

A do tretice tu máme malý mexický ostrov v Karibskom mori. Cozumel – v preklade z jazyka Mayov ako „domov lastovičiek” – kedysi slúžil ako útočisko pre pirátov a pašerákov, dnes je malým kúskom raja pre turistov. 

Keďže leží len zhruba 20 kilometrov od pevniny, dostanete sa sem poľahky trajektom. Zavítajte na tento ostrov na celú dovolenku, alebo si naň odbehnite v rámci výletu z Yucatánu.

Turisti Cozumel v Mexiku vyhľadávajú kvôli ideálnym podmienkam na potápanie a šnorchlovanie. Koralové útesy, krištáľovo čisté more a pestrofarebné rybičky hmýriace sa v nej. Jednou z najlepších lokalít na potápanie je Palancar Reef s bronzovou postavou Krista v hĺbke zhruba 17 metrov. 

potápanie na mexickom ostrove Cozumel
potápanie na mexickom ostrove Cozumel

Na ostrove sa teplota aj v prvých mesiacoch roka pohybuje okolo tridsať stupňov, čiže je to ideálna destinácia na zohriatie sa v zime. Príroda je tu nádherná, pláže plné paliem, more ako z pohľadnice. Medzi najobľúbenejšie a najkrajšie pláže patria Playa Bonita s bielym pieskom a azúrovou vodou, považovaná za najromantickejšiu pláž ostrova Cozumel; Palancar Beach, ktorej priezračné tyrkysové vody dostanú aj nepotápačov; či čistučká a pokojná Playa Las Rocas. 

pláž na mexickom strove Cozumel
pláž na mexickom strove Cozumel

Uprostred džungle sú roztrúsené viaceré mayské pamiatky. Doposiaľ bolo objavených viac ako 30 lokalít, pričom najznámejšou je San Gervasio. Za návštevu tiež stojí Chakanaab Park – tropická oáza s množstvom vzácnych živočíchov a rastlín. Môžete si tu zaplávať s delfínmi, plaviť sa kajakom pomedzi koraly, objavovať exotickú flóru v botanickej záhrade a na záver dňa si oddýchnuť na pláži.

Plánujete aj vy tento rok dovolenku ešte pred letom? Niekedy v jarných mesiacoch? Oslovilo vás Mexiko? Veríme, že sme vás trochu nalákali na objavovanie týchto končín. Spojte oddych pri mori s dobrodružnými výletmi po stopách Mayov. Objavte skryté prírodné krásy a odneste si z dovolenky v Mexiku truhličku plnú zážitkov. Viac informácií o letenkách či ubytovaní nájdete na našom webe.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?